Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ST g 80X-4C - Jak podłączyć ten silnik do sieci jednofazowej oraz jaki kond.?

Kruszyna20202 14 Cze 2015 09:43 540 7
  • #1 14 Cze 2015 09:43
    Kruszyna20202
    Poziom 11  

Witam.
    Posiadam silnik typu ST g 80X-4C 1.1 kW 230/400V. Aktualnie silnik podpięty jest do sieci trójfazowej. Potrzebuję jednak podpiąć go na okres 2 dni do sieci jednofazowej.
    Dlatego bardzo proszę kolegów o schemat jak należy go podłączyć oraz jaki kondensator jest do tego potrzebny?
    Szukałem na googlach, lecz niestety nic konkretnego nie znalazłem. Będę wdzięczny za szybką pomoc, ponieważ jest to dość pilny temat :) .
    Pozdrawiam i z góry dziękuje za pomoc :) .

0 7
  • #2 14 Cze 2015 10:15
    niewolno2
    Poziom 39  

Kolega jest świadom że moc ww silnika znacząco spadnie i może się nie sprawdzić?
    Co do przeglądanie w sieci to jest masa informacji tylko należy wybrać konkrety.

0
  • #3 14 Cze 2015 10:22
    Kruszyna20202
    Poziom 11  

Oczywiście zdaje sobie sprawę z faktu obniżenia sprawności silnika lecz nie będzie on pracował pod pełnym obciążeniem.
    Widocznie źle szukałem, nie kwestionuję tego :) Dlatego zwracam się do kolegów z gorącą prośba o nakierowanie mnie na właściwy tor a jeśli to byłoby możliwe to podanie konkretnego rozwiązania abym mógł rozwiązać swój problem.
    Pozdrawiam

0
  • #5 14 Cze 2015 11:13
    Kruszyna20202
    Poziom 11  

Ok dziękuje bardzo za pomoc :) Prosiłbym tylko jeszcze o zweryfikowanie czy dobrze myślę. Kondensator potrzebuję około 40 uF, tak? Silnik łączę w trójkąt, do pierwszego zacisku podłączam N, do drugiego L, do trzeciego kondensator pomiędzy tym zaciskiem a L, PE do obudowy oczywiście. Jeśli potrzebowałbym mieć przeciwny kierunek obrotów kondensator odpinam z zacisku L a podłączam do N?
    Wyłącznika odśrodkowego ten silnik nie posiada więc drugiego kondensatora na czas rozruchu podpiąć nie mam jak więc może być utrudniony rozruch?
    Proszę mnie poprawić jeśli źle myślę :)

0
  • Pomocny post
    #6 14 Cze 2015 11:35
    niewolno2
    Poziom 39  

Silnik przełączasz na pracę w trójkąt, kondensator należy dobrać korzystając z kalkulatora doboru kondensatorów dla silników jednofazowych, co się tyczy podłączenia kondensatora rozruchowego to będziesz musiał zastosować dodatkowy włącznik/wyłącznik.

1
  • Pomocny post
    #7 14 Cze 2015 15:49
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

Kruszyna20202 napisał:
    Kondensator potrzebuję około 40 uF, tak?

Nie , powinno być 63 µF , a czasami na rozruch należy jeszcze dodać z 20 µF ale tylko na rozruch.

1
  • #8 15 Cze 2015 23:08
    Kruszyna20202
    Poziom 11  

Dziękuje kolegom serdecznie za pomoc :) Problem rozwiązałem jednak inaczej a mianowicie udało mi się kupić od znajomego falownik. Silnik uruchomiony, działa bardzo dobrze.
    Pozdrawiam

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo