Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
IGE-XAOIGE-XAO
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ariston AQSD 129 - Działa ale wymaga popchnięcia (tak naprawdę dotknięcia)

wojteks 14 Jun 2015 13:55 1131 7
 • #1
  wojteks
  Level 11  
  Witam,
  Początkowo problem z pralką wyglądał tak - pralka rozpoczyna cyk, napuszcza wodę ale nie kręci bębnem. Naprawiła to moja żona - uderzyła w drzwiczki i bęben ruszył (ja na to nie wpadłem). Pranie wykonało się do końca i było OK. Przy następnym praniu stwierdziłem, że nie trzeba uderzać - wystarczy popchnąć drzwiczki i pralka dalej działa OK.
  Zadzwoniłem do znalezionego w necie naprawiacza, który po mojej opowieści stwierdził, że najprawdopodobniej jest to problem z zamkiem/czujnikiem drzwiczek. Zgadzało się to z moimi podejrzeniami.
  Przyjechał z nowym zamkiem i wymienił go, co niestety nie zmieniło sytuacji. Założył z powrotem stary zamek i stwierdził, że to moduł główny albo wyświetlacza i że naprawa jest nieopłacalna. Za przyjazd i nienaprawienie skasował 120PLN.
  Zacząłem drążyć temat - rozebrałem zamek, wyświetlacz - wszystko w najlepszym porządku. Poczyściłem złącza kontaktem - ciągle to samo. Próby z pustą pralką pokazały jeszcze jeden problem - po zakończeniu cyklu świeci czerwony kluczyk i drzwiczki pozostają zablokowane.
  W końcu uruchomiłem otwartą pralkę i okazało się, że wystarczy popchnąć górną część obudowy (blachę nad drzwiczkami) aby pusta pralka ruszyła. Byłem w szoku. Jak z niego wyszedłem to okazało się, że po rozpoczęciu cyklu prania w momencie w którym bęben powinien wirować a stoi wystarczy go dotknąć z minimalną siłą (gramy) aby ruszył i dokończył pełny cykl prania. Poruszenie bębna (poprzez leciutkie popchnięcie koła pasowego) powoduje odblokowanie drzwiczek po zakończeniu prania.
  CO JEST GRANE?
  Z góry dziękuję za wszelką pomoc.
  Wojtek
  Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • #2
  GBW
  Level 29  
  Miałem kiedyś podobny problem, winne były szczotki na silniku.
  Twojego modelu nie znam, może tam być silnik bezszczotkowy.
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • #3
  wojteks
  Level 11  
  Rzecz w tym, że jak już raz silnik ruszy to później podczas całego cyklu prania wielokrotnie zatrzymuje się i ponownie startuje bez żadnego problemu. Problem jest tylko na początku i końcu prania.
 • #4
  machefi
  Home appliances specialist
  W Twojej pralce jest silnik bezszczotkowy trójfazowy sterowany przez moduł inwerterowy. Proponuję oddać moduł do dobrego elektronika w celu przeglądu lutowań i kondensatorów elektrolitycznych.
 • #5
  wojteks
  Level 11  
  Dziękuję za sugestię, ale skąd wziąć dobrego elektronika chętnego do dłubania w urządzeniu, do którego nie ma schematu i który zrobi to za rozsądne pieniądze? Z całym szacunkiem dla Twoich punktów, ale jest to rada typu "kup sobie nową pralkę".
  Zwróciłem się o pomoc i nigdzie nie napisałem, że nie potrafię przejrzeć lutów czy wymienić kondensatorów. Nie znam się na pralkach, nie mam schematów, algorytmów działania sterowników (mogą się tylko ich domyślać), nie wiem w których modułach szukać problemów, ale mam pojęcie o działaniu i projektowaniu urządzeń analogowo-cyfrowych. Dlatego mam nadzieję, że ja pralkowy amator przy pomocy Forum coś z tym poradzę. Jak nie to skorzystam z Twojej rady i kupię nową pralkę - chociaż ta w zasadzie działa, tylko żona ma problem z jej obsługą ;).
  Proszę o radę typu - zmierz napięcie tu i tu, obejrzyj kondensatory w module, który znajduje się tam i tam. A przede wszystkim proszę o próbę logicznego wyjaśnienia takiego działania pralki (dosyć dokładnie opisanego w pierwszym poście), bo to jest klucz do znalezienia przyczyny problemu.
  Z góry dziękuję i pozdrawiam.
 • Helpful post
  #6
  machefi
  Home appliances specialist
  wojteks wrote:
  Jak nie to skorzystam z Twojej rady i kupię nową pralkę -
  No to kolega pojechał sobie po bandzie- gdzie ja radziłem żeby kupić nową pralkę, no gdzie?
  wojteks wrote:
  ale mam pojęcie o działaniu i projektowaniu urządzeń analogowo-cyfrowych.
  Więc kolega powinien wiedzieć że podstawowym czynnikiem wpływającym na prawidłowe działanie każdej elektroniki są właściwe napięcia zasilające, pozbawione szpilek i tętnień, zwłaszcza że w tym module występuje przetwornica impulsowa. Dlatego należy dokonać pomiaru ESR kondensatorów elektrolityczych a podejrzane wymienić.
  wojteks wrote:

  Proszę o radę typu - zmierz napięcie tu i tu, obejrzyj kondensatory w module, który znajduje się tam i tam. .
  No i takiej gotowej recepty co może być uszkodzone kolega tu nie otrzyma ponieważ nie ma jednej rady, jest to skomplikowana elektronika i na niewłaściwe dziaanie silnika wpływa wiele czynników łącznie z możliwością uszkodzenia procesora. Ze swojej strony proponujęi- wylutowanie C46 i sprawdzenie czy coś złego nie dzieje się pod nim z laminatem i ścieżkami, sprawdzenie wartości oporów smd w okolicach wszystkich układów. Jest to pracochłonne, ale kto powiedział że będzie lekko? :wink: Poza tym sprawdzić prawidłowe działanie prądniczki tacho, choć nie zdarzyła mi się jeszcze uszkodzona w tych silnikach.
 • #7
  GBW
  Level 29  
  Na początek sprawdż okablowanie a dokładnie wszystkie złącza.
 • #8
  wojteks
  Level 11  
  Dziękuję za zainteresowanie, a machefi za wiadomość na PW. W wolnej chwili spróbuję powalczyć.