Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie nowego domofonu Cyfral Smart-5P w miejsce starego

grab0s 15 Cze 2015 09:04 47052 47
  • #1 15 Cze 2015 09:04
    grab0s
    Poziom 10  

Witam, jak w temacie, mam problem z podłączeniem nowej słuchawki Cyfral Smart-5p w miejsce starego. Dołączam zdjęcie starego podłączonego który działał i nowej słuchawki, proszę o pomoc w schemacie. pozdrawiam

Podłączenie nowego domofonu Cyfral Smart-5P w miejsce starego Podłączenie nowego domofonu Cyfral Smart-5P w miejsce starego [/img]

3 29
  • #2 15 Cze 2015 09:08
    artur s
    Poziom 23  

Wypada coś więcej napisać odnośnie starej słuchawki, lub rozrysować schemat. Chyba, że liczysz na pomoc "experta" ;)

3
  • #3 15 Cze 2015 09:14
    spinacz
    Poziom 38  

artur s napisał:
    Wypada coś więcej napisać odnośnie starej słuchawki, lub rozrysować schemat.
    Wystarczy to co jest.
    Zielony -> RING
    Biały -> Masa
    Czerwony -> SPK
    Niebieski -> MIC
    ZW1 zdjęta
    ZW2 założona
    ZW3 założona

4
  • #4 15 Cze 2015 10:15
    grab0s
    Poziom 10  

Po podłączeniu w takim schemacie, działa przycisk wywołania z zewnątrz, jednak po podaniu niebieskiego na MIC ciągle działa rygiel przy drzwiach i nie słychać rozmowy.

5
  • #5 15 Cze 2015 10:53
    spinacz
    Poziom 38  

Ok więc będzie tak:
    Zielony -> RING
    Biały -> Masa
    Czerwony -> SPK
    Niebieski -> SW1
    Do MIC podłączasz jeden styk kondensatora (ten walec w starym unifonie) a drugi do SW1
    Do SW2 podłączasz dodatkowy przewód z MASA
    ZW1 zdjęta
    ZW2 zdjęta
    ZW3 zdjęta

Czy stary unifon działał prawidłowo ?

6
  • #6 15 Cze 2015 11:07
    grab0s
    Poziom 10  

Niestety nie wiem bo nie sprawdziłem a już go nie mam, a jaki kondensator zastosować bo nie odczytałem ze starego?

4
  • #7 15 Cze 2015 11:12
    spinacz
    Poziom 38  

Foto nie jest zbyt czytelne więc pewności też nie mam, musisz kombinować spróbuj 2,2µ albo 10µ na 50V.

3
  • #8 15 Cze 2015 11:15
    artur s
    Poziom 23  

A może wystarczy założyć w tej konfiguracji zwory ZW2 i ZW3?

4
  • #9 15 Cze 2015 11:19
    spinacz
    Poziom 38  

artur s napisał:
    A może wystarczy założyć w tej konfiguracji zwory ZW2 i ZW3?
    Według mnie to nie ma sensu z tego względu że "standardowa" instalacja 4-przewodowa nie potrzebuje stosowania dodatkowego kondensatora w unifonie. Otwieranie rygla realizowane jest poprzez bezpośrednie zwarcie linii mikrofonu z masą. U autora tematu jest jakaś dziwna instalacja gdzie stosowano dodatkowy kondensator, ja osobiście nie spotkałem się z taką instalacją.

2
  • #10 15 Cze 2015 11:23
    grab0s
    Poziom 10  

Podłączyłem bez kondensatora i jest wywołanie oraz działa przycisk rygla, słyszę też ale bardzo słabo rozmówce z zewnątrz ale on mnie nie słyszy, spróbowałem również założyć zworkę ZW2 i wówczas cały czas rygiel działał. Jeśli chodzi o podłączenie kondensatora to w tym przypadku biegunowość ma znaczenie ?

3
  • #11 15 Cze 2015 11:25
    spinacz
    Poziom 38  

Tak ma znaczenie, chyba że kupisz elektrolit bipolarny. Nie słyszy Cie nikt na dole bo nie masz podłączonego mikrofonu, a co do słyszalności z dołu do góry to tylko możliwe jest zwiększenie jej na elektronice centralnej.

2
  • #12 15 Cze 2015 11:26
    artur s
    Poziom 23  

Ze zdjęcia wygląda, że poprzedni miał "+" na niebieskim

4
  • #13 15 Cze 2015 11:34
    grab0s
    Poziom 10  

wykorzystałem kondensator 4.7uF 50V i podłączałem w różnej biegunowości, wówczas nie działał przycisk otwierania rygla

2
  • #14 15 Cze 2015 11:37
    spinacz
    Poziom 38  

Wstaw fotkę jak to podłączasz, bo coś mi tu nie pasuje. A słychać Cie na dole ?

1
  • #15 15 Cze 2015 11:44
    grab0s
    Poziom 10  

Z tym że przewód musiałem przedłużyć i kolory są inne
    Nieb -> Nieb -> MIC
    Czer -> Brąz -> SPK
    Ziel -> Szary - RING
    Biały - biały - >masa

2
  • #16 15 Cze 2015 11:45
    spinacz
    Poziom 38  

Źle podłączasz, przeczytaj mój drugi post z gdzie napisałem jak masz podłączyć.

2
  • #17 15 Cze 2015 11:46
    artur s
    Poziom 23  

spinacz napisał:
    Ok więc będzie tak:
    Zielony -> RING
    Biały -> Masa
    Czerwony -> SPK
    Niebieski -> SW1
    Do MIC podłączasz jeden styk kondensatora (ten walec w starym unifonie) a drugi do SW1
    ZW1 zdjęta
    ZW2 zdjęta
    ZW3 zdjęta

Czy stary unifon działał prawidłowo ?
    To, na fotce trochę odbiega. Podłącz tak samo i sprawdź.

3
  • #18 15 Cze 2015 12:03
    grab0s
    Poziom 10  

po poprawieniu teraz bardzo słabo słychać rozmówce w jedną i drugą stronę, może zmienić wartość kondensatora albo jego biegunowość ?

2
  • #19 15 Cze 2015 12:05
    spinacz
    Poziom 38  

Możesz spróbować jednak nie wiem czy coś to da, żeby było słychać na dole głośniej to co ktoś mówi z góry masz potencjometr na płycie czytelnie opisany czułość mikrofonu. Co do głośności z dołu do góry Ty sam nic nie zrobisz tylko administracja.

1
  • #20 15 Cze 2015 12:09
    grab0s
    Poziom 10  

Próbowałem manipulować potencjometrem jednak nie przyniosło to skutku, byłem u sąsiada i u niego działa ok, zrobiłem również zdjęcie jego podłączenia

0
  • #21 15 Cze 2015 12:14
    spinacz
    Poziom 38  

Z tego można by sądzić że od początku u Ciebie był źle podłączony unifon.
    Próbuj tak
    Zielony -> MASA
    Niebieski -> MIC
    Pomarańczowy -> SPK
    Biały -> RING
    ZW1 zdjęta
    ZW2 założona
    ZW3 założona

2
  • #22 15 Cze 2015 12:15
    artur s
    Poziom 23  

A jak długo słuchawka była zdjęta? I czy miałeś zaizolowane przewody przed montażem? Być może serwis domofonu poodłączał coś w związku ze zwarciami.

3
  • #23 15 Cze 2015 12:33
    grab0s
    Poziom 10  

Podłączyłem następująco:

Nieb -> Nieb -> MIC
    Czer -> Brąz -> SPK
    Ziel -> Szary - masa
    Biały - biały - > ring

Teraz słychać wywołanie w środku, dobrze słyszę rozmówce z zewnątrz, jednak on mnie słabo na zewnątrz a przy probie naciśnięcia przycisku do otwierania zaczyna piszczeć w słuchawce i nie działa rygiel. Po odłożeniu słuchawki i przyciśnięciu przycisku rygiel działa.

1
  • #24 15 Cze 2015 12:36
    spinacz
    Poziom 38  

Kolego w twojej instalacji chyba nie ma żadnych standardów, spróbuj jeszcze zamienić miejscami biały z pomarańczowym i zobacz co będzie. Jak to nie pomoże wezwij kogoś z administracji co się tym zajmuje i podłączą jak trzeba.

1
  • #25 15 Cze 2015 13:13
    grab0s
    Poziom 10  

zmieniłem i nic, ale patrzyłem do skrzynki gdzie są wszystkie przewody i wygląda to następująco: niebieski do wszystkich niebieskich, biały do wszystkich białych, pomarańcz do pomarańczowych a zielony indywidualnie idzie do kasety

0
  • #26 15 Cze 2015 14:20
    spinacz
    Poziom 38  

No to jedyne co pewne to to że zielony podłącz do RING, a resztą trzech kombinuj. Jak już będziesz miał dobrą słyszalność góra dół dół góra to dopiero się weź za rygiel.
    Spróbuj jeszcze w ten sposób:
    Zielony -> RING
    niebieski -> Masa
    Czerwony -> SPK
    biały -> SW1
    ZW1 zdjęta
    ZW2 zdjęta
    ZW3 zdjęta

0
  • #27 15 Cze 2015 14:46
    grab0s
    Poziom 10  

W takiej konfiguracji jak jest na zdjęciu działa wywołanie, słychać w jedną i drugą stronę, ale nie wiem dlaczego przycisk rygla działa dopiero przy odłożonej słuchawce ?

1
  • #28 15 Cze 2015 14:59
    spinacz
    Poziom 38  

Kolego za dużo sprzecznych rzeczy zobacz jak opisałeś połączenie na klatce a jak jest u sąsiada. Nie pasuje to że zielony u sąsiada jest podłączony do masy a na pionie wygląda na generator. Idź do administracji to Ci podłączą, bez wiedzy której jak widzę nie masz nic nie zdziałasz a ktoś kto wie jak to działą będąc na miejscu da rade sobie w 5 minut.

1
  • #29 03 Wrz 2016 21:40
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

To już zapewne nieaktualne ale chciałem od siebie dodać, że kondensatora który był dołożony w starym unifonie nie montuje się, bo nowy unifon ma już go wbudowany. Trzeba tylko założyć zworkę jak do otwierania w linii słuchawki (głośnika).

0