Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki internet kablowy wybrać?

15 Cze 2015 18:03 1011 16
  • Poziom 7  
    Witam, chce się dowiedzieć jaki internet kablowy jest obecnie najkorzystniej wybrać. Dodam, że nie mam aktywnej linii telefonicznej i mieszkam na wsi.
  • Poziom 31  
    Może podaj swoją dokładną lokalizację? I co rozumiesz przez internet kablowy? Może chodzi ci o Internet z sieci komórkowej?
  • Specjalista Sieci, Internet
    Na terenach wiejskich trudno o internet kablowy. Najlepiej popytać na miejscu, jaki dotychczasowy dostawca?
  • Poziom 7  
    Kaczor_84 napisał:
    Może podaj swoją dokładną lokalizację? I co rozumiesz przez internet kablowy? Może chodzi ci o Internet z sieci komórkowej?

Moja lokalizacja: https://www.google.pl/maps/place/Stryjno+Pier...2!3m1!1s0x472306e9fe5ef949:0xe452cd25333f72ff

Chodzi mi o internet stacjonarny jak np. Neostrada.

Dodano po 1 [minuty]:

matek451 napisał:
    Na terenach wiejskich trudno o internet kablowy. Najlepiej popytać na miejscu, jaki dotychczasowy dostawca?

Teraz mam internet mobilny z Plusa, ale zasięg mam tu słaby i chciałbym stacjonarny założyć.
  • Moderator - Sieci, Internet
    damian8063 napisał:
    że nie mam aktywnej linii telefonicznej i mieszkam na wsi.

Masz w ogóle jakiś kabel telekomunikacyjny w domu/mieszkaniu? Bo bez tego ani rusz.
  • Poziom 31  
    Rozejrzyj się po okolicy, jakich firm centralki lub skrzynki przyłączeniowe są obecne w twojej miejscowości. Popytaj także ludzi, jakich mają operatorów i jaka jest ich opinia. Podejrzewam, że będziesz miał co najmniej Orange (dawne TP SA) oraz Netia (dawniej Dialog). Tepsa droga, bo oprócz dość wysokiej ceny dorzuca jeszcze tzw. utrzymanie łącza, natomiast Netia tańsza, ale po moich przejściach najgorszemu wrogowi bym ich nie polecił. Faktyczne możliwości podłączenia danej lokalizacji określa operator na podstawie swoich danych oraz wywiadu technicznego przeprowadzanego na miejscu przez instalatorów. Z tego powodu, po wybraniu jakiegoś operatora, powinieneś zgłosić na jego infolinii lub osobiście w biurze obsługi (oddziale terenowym/partnerskim) chęć przyłączenia - wtedy operator określi ci możliwości świadczenia usługi. Rozmowy na temat maksymalnej dostępnej przepustowości będą możliwe dopiero po wywiadzie technicznym, a nawet po faktycznym podłączeniu przyłącza :) Bo najczęściej obietnice nie pokrywają się z rzeczywistością.
    Twoje chęci nie wystarczą. Jeśli brak infrastruktury kablowej w twojej wsi to żaden operator dla ciebie jej nie zrobi. Na dzień dzisiejszy pozostaje internet mobilny. W Plusie masz zasięg 3G z sieci UMTS900 Aero2. Najblizsze BTS-y Kozice Górne, Giełczew i Siedliska Drugie. Aby z nich skorzystać musisz mieć modem/router z UMTS900 i antenę zewnętrzną na 900MHz. Z innych operatorów masz 3G w T-Mobile i Orange z BTS-a NeTWorks UMTS900 Rybczewice oraz Play z 3G na UMTS900 z BTS-a Play w Giełczewie. Tam też jest LTE1800Play, który ma szczątkowy zasięg u ciebie. Na TP czy Netię nie licz, mieszkasz na terenie gdzie ich infrastruktura raczej nie istnieje( ale pytaj). nawet z mobilnym jest tam krucho.
  • Poziom 31  
    Jeśli nie będzie możliwości przyłączenia żadnego operatora stacjonarnego, zawsze pozostaje jeszcze antena kierunkowa GSM :)
    Posiada internet w Plusie, podstawowe pytanie czy używa anteny kierunkowej na 900MHz. Zacząłbym właśnie od tego. W jego lokalizacji wszyscy operatorzy na 3G korzystają z UMTS900. Najblizszy BTS UMTS900 ma NetWorks ale i tak antena niezbędna. W LTE na razie tylko Play z Giełczewa na LTE1800. Tam też BTS LTE1800Mobylandu zapewniający zasięg Plusa/CP. Można popróbować na antenie Dual LTE 1800MHz. No i szansa na LTE800 w Plusie/CP. w Giełczewie i Fajsławicach jest pozwolenie na LTE800 Sferii.
  • Poziom 7  
    jimasek napisał:
    damian8063 napisał:
    że nie mam aktywnej linii telefonicznej i mieszkam na wsi.

Masz w ogóle jakiś kabel telekomunikacyjny w domu/mieszkaniu? Bo bez tego ani rusz.

Kilka lat temu (jakieś 7-8) miałem telefon stacjonarny więc kabel chyba jest.

Dodano po 5 [minuty]:

Kaczor_84 napisał:
    Rozejrzyj się po okolicy, jakich firm centralki lub skrzynki przyłączeniowe są obecne w twojej miejscowości. Popytaj także ludzi, jakich mają operatorów i jaka jest ich opinia. Podejrzewam, że będziesz miał co najmniej Orange (dawne TP SA) oraz Netia (dawniej Dialog). Tepsa droga, bo oprócz dość wysokiej ceny dorzuca jeszcze tzw. utrzymanie łącza, natomiast Netia tańsza, ale po moich przejściach najgorszemu wrogowi bym ich nie polecił. Faktyczne możliwości podłączenia danej lokalizacji określa operator na podstawie swoich danych oraz wywiadu technicznego przeprowadzanego na miejscu przez instalatorów. Z tego powodu, po wybraniu jakiegoś operatora, powinieneś zgłosić na jego infolinii lub osobiście w biurze obsługi (oddziale terenowym/partnerskim) chęć przyłączenia - wtedy operator określi ci możliwości świadczenia usługi. Rozmowy na temat maksymalnej dostępnej przepustowości będą możliwe dopiero po wywiadzie technicznym, a nawet po faktycznym podłączeniu przyłącza :) Bo najczęściej obietnice nie pokrywają się z rzeczywistością.

Chciałbym przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy, żeby sprawdzili czy będzie u mnie ta prędkość jaką oferują, jak np. zdecyduje się na internet 10 Mb/s (podejrzewam, że szybszego u mnie nie da się podłączyć) to żeby nie okazało się, że będzie np. tylko 3 Mb/s. Czy oni przed podłączeniem przyjeżdżają i to sprawdzają?

Dodano po 5 [minuty]:

matek451 napisał:
    Posiada internet w Plusie, podstawowe pytanie czy używa anteny kierunkowej na 900MHz. Zacząłbym właśnie od tego. W jego lokalizacji wszyscy operatorzy na 3G korzystają z UMTS900. Najblizszy BTS UMTS900 ma NetWorks ale i tak antena niezbędna. W LTE na razie tylko Play z Giełczewa na LTE1800. Tam też BTS LTE1800Mobylandu zapewniający zasięg Plusa/CP. Można popróbować na antenie Dual LTE 1800MHz. No i szansa na LTE800 w Plusie/CP. w Giełczewie i Fajsławicach jest pozwolenie na LTE800 Sferii.

Mam obecnie taką antenę: http://www.strefakomputerowa.com/produkt/976/ANTENA_KOMINOWA_AK_C4_HSPA_.html

Kupiłem ostatnio antenę kierunkową ATK 20, bo pisali mi, że będzie lepiej, ale zasięg jest gorszy niż na tej dookólnej. Mieszkam w zaniżonym miejscu, a wokół mam dużo drzew, które ją przysłaniają.
    Antena kierunkowa wymaga prawidłowego montażu, niestety ale jeśli drzewa zasłaniają strefę przed nią to niewiele pomaga. Ten dookólny wynalazek z CP przenosi pobór sygnału na zewnątrz, łapie coś z odbicia i jakoś to działa. W sprawie internetu TP ( Orange) warto zapytać u nich. Na stronie http://www.orange.pl/prt/service_availability_check
  • Moderator - Sieci, Internet
    damian8063 napisał:
    Kilka lat temu (jakieś 7-8) miałem telefon stacjonarny więc kabel chyba jest.

Pytanie do operatora - Orange lub Netia tu ma forum nikt ci nie odpowie czy dany operator posiada możliwości techniczne w twojej okolicy.
  • Poziom 31  
    Z tymi możliwościami technicznymi nie można być hurraoptymistą, a takim podejściem charakteryzują się pracownicy infolinii oraz serwisy online. Również co do oczekiwanych prędkości należy zasięgnąć wiedzy od wizytujących lokację instalatorów. Masę było sytuacji, w których mimo zapewniania przez infolinię o możliwości świadczenia łącza np. 10 Mb/s, centrala miała możliwość zapewnienia max. 2 Mb/s, o ile w ogóle. Sam miałem taką sytuację z Netią - przy przenoszeniu numeru, mimo zapewnień infolinii o dostępności, instalator stwierdził brak możliwości świadczenia usługi - najśmieszniejszy był fakt, że w bardzo bliskiej odległości znajdował się salon Netii (!!!) :) To pozwoliło mi przedterminowo rozwiązać umowę.
    Nie rób sobie żartów z kolegi. Widziałeś gdzieś UPC na wsi w lubelskim?
  • Poziom 18  
    @damian,

na stronie dominującego operatora masz wyszukiwarkę możliwości usług. Wprowadzisz swój adres i zobaczysz na co pozwala linia jaką masz. To czy potem skorzystasz z ich usług czy innego operatora w usłudze WLR lub BSA będzie już miało mniejsze znaczenie.

Gdyby po Twoim adresie nie chciało wyszukać podaj np nr telefonu najbliższego sąsiada i wtedy sprawdź