Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

'Ząbek' na przebiegu napięcia odbiornika RL - tyrystorowy regulator napięcia

15 Cze 2015 14:39 834 6
  • Poziom 2  
    Witam,
    Skąd charakterystyczny "ząbek" na przebiegach napięcia na odbiorniku RL w tyrystorowym regulatorze napięcia przemiennego?

Przebieg z zaznaczonym 'ząbkiem':
  • Poziom 38  
    Z przesunięcia prąd-napięcie. Tyrystor (triak) rozłącza w zerze prądu co niekoniecznie jest zerem napięcia - zwłaszcza przy odbiornikach które nie mają czysto rezystancyjnego charakteru.
  • Poziom 2  
    no ok ale to nie powinien wskoczyć potem po prostu na 0 zamiast sobie odskoczyć trochę do góry i dopiero na 0?
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    A o to Ci chodzi... Dzwonienie na jakimś pasożytniczym rezonansie. Zauważ, że nie jest to pojedynczy "ząbek" tylko raczej przebieg drgań gasnących (silnie tłumionych).
  • Poziom 2  
    Dobra, chyba mam co potrzebowałem. Dzięki bardzo.
  • Poziom 43  
    Kiedy prąd spada poniżej prądu podtrzymania tyrystor sie wyłącza wzrost di/dt powoduje skok napiecia na indukcyjności (ten ostry pik w dół), później mamy tłumione oscylacje indukcyjności obciążenia z pojemnościami w układzie (tyrystora, snubbera).
  • Poziom 27  
    tariel36 napisał:
    Dobra, chyba mam co potrzebowałem.

Do tego "chyba" dodam obraz reakcji L przy zwykłej przerwie w obwodzie.