Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasilanie serwomechanizmów -

MrMad1 15 Jun 2015 17:38 984 5
    MrMad1
    Level 7  
    Cześć!

Projektem mojej pracy magisterskiej jest model protezy dłoni, w której to wykorzystuje dwa serwomechanizmy TrackStar TS-621MG Digital 1/8 Scale Truggy Steering Servo oraz mikrokontroler ARDUINO UNO R3 ATMEL ATMega328 klon AVR.

Muszę od razu zaznaczyć, że jeśli chodzi o mikrokontrolery to jestem kompletnym laikiem. Mój problem polega na zastosowaniu odpowiedniego zasilania mikrokontrolera oraz serwomechanizmów.

Pierwsza sprawa: mikrokontroler ma być połączony z komputerem przez kabel USB. Czy w takiej sytuacji wystarczy zasilanie przez kabel?

Druga sprawa:Potrzebuje zasilić owe serwa na 6V aby uzyskać pożądany moment obrotowy. Nie mam za bardzo pojęcia jak zacząć. Jaki sposób zasilania zastosować dla danych serwomechanizmów? Najlepiej gdyby był to gotowy moduł do kupienia.

Trzecia sprawa: Trochę szperałem w internecie po różnych poradnikach i wiem, że bardzo istotne jest filtrowanie zasilania. Czy są może jakieś gotowe moduły do tego przeznaczone a jeśli nie to jak się za to zabrać?

Podaje specyfikacje serwa i mikro:

ARDUINO UNO R3 ATMEL ATMega328 klon AVR

Microcontroller ATmega 328P
    Operating Voltage 5V
    Input Voltage (recommended) 7-12V
    Input Voltage (limits) 6-20V
    Digital I/O Pins 14 (of which 6 provide PWM output)
    Analog Input Pins 6
    DC Current per I/O Pin 40 mA
    DC Current for 3.3V Pin 50 mA
    Flash Memory 32 KB (ATmega328) of which 0.5 KB used by bootloader
    SRAM 2 KB (ATmega328)
    EEPROM 1 KB (ATmega328)
    Clock Speed 16 MHz
    Cena 17 zł

TrackStar TS-621MG Digital 1/8 Scale Truggy Steering Servo:

Weight: 57g
    Size: 39.0mmx19.5mmx38.5mm
    Torque: 16.8kg.cm (4.8V)~21.2kg.cm (6.0V)
    Speed: 0.16sec/60deg (4.8V)~0.14sec/60deg (6.0V)
    Voltage: 4.8~6.0V
    Type: Digital Standard
    Motor: Coreless Motor
    Gear Train: Alloy Gears
    Ball Bearing: Dual Japan NSK Ball Bearing
    Lead Length: 255mm
    Plug: JR/Futaba
    Do you have a problem with Arduino? Ask question. Visit our forum Arduino.
    MrMad1
    Level 7  
    Wydział Mechatroniki kierunek Inżynieria Biomedyczna. Niestety w ramach studiów mieliśmy bardzo mało do czynienia z mikrokontrolerami
    dondu
    Moderator on vacation ...
    OK

Tak dla jasności - Arduino to nie mikrokontroler, lecz platforma wykorzystująca mikrokontroler, który wskazałeś.

MrMad1 wrote:
    Pierwsza sprawa: mikrokontroler ma być połączony z komputerem przez kabel USB. Czy w takiej sytuacji wystarczy zasilanie przez kabel?

Musisz zrobić bilans prądów sumując z dokumentacji co tam będziesz miał do 5V podłączone. Jeśli nie przekroczy możliwości USB (0,5A) to nie ma problemu.

MrMad1 wrote:
    Druga sprawa:Potrzebuje zasilić owe serwa na 6V aby uzyskać pożądany moment obrotowy. Nie mam za bardzo pojęcia jak zacząć. Jaki sposób zasilania zastosować dla danych serwomechanizmów? Najlepiej gdyby był to gotowy moduł do kupienia.

Zwykły zasilacz sieciowy z odpowiednią wydajnością prądową. Musisz tylko poszukać jaki prąd pobiera serwo TrackStar TS-621MG Digital lub zmierzyć.
    Masę zasilacza podłączysz do masy z USB.

MrMad1 wrote:
    Trzecia sprawa: Trochę szperałem w internecie po różnych poradnikach i wiem, że bardzo istotne jest filtrowanie zasilania. Czy są może jakieś gotowe moduły do tego przeznaczone a jeśli nie to jak się za to zabrać?

Do zasilacza co najwyżej dodasz kondensatory elektrolityczne i ceramiczne o ile w ogóle będzie taka potrzeba (zależy od jakości zasilacza).

Dobrze byłoby byś opracował jakiś schemat i go pokazał do sprawdzenia.
    MrMad1
    Level 7  
    dondu wrote:
    OK

Tak dla jasności - Arduino to nie mikrokontroler, lecz platforma wykorzystująca mikrokontroler, który wskazałeś.

Racja źle się wyraziłem.

dondu wrote:
    OK
    Musisz zrobić bilans prądów sumując z dokumentacji co tam będziesz miał do 5V podłączone. Jeśli nie przekroczy możliwości USB (0,5A) to nie ma problemu.

Czy w przypadku przekroczenia możliwości USB jest możliwe uszkodzenie mikrokontrolera lub kabla?

dondu wrote:
    OK
    Do zasilacza co najwyżej dodasz kondensatory elektrolityczne i ceramiczne o ile w ogóle będzie taka potrzeba (zależy od jakości zasilacza).

Dobrze byłoby byś opracował jakiś schemat i go pokazał do sprawdzenia.

W czwartek się widze z promotorem więc jak uda się coś zrobić to wstawię schemat. Wielkie dzięki za odpowiedź!
    dondu
    Moderator on vacation ...
    MrMad1 wrote:
    Czy w przypadku przekroczenia możliwości USB jest możliwe uszkodzenie mikrokontrolera lub kabla?

Raczej bezpiecznika USB na płycie głównej (o ile jest zamontowany).
    Ale w Twoim przypadku 0,5A dla 5V z USB nie osiągniesz zapewne, jeśli serwa będą zasilane z innego zasilacza.