Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Indukujące się napięcie, a przepalające się żarówki.

Olewcz 15 Cze 2015 12:30 489 7
  • #1 15 Cze 2015 12:30
    Olewcz
    Poziom 5  

Wykonałem sobie gniazdo (odpowiednio oznakowane), którym steruję dwoma wyłącznikami krzyżowymi. taki pomysł na lampę podłogową, która mogę wyłączać z dwóch różnych stron pokoju. zasilanie gniazda z pochodzi z obwodu oświetleniowego. do gniazda podłączona jest, jak już wspomniałem, lampa podłogowa 3 x E27.

Problem. Po wyłączeniu zasilania, jednym z wyłączników krzyżowych, w gnieździe nadal mam 0,2V. Zwróciłem na to uwagę po przepaleniu się jednocześnie 3 żarówek (fakt faktem gównianych) właściwie bez ich używania. Co ciekawe miały dość mocno uszkodzone żarniki i okopcone klosze. Pomierzone robocze napięcie w tym obwodzie 238 do 240V. Dodam, że skuteczność izolacji w tym nowym obwodzie również została pomierzona.

Czy żarówki przepaliły się z uwagi na pojawiające się szczątkowe napięcie? Podejrzewam, że napięcie indukuje się z kabla biegnącego równolegle w ścianie. Jakie jest zdanie bardziej doświadczonych kolegów? Będę wdzięczny za dyskusje i porady. Czy kupno lepszych żarówek rozwiąże problem. Czy 0,2V powoduje jakieś zagrożenie?

Pozdrawiam, Olewcz

0 7
  • #2 15 Cze 2015 12:37
    artur s
    Poziom 22  

Przełączniki raczej schodowe, a w takim przypadku może się coś przedostać przez pojemność przewodu. Nie powinno mieć to wpływu na żarówki. Już prędzej jakaś usterka instalacji lub żarówki np na 24V. Mogły się też trafić felerne. Wstaw nowe i sprawdź. Albo wezwij elektryka.

0
  • #3 15 Cze 2015 12:41
    retrofood
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

Olewcz napisał:

Problem. Po wyłączeniu zasilania, jednym z wyłączników krzyżowych, w gnieździe nadal mam 0,2V. Zwróciłem na to uwagę po przepaleniu się jednocześnie 3 żarówek (fakt faktem gównianych) właściwie bez ich używania. Co ciekawe miały dość mocno uszkodzone żarniki i okopcone klosze. Pomierzone robocze napięcie w tym obwodzie 238 do 240V. Dodam, że skuteczność izolacji w tym nowym obwodzie również została pomierzona.

Te eksperymenty które przeprowadzasz, niczego nie mówią i nic nie dają. Wartość 0,2 V jest żadna, wielkość 238 do 240 nie wiadomo czym i jak zmierzona, ale zdjęcia lampy nie ma, chociaż akurat to coś by dawało. Bo skuteczność izolacji też z księżyca wzięta. Jako pojęcie.
    Reasumując, możesz jedynie zamienić żarówki na lepsze, to wszystko co możesz wypróbować.

Jaką moc miały żarówki?

0
  • #4 15 Cze 2015 12:51
    Olewcz
    Poziom 5  

@retrofood Twoja odpowiedź nic nie wnosi. Pomiar rezystancji izolacji wskazuje na skuteczne odizolowanie żył. Podałem co mogłem zmierzyć i zrobiłem zanim obciążyłem ten układ. 0,2V multimetr pokazuje gdy powinien pokazać 0,0V, natomiast przy włączeniu zasilania jednym z włączników pokazuje 238 do 240V (czyli w normie). Stąd wniosek, że przepalenie się żarówek nie wynika raczej ze zbyt wysokiego napięcia.

@artur s Faktycznie dwa schodowe - krzyżowy mam w sypialni ;-) Przyszły właśnie nowe żarówki. Szkoda byłoby zniszczyć LEDy. Głównie zależy mi na odpowiedzi, czy napięcie rzędu 0,2V jest szkodliwe dla żarówki? Czy wystarczy żeby ją skutecznie przepalić w krótkim czasie.

0
  • Pomocny post
    #5 15 Cze 2015 12:56
    kozi966

Pierwszy raz słyszę aby żarówki przepaliły się od napięcia szczątkowego (rzędu 0,2V). Jest to niemożliwe, nawet dla żarówki na 12V.
    Napięcie 0,2 czy nawet 2V w żaden sposób nie jest w stanie zaszkodzić zwykłej żarówce. Nawet jakby się tam indukowało 80V to czegoś takiego:

Olewcz napisał:
    Co ciekawe miały dość mocno uszkodzone żarniki i okopcone klosze.

Nie jest w stanie "otrzymać"

Z powyższego wynika albo długotrwałe użytkowanie owych żarówek i kloszów (w tym brak konserwacji - czyszczenia) albo bardzo zły stan urządzenia zasilającego (okopcone styki w oprawce, itd) albo podanie zbyt wysokiego napięcia (np. rzędu 400V).

1
  • Pomocny post
    #6 15 Cze 2015 13:07
    BILGO
    Poziom 38  

A może tu chodzi po prostu o przegrzanie żarówek zamontowanych w szczelnej obudowie w podłodze ?
    Jak chcesz montować LEDy to tylko takie przystosowane do pracy w podwyższonej temperaturze.
    Jeśli martwisz się o napięcie zasilające to weź LEDy z przetwornicą CCD która ma zakres napięć zasilających od 80 do 265 V ;)

1
  • #7 15 Cze 2015 13:08
    retrofood

Olewcz napisał:
    @retrofood Twoja odpowiedź nic nie wnosi. Pomiar rezystancji izolacji wskazuje na skuteczne odizolowanie żył. Podałem co mogłem zmierzyć i zrobiłem zanim obciążyłem ten układ. 0,2V multimetr pokazuje gdy powinien pokazać 0,0V, natomiast przy włączeniu zasilania jednym z włączników pokazuje 238 do 240V (czyli w normie). Stąd wniosek, że przepalenie się żarówek nie wynika raczej ze zbyt wysokiego napięcia.

Mojej odpowiedzi nie jesteś w stanie ocenić, bo nie znasz tej tematyki, dlatego też pytasz. A ja odpowiadam zgodnie z tym, co można z Twojego opisu wywnioskować.
    Pomiary multimetrem wielkości 0,2 V schowaj do kieszeni i nie poruszaj więcej tego tematu. Tak samo wielkość 238 V po pierwsze jest w normie, a po drugie multimetr mierzy z błędami, (każdy multimetr), czego Ty nie uwzględniasz, ale ja o tym wiem. O pomiarze rezystancji izolacji napisałeś dopiero teraz, wcześniej pisałeś o skuteczności izolacji.

Nie odniosłeś się jednak do moich dwóch kwestii, udając, że ich nie było. Pokaż fotografię lampy i napisz jaką moc miały żarówki.

0
  • #8 15 Cze 2015 13:10
    Olewcz
    Poziom 5  

Dziękuję za odpowiedzi. Gdyby problem powrócił przy zastosowaniu lepszych żarówek dam znać.

Pozdrawiam, Olewcz.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo