Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

'Ząbek' na przebiegu napięcia odbiornika RL - tyrystorowy regulator napięcia

tariel36 15 Jun 2015 14:39 1008 6
    tariel36
    Level 2  
    Witam,
    Skąd charakterystyczny "ząbek" na przebiegach napięcia na odbiorniku RL w tyrystorowym regulatorze napięcia przemiennego?

Przebieg z zaznaczonym 'ząbkiem':
    Loker
    Level 39  
    Z przesunięcia prąd-napięcie. Tyrystor (triak) rozłącza w zerze prądu co niekoniecznie jest zerem napięcia - zwłaszcza przy odbiornikach które nie mają czysto rezystancyjnego charakteru.
    tariel36
    Level 2  
    no ok ale to nie powinien wskoczyć potem po prostu na 0 zamiast sobie odskoczyć trochę do góry i dopiero na 0?
  • Helpful post
    Loker
    Level 39  
    A o to Ci chodzi... Dzwonienie na jakimś pasożytniczym rezonansie. Zauważ, że nie jest to pojedynczy "ząbek" tylko raczej przebieg drgań gasnących (silnie tłumionych).
    tariel36
    Level 2  
    Dobra, chyba mam co potrzebowałem. Dzięki bardzo.
    jarek_lnx
    Level 43  
    Kiedy prąd spada poniżej prądu podtrzymania tyrystor sie wyłącza wzrost di/dt powoduje skok napiecia na indukcyjności (ten ostry pik w dół), później mamy tłumione oscylacje indukcyjności obciążenia z pojemnościami w układzie (tyrystora, snubbera).
    Wirnick
    Level 28  
    tariel36 wrote:
    Dobra, chyba mam co potrzebowałem.

Do tego "chyba" dodam obraz reakcji L przy zwykłej przerwie w obwodzie.