Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czajnik elektryczny : grzałka wolno grzeje

zero user 14 Cze 2015 20:22 1146 2
 • #1 14 Cze 2015 20:22
  zero user
  Poziom 8  

  Witam. Kupiłem na targu niemarkowy czajnik elektryczny. I, jak to w takich przypadkach bywa, czajnik szybko (myślałem, że wytrzyma przynajmniej ze 3 msc. , ale nie wytrzymał nawet miesiąca :D ) uległ awarii. Zawsze byłem przekonany, że w tych chińskich czajnikach, po prostu padają marnej jakości grzałki :| , więc zazwyczaj odpuszczałem sobie próbę naprawy. Zastanawia mnie jedynie fakt, że (w tym przypadku) woda się jednak nagrzewa, tylko bardzo wolno (ok. godz.); przy czym, lampka oczywiście się świeci.
  Pytanie raczej z gatunku - "teoria". Bo czajnik (z powody grzałki) pewnie, tak czy siak, nadaje się do wymiany :)

  0 2
 • Pomocny post
  #2 14 Cze 2015 21:05
  ROBSON33
  Moderator AGD

  A mierzyłeś rezystancję grzałki?

  Daj foto grzałki :idea:

  1
 • #3 01 Lip 2015 14:01
  zero user
  Poziom 8  

  Pomiar rezystancji wykazał, że grzałka ma właściwości diodowe :-? : dla jednej polaryzacji wartość rezystancji jest bardzo duża (poza zakresem pomiarowym miernika), a dla drugiej wynosi ok. 10 kΩ i wraz z trwaniem pomiaru spada - dążąc do wartości zerowej.

  Zdjęcie grzałki
  Czajnik elektryczny : grzałka wolno grzeje
  Jak widać na zdj. : spirala grzałki, na górze wygląda na przepaloną (?) i zrobiły się dwie wypustki - jedna z dziurką we środku.

  Podsumowując : nie ulega chyba wątpliwości, że grzałka jest do wymiany - teraz przynajmniej przekonałem się o tym empirycznie :). Także, może tym razem, poskromię swoje lenistwo, kupię nową i wymienię :)

  Zostaje ww. kwestia teorytyczna - dlaczego woda się powoli nagrzewa (podgrzewa ją uszkodzona grzałka, czy - jak mój znajomy twierdzi - podgrzewa ją sam prąd :idea: :roll: w wyniku uszkodzenia izolacji grzałki) oraz jak to się stało, że grzałka działa jak dioda.Dla ciekawych.. :P

  0