Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spawarka lincoln z aluminowym transformatorem?

frytek217 15 Cze 2015 20:27 786 5
  • #1 15 Cze 2015 20:27
    frytek217
    Poziom 7  

Witam,
    Posiadam spawarkę lincoln idealarc 250 i w sumie leży u mnie ponad 4lata i się kurzy - bo posiadam mniejszą(bardziej mobilną) którą i tak używam raz na pół roku.
    Wystawiałem wiele razy tą spawarkę na allegro, ale nie bło chętnych, później nawet wystawiałem za złomowe ceny, ale dalej to samo, więc postanowiłem ją sam zezłomować.
    Spawarka waży około 120kg więc se myślę, że tam będzie trochę miedzi z transformatorów, ale po rozkręceniu takie zaskoczenie(patrz foto).

Spawarka lincoln z aluminowym transformatorem? Spawarka lincoln z aluminowym transformatorem? Spawarka lincoln z aluminowym transformatorem?

Sprawdziłem wszystkie zwoje i każdy jest "srebrny" tzw. chyba z aluminium - nawet jak połamałem 1 to w środku też to samo.
    Nie zdziwiło by mnie to gdyby to była jakaś chińska spawarka, ciekawi mnie też dlaczego te 3 transformatory są ze sobą tak dziwnie połączone ? tzw. zespawane.
    Dziwne jest to też, że zwoje są w idealnym stanie tzw. nie są poprzepalane, farba cała - aż dziwne, że jak na tak wiekową spawarkę są w tak dobrym stanie.
    Co o tym myślicie ?

Dodano po 56 [sekundy]:

Ps. Link do stronki producenta spawarki http://www.lincolnelectric.com/en-us/Equipmen...uct.aspx?product=k1053-8%28LincolnElectric%29

0 5
  • Pomocny post
    #2 15 Cze 2015 21:05
    bearq
    Poziom 35  

Aluminium jest o wiele lżejsze a stosując odpowiedni przekrój można uzyskać bardzo fajne prądy.
    Jest to transformator + dławik przyspawany na górze

1
  • #3 15 Cze 2015 21:13
    frytek217
    Poziom 7  

Ale chyba o wagę im nie chodziło ? bo co to za różnica" czy będzie o 20kg cięższa? jak i tak waży 150kg.
    To nie mogli dać mniejszego transformatora ze zwojami miedzianymi ? by nie uzyskali takiego samego wyniku ? Jak dla mnie dziwnie ją zrobili :P

0
  • #4 15 Cze 2015 21:22
    bearq
    Poziom 35  

Oczywiście że nie, nawet dobre firmy wypuszczają sprzęt budżetowy. O ile taka spawarka jest zrobiona uczciwie to nie odbiega ona specjalnie parametrami od tych z miedzianym uzwojeniem.

1
  • #5 16 Cze 2015 20:02
    frytek217
    Poziom 7  

Właśnie rozebrałem kable od niej - i byłem w szoku, że takie grube miedziane :P z 2 kabli 22kg miedzi :P A we transformatorach same alu - nie kapuje tego :P

0
  • #6 16 Cze 2015 20:24
    DVDM14
    Poziom 35  

Proste - przewodnik aluminiowy o takiej samej wytrzymałości jak miedziany jest tańszy, lżejszy - ale grubszy.

Zrobienie większego trafa z aluminiowym uzwojeniem to nie problem - producent zaoszczędzi, a parametrów to nie pogorszy. Spójrz na te płaskowniki - to nie jest chiński MOT gdzie masz drucik Alu Φ1mm. To porządnie zrobiona maszyna i aluminium tu jest jak najbardziej na swoim miejscu, sokoro można przy jego użyciu zrobić trafo taniej, a i tak solidnie. Większe gabaryty nie przeszkadzają.

Waga też ma znaczenie. Na jednej spawarce 20kg mniej to nie takie porażające. Ale wyobraź sobie o ile taniej wyniesie Cię przewiezienie np. pięciuset takich spawarek, gdy każda waży 20kg mniej, a płacisz per kg ładunku.

Co do kabli zaś - tu już fakt, że przewód aluminiowy byłby sporo grubszy mógłby być problemem. przewody Alu mają także gorsze właściwości mechaniczne.

1