Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.
itemscope itemtype="https://schema.org/QAPage"

Satel integra 128 + ekspander int-o

Oktawian 14 Cze 2015 23:53 3669 47
  • Satel integra 128 + ekspander int-o

Poziom 10  

Mam taki problem, do sterowania roletami używam sterowników bezprzewodowych inel st-01r do tego pilot, każda roleta z osobna jak i wszystkie razem zamykają się i otwierają prawidłowo za pomocą pilota.

Do puszek podtynkowych mam doprowadzone kable 6x0,5, 3 żyły podpięte pod złącze manual (bezpotencjałowe), do ekspandera int-o mam podpięte jak poniżej
    od sterownika z gniazda com na C1, podnoszenie do NO1, mostek między NC1 i C2, opuszczanie rolety podpięte do NO2, kolejne rolety pod kolejne złącza.

Rolety działają prawidłowo jeśli steruję każdą z osobna z centrali integra. Problem pojawia się w momencie gdy chcę wszystkie na raz opuścić lub podnieść za pomocą centrali, rolety pracują skokowo (przekaźnik w sterowniku inel załącza dany kierunek i wyłącza i tak w kółko) aż do momentu gdy krańcówka rolety ją wyłączy lub czas na integrze dobiegnie końca (30s standardowo). Gdy podnoszę tylko 1 roletę to jest ok, zaraz po niej podnoszę drugą, trzecią i zaczynają skakać wszystkie. Wygląda to tak jakby kursant ruszał "L"-ką na swojej pierwszej jeździe. Jest to zwłaszcza irytujące w momencie uzbrajania i rozbrajania alarmu.

Wyjścia ustawione jako typ: "roleta w górę", oraz "roleta w dół", testowałem też jako przełącznik mono z czasem 1s i lipa.

Myślałem o takim rozwiązaniu, żeby rolety rozpoczynały swoją pracę w odstępach co 15s, wtedy bym problem wyeliminował.

Docelowo chcę aby rolety podnosiły się przy rozbrajaniu tylko w ciągu dnia, jak ciemno to mają zostać w miejscu, mam już podpięty czujnik zmierzchu po wejście integry ale nie wiem jak to ogarnąć na ten moment. O ile jak sterować wyjściami w zależności od stanów wejść to wiem jako tako, o tyle jak sterować wyjściami rolet przy uzbrajaniu i rozbrajaniu to już nie mam pomysłu.

0 29
  • Relpol
    Poziom 23  

A sprawdzałeś jak zachowuje się wspólne sterowanie " na krótko" po kablach? Dowiesz się, czy to problem Integry, czy okablowania/ sterowników.

0
    Poziom 10  

Na krótko przy sterownikach inel nie robiłem bo testowałem już kiedyś pojedynczo, ale zwierałem na krótko na zaciskach śrubowych int-o jedną roletę za drugą i było wszystko ok. Przy sterowaniu z integry jest jakiś problem. Diody sygnalizacyjne na ekspanderze int-o świecą się prawidłowo, nie migają, ale sterowniki inel pstrykają jeśli pracują wszystkie na raz zasterowane z integry

0
    Poziom 39  

Mi to na oko wygląda na niewydolność prądową zasilania przekaźników.
    Mierzyłeś miernikiem co się dzieje w czasie tego pstrykania przekaźników?

0
  • Relpol
    Poziom 10  

Nie mierzyłem, ale gdzie mierzyć ? Na wejściu zasilania ekspandera int-o ? Integra zasilana z zasilacza buforowego AD-155A (155W) Meanwell, 4 ekspandery (3 wyjścia i 1 wejścia) podpięte kablem alarmowym pod wyjście magistrali integry. Sprawdzę jutro z tym napięciem na wejściu int-o, styki sterowników inel są bezpotencjałowe, w związku z czym przekaźniki int-o nie przekazują żadnego napięcia, tylko zwierają styki. Chciałem kupić inny ekspaner w wyjściami NO,NC,C bez przekaźników, ale niestety wycofany ze sprzedaży i zastąpiony int-o.

0
    Poziom 36  

Witam,

Oktawian napisał:
    Chciałem kupić inny ekspaner w wyjściami NO,NC,C bez przekaźników, ale niestety wycofany ze sprzedaży i zastąpiony int-o.

Przecież samo oznaczenie (NO,NC,C) mówi, że to styki przekaźnika...
    Jak już Kolega pisał, sprawdź, czy nie przysiada napięcie podczas załączenia wszystkich przekaźników jednocześnie.

Pozdrawiam.

0
    Poziom 10  

Napięcie na wejściu każdego z ekspanderów nie zmienia się, oscyluje na około 13V. Sprawdzałem miernikiem przejście na wyjściu przekaźników i nawet nie moment nie robią przerwy w trakcie zwarcia C do NO, pomiędzy C a NO bez pracy jest 5V, podczas zwarcia jest 0 niezależnie czy pracuje jedna czy kilka rolet, także to chyba jest ok.

0
    Poziom 36  

Witam,

Sprawdź po stronie sterowników rolet. Odepnij w puszkach podtynkowych przewody od int-o i sprawdź omomierzem, czy w chwili wysterowania wszystkich przekaźników jest zwarcie na odpowiednich przewodach przychodzących z centrali (od int-o) i przerwa na drugich - w zależności od kierunku pracy rolet oczywiście.

Pozdrawiam.

0
    Poziom 10  

Sprawdziłem i jest ok, zwarcie zgodne z kierunkiem ruchu rolety i rozwarcie w kierunku przeciwnym. Ale dzisiaj doszedłem do innych wniosków, sprawdzałem sterownik do rolet inel. Jeśli zewrę com o ruchu w górę roleta idzie w górę, puszczam zwieram znowu i roleta staje, zwieram i idzie dalej w górę, zwieram i staje i tak dalej. W związku z tym, myślę, że zwarcie ze strony wyjścia centrali nie jest ciągłe w momencie ruchu wszystkich rolet, miernik pokazuje non-stop ciągłość bez rozwierania gdy przekaźnik na INT-O jest zwarty. Testowałem też pojedynczo każdą z rolet i czasami cyknie ze 2 razy przy starcie rolety. Jak zwierałem ręcznie wejście manual to zawsze jest ok.

0
    Poziom 10  

Podbijam temat.

Jakieś pomysły ? Może jakiś dodatkowy przekaźnik podtrzymujący po drodze ?

0
    Poziom 10  

W tej chwili jest osobne wyjście na podnoszenie i opuszczanie. Także każda roleta zajmuje 2 wyjścia ekspandera Int-o. Brama garażowa segmentowa także ma wejście do sterowania. Ale ma tylko jedno wejście i działa tak, zwarcie podnosi -> zwarcie stop -> zwarcie opuszcza -> zwarcie stop. Jak zrobiłem wyjście mono i było domyślnie 30sek to dziwnie się też zachowywała, zjeżdżała kawałek stanęła i znowu do góry, zmieniłem na 1sek. i jest ok. Ale w przypadku rolet to nie działa, choć wystarczy pojedyncze zwarcie dla kierunku ruchu rolety, bo sterowniki inel mają podtrzymanie 100sek.

Także pozostaje wpięcie kondensatory w szereg dla każdego kierunku ruchu rolety. Jaki konkretnie zastosować, jaka pojemność ?

0
    Poziom 10  

Odcinki 2x20m, 1x16m, 4x12m, 1x 8m. Rolety zatrzymują się i ruszają razem w trakcie tej "skokowej pracy". Kable różnej długości idą innymi drogami to poszczególnych sterowników.

0
    Poziom 10  

Z przekaźnikami przy sterownikach będzie masakra bo weź człowieku zmieść dodatkowe po 2 przekaźniki w puszcze podtynkowej... Na ten moment zrobiłem inny myk, miałem do 4 puszek od światła (obok puszek do rolet) doprowadzone kable 3x0,5 linka typowe do zasilania 230v (tamte 6 żył to alarmowe). Niestety objaw jest ten sam :(, także w tej chwili 4 rolety sterowane alarmowymi, 4 rolety sterowane 3x0,5 elektrycznymi. Sprawdzę jutro co się stanie przy sterowaniu zwarciem po stronie int-o, zewrę wszystkie comy razem, wszystkie "góra" razem i wszystkie "dół" razem, będę mógł wtedy sprawdzić czy problem leży po stronie sterowników inel, czy ekspanderów int-o.

0
    Poziom 10  

Zwarłem wszystkie podnoszenia razem, wszystkie COM razem i wszystkie opuszczania razem, gdy zetknę podnoszenie z com i puszczę to ładnie podnosi, gdy zewrę com z opuszczaniem to też bez problemu opuszcza, bez cykania przekaźnika inel. Także problem nie leży w kablach, tylko w samym ekspanderze INT-O, próbowałem nawet użyć wyjść oc, ale rezultat był niestety taki sam, pozostaje chyba tylko lutowanie kondensatora do każdej żyły od podnoszenia i opuszczania. Tylko pytanie jakie ?

0
    Poziom 36  

Witam,

Pierwsze pytanie, jak używałeś wyjść OC? Po drugie, w instrukcji Int-O jest napisane, że maksymalne obciążenie rezystancyjne przekaźników to 2A/24VDC. Może tu tkwi problem? Sprawdzałeś po stronie sterowników rolet, czy na ich wejściach sterujących jest jakieś napięcie? Skoro nie masz miejsca w puszkach podtynkowych na dodatkowe przekaźniki, to zamontuj je przy Int-O, cewki zasil z wyjść OC i sprawdź.

Pozdrawiam.

0

Poziom 25  

Problem masz w samym module Int-0.
    Wyjścia nisko prądowe podłączone są równolegle z wyjściami przekaźników !.
    A to może skutkować niewydolnością prądową.
    Kolega @bhtom dobrze radzi skorzystaj z osobnych przekaźników sterowanych z int-o.
    lub stwórz logikę aby rolety zamykały/otwierały się kolejno jedna po drugiej.
    Powodzenia.

0
    Poziom 10  

Jeśli chodzi o wyjścia oc to było tak,
    sterownik inel ma 3 wejścia manual, com, góra i dół.
    Do com podpiąłem com eks. int-o, do oc1 góra, oc2 dół i tak dalej, jedno wyjście OC dla jednego kierunku ruchu rolety.

Jeśli chodzi o wydolność lub niewydolność prądową. Jak podpiąłem sterowniki do wyjść OC to wyłączyłem dipami przekaźniki, efekt pracy rolet był taki sam.

Napięcia na wejściach sterowników żadnego nie ma, jeśli nie podpięta jest centrala satel.

Najlepszym wyjściem faktycznie chyba będzie zastosowanie osobnych przekaźników, jaki model zastosować ?

Logika w suma też by mnie interesowała, ale jak to zrobić, żeby rolety pracowały po kolei, a nie wszystkie na raz ? Również w przypadku uzbrajania i rozbrajania alarmu.

0
    Poziom 36  

Witam,

Oktawian napisał:
    Najlepszym wyjściem faktycznie chyba będzie zastosowanie osobnych przekaźników, jaki model zastosować ?

Chociażby takie:
    http://www.tme.eu/pl/details/g2rvsl70012dc/pr...i-elektromagn-zestawy/omron/g2rv-sl700-12vdc/
    Są wąskie, w komplecie z podstawką na szynę DIN. Mają jeden styk przełączny.
    Do nich są jeszcze takie zworki:
    http://www.tme.eu/pl/details/p2rvm-100b/przekazniki-elektromagn-akcesoria/omron/
    Za ich pomocą można łączyć równolegle styki (mają w podstawkach miejsce na te zworki).

Pozdrawiam.

0
    Poziom 10  

Cena masakra.... 549,12zł za 16szt. bo do każdej rolety muszę dać po 2 (góra,dół). Do 4 rolet mam puszczony kabel elektryczny 3x0,5 to mogę kupić już prędzej moduł INT-ORS wtedy podepnę 4 rolety, z 4 będzie problem bo tam tylko kabel alarmowy.
    Może jednak logikę ? Żeby rolety nie pracowały razem, tylko po kolei. Ktoś pomoże jak to zrobić, żeby przy zamykaniu/otwieraniu wszystkich (także przy uzbrajaniu, rozbrajaniu alarmu) pracowały po kolei. Może być nawet za $ :D

0

Poziom 25  

Daj fotkę sterowania wyjść rolet i może schemat.

0
    Poziom 10  

Sterownik do rolet najzwyklejszy, zwieramy "COM" z strzałką w górę, lub w dół w zależności od wybranego kierunku działania rolety.
    http://www.inel.gda.pl/wp-content/uploads/201...1.%20ST-01R%20Radiowy%20sterownik%20rolet.pdf

Na schemacie podłączenie tylko jednej rolety.
    Każda kolejna podpięta w identyczny sposób, nie steruję żadnymi przyciskami, jedynie radiowo pilotem inel, lub z satela z pomocą makr z aplikacji KPD-2 Pro+, lub uzbrajając/rozbrajając alarm.

Dodatkowo chciałbym do rolet zaprzęgnąć czujnik zmierzchu, ale tylko do rozbrajania/uzbrajania alarmu, właściwie tylko przy rozbrajaniu. Przy uzbrajaniu alarmu rolety mają się zawsze zamykać, przy rozbrajaniu mają się otwierać tylko jeśli na dworze jest jasno, jeśli jest ciemno to mają się nie podnosić przy rozbrajaniu alarmu.
    Satel integra 128 + ekspander int-o

0

Poziom 25  

Niewątpliwie najlepsza opcja jest z dodatkowymi przekaźnikami jak wyżej np: AWZ520 w rozsądnej cenie.
    Oczywiście załączenia kolejno rolet na logice też można zrealizować nawet dość łatwo, ale nie wiem czy z czasem nie będzie to tylko utrudnieniem w codziennej eksploatacji..
    Logika Integry pozwala na kilka wariantów mniej, lub bardziej złożonych aby to zrealizować jednak najprościej będzie trzeba zastosować układ sterowania jedynie pierwszą roletą (standardowo)
    Następne będą sterowane z wirtualnych wejść typ 47 z naliczanym czasem na wejście (według wyjść) kolejnych rolet.
    Oczywiście można pokombinować z kilkoma roletami jednocześnie.

0
    Poziom 10  

Zamówiłem te przekaźniki awz, w piątek przyjdą to podłączę, obym osiągnął zamierzony efekt. Co nie zmienia faktu, że nadal chciałbym aby w nocy nie podnosiły się rolety przy rozbrajaniu alarmu, mają to robić tylko w dzień.

0

Poziom 25  

Tutaj masz łatwiej do realizacji.
    Robisz logikę np:
    Fizyczne wyjście x n (przekaźnik rolety) = Iloczyn logiczny wyjść x1, x2
    wyjście x1 = roleta w górę
    wyjście x2 = timer n, (ustawiasz timer n, w których godzinach roleta może być podnoszona)
    Powodzenia.

0
    Poziom 10  

I ponad 100zł w plecy.... Podłączyłem te przekaźniki AWZ520 do wyjść OC ekspanderów int-o, niestety jak działają rolety pojedynczo to jest ok, jeśli wszystkie jednocześnie to cyk-cyk i skaczą... jak wcześniej (dioda działania przekaźnika świeci bez przerwy podczas pracy). Skończyły mi się pomysły, teraz tylko kondensator na linii, tylko jaki ?

Lub co bym szczerze wolał (bo już nie wiem co zadziała), uruchamianie rolet po kolei, żeby nie chodziły wszystkie na raz.

0
    Poziom 29  

z czego masz zasilanie ekspandera int-o ?
    daj zrzut ustawień wyjść.

0