Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Trzaski w radiu powodowane przez pompę paliwa.

michal224 14 Cze 2015 10:56 852 10
  • #1 14 Cze 2015 10:56
    michal224
    Poziom 12  

Witam
    Wiem, że takich tematów jest dużo, ale nic konkretnego w nich nie znalazłem.
    Otóż wczoraj kupiłem CB radio Midland M zero. Pewnie padnie pytanie, dlaczego takie tanie. Otóż, dlatego że tylko to radio pasuje mi do wnęki pod zapalniczką samochodową. Nie chcę przykręcać radia do deski i ją psuć. Jako że jestem maniakiem marki Rover to radyjko będzie właśnie w nim zamontowane. Model 400 z roku 98. Silnik 4 miesiące wstecz przeszedł generalny remont + wymiana pompy paliwa. Piszę o pompie, dlatego że to definitywnie ona zakłóca mi pracę radyjka przenosząc zakłócenia poprzez antenę. Gdy tylko przekręcę kluczyk w pozycje II i pompka zaczyna dopompowywać paliwo radio niesamowicie trzeszczy. Gdy odłączę antenę jest cisza. Gdy silnik nie pracuje jest idealny odbiór. Zero szmerów i zarówno mnie jak i ja innych słyszę doskonale. Antena trochę starsza PRESIDENT FLORIDA. Czy owa antena jest dobra? Ma już swoje lata, ale tylko dwa razy była używana. Tak to leżała w bagażniku. Czy możecie mi doradzić, jaką kupić antenę tak do kwoty 150 zł no i co zrobić z tym trzeszczeniem, jeśli zmiana anteny nie pomoże? Dzięki za pomoc.

• Pomocny post
    #2 14 Cze 2015 11:03
    niewolno2
    Poziom 39  

Można się pokusić i próbować zniwelować zakłócenia które wytwarza ww pompa paliwowa. Co się tyczy anteny to może kolega popytać wśród znajomych i przeprowadzić próbę z inną anteną.

• #3 14 Cze 2015 11:19
    michal224
    Poziom 12  

No tak tylko, co zrobić z tą pompą? Gdyby była stara to pewnie bym stawiał na to, że silniczek w niej zamontowany już nie domaga i podjechałbym na wymianę. Jako że jest nowa to wiem, że jest sprawna w 100%. Jutro podjadę do sklepu i niech mi szuka anteny, która będzie przewodziła najmniej zakłóceń ,ale co z ta cholerną pompą. Są jakieś metody?

• Pomocny post
    #4 14 Cze 2015 11:42
    niewolno2
    Poziom 39  

Możesz przeprowadzić próbę wykorzystując kondensatory przeciwzakłóceniowe montowany jak najbliżej pompy.

• #6 14 Cze 2015 13:40
    michal224
    Poziom 12  

No przeczytałem. Teraz powiedz mi skąd mam wziąć jakieś tam pierścienie ferrytowe? Jak to zamontować? Trzeba jakieś konkretne pierścienie czy obojętnie, jakie? Wystarczy je jakoś przyczepić do przewodów pompy czy trzeba je przepleść? Jeśli przepleść to będzie kłopot. Trzeba zdejmować bak.

A jakie te kondensatory zamontować i jak to zamontować?

• Pomocny post
    #7 14 Cze 2015 14:04
    Novile
    Poziom 31  

michal224 napisał:
    Piszę o pompie, dlatego że to definitywnie ona zakłóca mi pracę radyjka przenosząc zakłócenia poprzez antenę.

michal224 napisał:
    Gdy tylko przekręcę kluczyk w pozycje II i pompka zaczyna dopompowywać paliwo radio niesamowicie trzeszczy. Gdy odłączę antenę jest cisza

Skoro przez antenę to po co ferryty i kondensatory??
    Zrób kilka testów.

1. Sprawdź to samo radio z tą anteną drugim aucie posiadającym pompę paliwową czy będzie też zakłócać. Może radio jest tak kiepskiej jakości.
    2. Podaj wartość SWR dla towojej instalacji w Roverze.
    3.Zasil to radio z baterii( osobnej niż w aucie !!)i włącz silnik , czy nadal są te zkłócenia od pompy??Jeżeli jednak zkłócenia "idą po zasilaniu" to ich ma nie być wtedy.

A ferryty to sobie weź ze złomu , rozpruj dowolny zasilacz komuterowy i tam sobie wymontuj, to samo z monitorów są one zawsze na przewodach.

• Pomocny post
    #8 14 Cze 2015 20:05
    Olek II
    Moderator

Novile napisał:
    Zrób kilka testów.

1. Sprawdź to samo radio z tą anteną drugim aucie posiadającym pompę paliwową czy będzie też zakłócać. Może radio jest tak kiepskiej jakości.
    2. Podaj wartość SWR dla towojej instalacji w Roverze.
    3.Zasil to radio z baterii( osobnej niż w aucie !!)i włącz silnik , czy nadal są te zkłócenia od pompy??Jeżeli jednak zkłócenia "idą po zasilaniu" to ich ma nie być wtedy.

michal224 napisał:
    Gdy tylko przekręcę kluczyk w pozycje II i pompka zaczyna dopompowywać paliwo radio niesamowicie trzeszczy. Gdy odłączę antenę jest cisza. Gdy silnik nie pracuje jest idealny odbiór. Zero szmerów i zarówno mnie jak i ja innych słyszę doskonale.

Novile, przeczytałeś z uwagą?

• Pomocny post
    #9 14 Cze 2015 21:03
    Novile
    Poziom 31  

michal224 napisał:
    ona zakłóca mi pracę radyjka przenosząc zakłócenia poprzez antenę
    Olek tak. Sugeruję się tym zdaniem przede wszystkim. W sumie faktycznie jest tu moja "wtopa' z tymi kondensatorami na pompie niby. Kolega stanowczo twierdzi iż to antena "zbiera".
    Dlatego ferryt na zasilaniu radia mija się z celem. Ale faktycznie może pompka generować pole elektromagnetyczne które od strony anteny będzie szło w radio. No dobra, "biję się w pierś", kondensator na pompie nie zaszkodzi na pewno.
    Ale te testy, o których pisałem to chyba nie zaszkodzą prawda?

• Pomocny post
    #10 15 Cze 2015 10:23
    Olek II
    Moderator

Pierwsze dwa testy może zrobić. Test 3 nic nie da, strata czasu. Test 2 do odbioru też niewiele pomoże.

• #11 15 Cze 2015 14:34
    michal224
    Poziom 12  

Sprawa załatwiona.

Podjechałem do znajomego elektromechanika. Pociągnął nowe gniazdo zapalniczki prosto od akumulatora, ładnie spasował w schowku, dodatkowo jakiś filtr oraz przełącznik czy ma się zapalniczka uruchamiać po przekręceniu kluczyka czy ma działać cały czas. Zakłócenia były dużo mniejsze. Podjechałem do sklepu, przetestowaliśmy ze sprzedawcą kilka anten i wybór padł na President Missouri. Lekkie szmery zostały, ale to już podobno jest norma szczególnie na długich dystansach nadawania. Problem rozwiązany. Tym bardziej, że słyszałem dobrze gościa oddalonego o 8 km od mojego samochodu. Będąc w centrum miasta podał swoje namiary i wyszło, że jestem od niego oddalony 7-8 km.

Dowiedziałem się też że moja poprzednia antena to wtopa producenta na całego. Szczególnie z tym pierścieniem, co trzeba przesuwać góra, dół w celu zwiększenia siły sygnału.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo