Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

jaki sterownik do serw na makiete kolejki

15 Jun 2015 23:27 3726 39
 • Level 9  
  Witam wszystkich chciałbym zakupić jakiś sterownik serwomechanizmów który obsłuży min. 15 serw chciałbym go wykorzystać do makiety kolejki i tymi serwami obsługiwac rozjazdy czyli zwrotnice, zależy mi aby serwa można było tak zaprogramować żeby wykonywały określony ruch w prawo i lewo nie do końca tylko w jakimś potrzebnym procencie każde sterowane osobno mogło by być to (i było by najlepiej) jakimś programem graficznym jeśli takie do tego istnieją na Serwo 1 lewo, prawo w zależności który kierunek wybiorę lub podłączonym przyciskiem manualnie.
  Proszę o podpowiedź co do tego celu kupić i jak to zrobić widziałem też na filmikach ze takie moduły współpracują tez ze sterowaniem cyfrowym sterowników kolejek DCC ale jak cos takiego zrobić link do filmu https://www.youtube.com/watch?v=AxgOGyvKrrw
  Proszę o wszelkie podpowiedzi bo jestem w tym temacie zielony.
 • NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.

 • Level 34  
  Nikt za Ciebie tego nie zrobi. Proponuję zlecić projekt w ogłoszeniach.
 • MCUs specialist
  No, ja akurat coś podobnego zrobiłem. :) Sterownik serw z wejściem DCC.
 • Level 9  
  A są jakieś gotowe sterowniki np arduino które działały by z dcc lub które do makiety kolejki by się nadawały ?
 • NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.
 • MCUs specialist
  Nie sądzę, bo raczej trudno napisać odbiór sygnału DCC w środowisku/języku Arduino - za duży narzut czasowy. Na AVR da się to napisać w czystym i dobrze zoptymalizowanym C, inaczej dostanie czkawki i nie będzie działać.
 • Level 9  
  A jakiś sterownik który pracował by z pc i programem do sterowania w którym mógłbym graficznie narysować sobie schemat torowiska i wstawić punkty po których naciśnięciu zmieniało by kierunek na rozjazdach. Bo z tego co widziałem to programy do sterowania serw maja suwaki a mi chodzi aby to zmieniając jednym naciśnięciem prawo lewo.
 • MCUs specialist
  GbbKolejka + DDWserver?

  Jeśli masz dekoder DCC z wyjściem na serwa, to możesz nim sterować z dowolnego sprzętu/programu do sterowania DCC.
 • Level 9  
  Jeszcze nie mam dopiero robię makietę i potrzebuje sterownik do min 15 serw a zazwyczaj do kolejek sa dostepne sterowniki ktore obsługują 4 serwa wiec musiał bym kupic takie 4 a koszt spory dlatego chciałbym coś wykombinować na jakimś innym sterowniku którego koszt byłby mniejszy
 • MCUs specialist
  Wyjście na 5 serw w cenie ok. 70 zł to chyba niezbyt dużo. Można oczywiście zrobić sterownik DCC z wyjściami i na 15 serw, tylko żeby to miało sens, trzeba byłoby wyprodukować jakieś min. 8..10 sztuk.
 • Level 9  
  Gdzie taka cena? Bo ja widziałem na 4 i dwa razy tyle kosztowały

  Dodano po 1 [godziny] 57 [minuty]:

  Kolego no powiedz gdzie gdzie w takiej cenie mozna kupic
 • Level 9  
  ale jakie typowe do kolejek czy robotyki
 • Level 9  
  no myślę ze nie jest to trudne dla kogoś kto się zna na programowaniu mnie trzeba by było poprowadzić za rękę jeśli byś pomógł, co kupić i jak zrobić było by super
 • Level 18  
  BlueDraco wrote:
  Nie sądzę, bo raczej trudno napisać odbiór sygnału DCC w środowisku/języku Arduino - za duży narzut czasowy. Na AVR da się to napisać w czystym i dobrze zoptymalizowanym C, inaczej dostanie czkawki i nie będzie działać.

  Serio? Czy aby troszkę nie przesadzasz? Nie robiłem nic z DCC i znam temat tylko teoretycznie i to dość powierzchownie, ale nie wydaje mi się żeby był z tym problem.
  A tutaj przykład: http://mrrwa.org/
 • Level 43  
  Osobiście nie szedł bym w serwa.
  Tylko w elektromagnesy.
  Serwa jak sam zauważyłeś wymagają indywidualnego ustawiania.
  No chyba że napęd by zrobić za pomocą gumek. Tak żeby serwo przekraczające pozycję nie zniszczyło zwrotnicy albo siebie. Albo przynajmniej nie pobierało prądu zwarcia po wymuszonym przez mechanikę zwrotnicy zatrzymaniu się przed osiągnięciem docelowej pozycji.
  Elektromagnesy nie miały by tej wady bo zasilane były by tylko podczas wykonywania przełączenia. Pomiędzy przełączeniami były by luźne i zwrotnica utrzymywała by pozycję jedynie dzięki siłom tarcia. Lub np. za pomocą małych magnesików po obu stronach.
  Co akurat nie jest wadą (luźność zwrotnicy).
  Bo pozwala ją przestawić ręcznie.
  Albo rozpruć ją za pomocą pociągu (tak jak tutaj w 00:30).
  A to może być przydatne w makiecie.
 • Level 9  
  Wolę serwa bo są według mnie lepsze niz strzelajace elektromagnesy a tym bardziej ze napędy będą niewidoczne bo schowane pod makietą.
 • Level 43  
  Można tak wysterować elektromagnesy żeby nie strzelały, jak i można je ukryć pod makietą żeby były niewidoczne.
  No ale jak chcesz.
  W jakiej skali ma być ta makieta?
  Jak by to było dla mnie (z założeniem że ma być na serwach) to najtaniej by było mi zrobić własną płytkę. Z dodanym potencjometrem, małym wyświetlaczem i przyciskami. Przyciskami by się wybierało numer wyjścia, potencjometrem jeździło żeby ustawić położenia skrajne, i jakimś innym przyciskiem zapisywało ustawienie dla danego wyjścia.
  W Twoim jednak przypadku będzie ciężej. Jak nawet kupisz gotowca to raczej nie będzie tam opcji ustawiania położeń skrajnych. Te różne sterowniki serw wymagają na wejściu danych w przedziale powiedzmy 0...255. A nie 0.1 (żeby były tylko pozycje lewo-prawo (i do tego ustawiane rożnie dla każdego serwa)).
 • Level 9  
  Wolę serwa bo są według mnie lepsze niz strzelajace elektromagnesy a tym bardziej ze napędy będą niewidoczne bo schowane pod makietą.


  Makieta juz jest zrobiona w skali TT serwa tez kupione zrobione tez juz mocowania do nich teraz potrzebuje sterownik na 15 serw dlatego szukam tu pomocy myslalem nad andurino od robotyki myslalem ze to bedzie prosto zrobic znalazlem nawet tani sterownik serw na 15 kanałow ale program lipny do obsługi na pc
 • MCUs specialist
  Faktycznie, jak napisał wyżej użytkownik slx, na mrrwa.org znajdziesz dokładnie taki projekt, jakiego szukasz - sterownik do 17 serw na Arduino. Być może nawet działa. ;) W zasadzie nie musisz mieć ustawiania położeń, bo i tak masz jakieś cięgła od serw do zwrotnic i na nich (plus wybór dzirki na ramieniu serwa) możesz wyregulować skoki.
 • Level 9  
  Tylko musze sobie to przetłumaczyc bo angielski nie bardzo u mnie czy to jakis sterownik specjalny czy opis jak zrobic z jakiegos andurino
 • Level 9  
  Zerknijcie znalazłem jeszcze coś takiego http://www.rmweb.co.uk/community/index.php?/t...-dcc-servo-function-decoder-and-s88-interface na tym drugim filmiku https://rudysmodelrailway.wordpress.com/2014/...as-dcc-servo-decoder-tuning-and-configuration widać jakąś przeróbkę do obsługi sygnału DCC czy to oznacza że po wgraniu pliku ze strony http://mynabay.com/dcc-monitor arduino będzie obsługiwać sygnał DCC i sterować serwami z programu komputerowego np takiego https://rudysmodelrailway.wordpress.com/2014/...-as-a-combined-dcc-servo-and-function-decoder jeśli na to wygląda to czy to tylko z arduino UNO tak jak widać na filmach ? pytam ze względu na ilość obsługiwanych serw bo ja potrzebuję min 15 szt.
 • Level 43  
  Tam piszą że to obsługuje tylko 6 serw. Mimo że inne piny są wolne (piszą że można je użyć ale tylko jako wyjścia binarne).
  Pewnie dlatego serwa są obsługiwane z wyjść PWM. Albo są sterowane na zasadzie szeregowej, i w oknie 20ms się mieści tylko 6 serw (można więcej ale pewnie tutaj im wyszło tylko 6).
 • Level 9  
  Ale tylko na UNO to będzie działać czy można by było na sterowniku który ma więcej wyjść na serwa co to znaczy binarne wyjścia i PWM PROSZĘ do mnie jak to się mówi Łopatologicznie :-)
 • Level 43  
  Zależy w jakiej wersji. Po przeróbkach oczywiście zadziała na dowolnym Arduino na AVR.
  Bez przeróbek tylko na tym na które powstał oryginalny projekt. Czyli jak rozumiem na UNO.
  PWM to sprzętowe wyjścia z procesora. Dają impulsy czyli sygnały jakiego wymagają serwa (choć oczywiście parametry tych impulsów trzeba dostosować do serw). Jest ich (PWMów) określona ilość i nie można zrobić więcej. Chce się więcej, to trzeba innego procka.
  Wyjścia binarne (cyfrowe) to wyjścia gdzie można ustawić stan niski albo wysoki. Tych wyjść dany procesor oczywiście też ma ograniczona ilość, ale na pewno dużo większa jak wyjść PWM.
  Można oczywiście programowo zasymulować wyjścia PWM i na wyjściach cyfrowych. Ale to już duża przeróbka kodu.
  A ja mówię o przypadku dla Ciebie czyli przypadku gdzie należało by praktycznie wykorzystać gotowca i nic nie przerabiać. A wtedy jest ograniczenie do 6 serw.
  Bo że robiąc przeróbki można zmienić co się zechce to pewnie wiesz sam :D

  EDIT. Szczerze mówiąc modelarstwo i mnie interesuje, ale nigdy nie lubiłem pchać kasy tak totalnie w błoto.
  Dzisiaj jednak wkurzyłem się na ogólny burdel w moich zapasach części elektronicznych. Który to jest w moim pokoju. Na szczęście lepiej mieć burdel w pokoju niż pokój w burdelu :D
  W każdym razie kiedyś sobie wymyśliłem żeby zrobić taką makietę-magazyn. W wagonach były by części. Komp miał by bazę wraz z długością składów oraz różnych fragmentów torów. Po wybraniu w programie potrzebnych części komp by automatycznie wysyłał lokomotywę po określone wagony i przywoził mi na biurko. A potem wybrane niepotrzebne części odwoził spowrotem (jednocześnie w bazie zmniejszając dostępną ilość części). Może nawet odwoził by w inne miejsca, ale oczywiście to nie problem bo program by też aktualizował bazę wtedy.
  Strasznie to naciągane i niekoniecznie tak wygodne jak się mi wydaje, ale przynajmniej połączyło by chociaż trochę przyjemne z pożytecznym. Bo z samej makiety nie było by żadnego podrzutku. Z makiety-magazynu już trochę tak.
  W związku z tym i tak dla siebie muszę wykonać jakiś sterownik około 50 zwrotnic.
  Tylko raczej zakładałem że nie będzie to na serwach.
  W ramach pomocy modelarskiej mogę Ci wykonać taki sterownik bo samo starowanie serwami jest prostsze (jak dla kogoś kto nie robi na Arduino*). A sterownik DCC i tak muszę zrobić dla siebie.
  Dla Ciebie musiał bym tylko dodać wyjścia na serwa czyli całe nic*. Myślę że w 200zł by się zmieściło sterowanie 20...30 serwami. Wersja totalnie po kosztach może i w 100. Jak byś chciał rozwijać taki temat to możemy działać.

  *Tutaj chodzi o to że nie lubię Arduino więc wykonanie/przerobienie projektu na Arduino wyszło by drożej i gorzej niż gdybym to miał zrobić od zera po swojemu.
 • Level 9  
  było by super jak byś cos takiego dla mnie zrobił, Czyli zmontował byś nie na andurino tylko wedle swojego projektu czy dobrze zrozumiałem?
  1 sterowanie było by przez DCC
  2 czy działało by ze sterownikami firmowymi czyli na multimaus itp.
  3 czy działało by z programami do sterowania lokomotywami
  4 czy żeby to podłączyć do komputera potrzeba jeszcze jakieś dodatkowe urządzenie ?
  a potrafił byś zrobić jakaś centrale sterująca do lokomotyw czy to już lepiej oryginał kupić?
 • Level 43  
  marcinx00 wrote:
  było by super jak byś cos takiego dla mnie zrobił, Czyli zmontował byś nie na andurino tylko wedle swojego projektu czy dobrze zrozumiałem?

  Tak.

  marcinx00 wrote:

  1 sterowanie było by przez DCC

  Tak. Ale na DCC to tylko na potrzeby takich modelarskich makiet kolejowych by było.
  Dla mnie osobiście nie musiało by to być DCC. Ale wiem że kiedyś mi ta makieta się może znudzić. Albo przeciwnie, tak mi się spodoba że będę chciał ją rozbudować dodając oryginalne modelarskie elementy (a one mogą wymagać sterowania poprzez DCC). A więc sterowanie lepiej od razu oprzeć na DCC. Więc tutaj by ono oczywiście było.

  marcinx00 wrote:

  2 czy działało by ze sterownikami firmowymi czyli na multimaus itp.
  3 czy działało by z programami do sterowania lokomotywami

  Skoro było by DCC to prawdopodobnie by działało z tymi różnymi programami.
  Tylko z tego co wiem to DCC to tylko standard napięciowy.
  A protokołów może być wiele i każdy producent ma swój.
  Więc nasz system by mógł pasować tylko do jednego konkretnego firmowego.

  marcinx00 wrote:
  4 czy żeby to podłączyć do komputera potrzeba jeszcze jakieś dodatkowe urządzenie ?

  Jeżeli sterowanie by miało być z DCC, to jeszcze jakiś konwerter generujący DCC by trzeba.
  Ale przynajmniej dla siebie przewiduję też wejście RS232 więc wtedy już nic więcej nie trzeba (co najwyżej konwerter USB-RS232 za 5zł).

  marcinx00 wrote:
  a potrafił byś zrobić jakaś centrale sterująca do lokomotyw czy to już lepiej oryginał kupić?

  No zadajnik też bym potrafił. Ale potrzebne Ci to? Myślałem że wszystko chcesz z komputera robić. W każdym razie jakiś zadajnik muszę zrobić. Tylko że nim by sterował komputer a nie użytkownik potencjometrami. No ale dodać kilka wejść na potencjometry to już nie problem. Tak więc można pomyśleć.
 • Level 9  
  Chcę sterować wszystko z komputera z jakiegoś programu w którym bedzie można narysować sobie plan torowiska i pozaznaczać rozjazdy które z tego programu będą przełączane. Z DCC nie miałem styczności trochę o tym czytałem i tyle ale chciałbym wszystko mieć już w tym systemie a nie w analogu. Jeszcze mam pytanko

  1 czyli sterowanie serw było by podłączone prosto do komputera (czy trzeba do centrali która steruje pociągami) i ten zrobiony przez ciebie sterownik współpracował by z programami do obsługi kolejek?

  2 czy centralka musi mieć tą mysz do kolejek z której ręcznie wybiera sie ruch pociągów i przełączanie rozjazdów czy to jest tylko dodatkowa opcja a zamiast tego można podłączyć komputer?

  3 zależało by mi też zeby ten sterownik można był podłaczyć bez komputera i go obsługiwac z tej ręcznej myszki ale czy w nim takie wejście będzie?

  4 czy w tym sterowniku bedzie jakaś możliwość trymowania serw i nadawania częściowej wartości ruchu wykonawczego

  5 a nie lepiej zrobić odrazu wejście usb?

  6 wspomniałes o tych protokołach danych producentów ze każdy ma swój i żeby to działało trzeba sie ukierunkować w jednej firmie na co trzeba patrzeć producent centralki czy cos innego?

  Przepraszam za te pytania ale chciałbym żeby nie wymagało to jakichś przeróbek czy kombinacji
 • Level 43  
  No i dlatego Ci zaproponowałem zrobienie tego, bo widzę że sam tego nie ogarniesz :D

  Tak więc po kolei:
  marcinx00 wrote:

  1 czyli sterowanie serw było by podłączone prosto do komputera (czy trzeba do centrali która steruje pociągami) i ten zrobiony przez ciebie sterownik współpracował by z programami do obsługi kolejek?

  Nie wiem jak działają te programy. Mój układ by w nimi współpracował albo i nie.
  Wszystko zależy od tego czy te programy by wysyłały komendy DCC i w jakim formacie.

  marcinx00 wrote:
  2 czy centralka musi mieć tą mysz do kolejek z której ręcznie wybiera sie ruch pociągów i przełączanie rozjazdów czy to jest tylko dodatkowa opcja a zamiast tego można podłączyć komputer?

  Na razie nikt nie mówi o centrali. Jeżeli jednak by ona była, to na pewno nie musi mieć żadnej "myszy". Sterowanie można zrobić dowolnie. Można przyciskami. Sterem jak w samolocie. Nie musi to być konkretnie "mysz".
  Można też sterować w całości z komputera. I w całości z centrali. Albo po trochu z tego i po trochu z tego.

  marcinx00 wrote:
  3 zależało by mi też zeby ten sterownik można był podłaczyć bez komputera i go obsługiwac z tej ręcznej myszki ale czy w nim takie wejście będzie?

  Sterownik będzie przyjmował komendy DCC, więc jeżeli "mysz" nadaje komunikaty DCC to oczywiście wtedy się to da podłączyć i będzie działało.

  marcinx00 wrote:
  4 czy w tym sterowniku bedzie jakaś możliwość trymowania serw i nadawania częściowej wartości ruchu wykonawczego

  Zrobię że będzie.

  marcinx00 wrote:
  5 a nie lepiej zrobić odrazu wejście usb?

  Dla mnie nie :D Prościej jest zrobić na RS232. Poza tym RS232 pozwali sterować tym nie tylko z komputera. Ale o USB można pomyśleć jako o dodatkowym interfejsie. RS232 jednak zostawię.

  marcinx00 wrote:
  6 wspomniałes o tych protokołach danych producentów ze każdy ma swój i żeby to działało trzeba sie ukierunkować w jednej firmie na co trzeba patrzeć producent centralki czy cos innego?

  Dokładnie nie wiem. Nigdy nie miałem styczności z ustandaryzowanym modelarstwem kolejowym. Myślałem że to raczej Ty coś powiesz na ten temat.
  W końcu to Ty budujesz makietę i chcesz nią sterować jakimiś gotowymi programami.
  Ja tylko mogę zrobić sterownik serw którego potrzebujesz.
  Moja makieta początkowo nie miała być zgodna z niczym. Co najwyżej rozstaw szyn żeby można było gotowe pojazdy tam stosować. Dopiero teraz trochę skręcam w stronę standardów.

  marcinx00 wrote:
  Przepraszam za te pytania ale chciałbym żeby nie wymagało to jakichś przeróbek czy kombinacji

  Spoko. Zanim zacznę to robić to i tak przedstawię projekt i spytam czy czegoś nie brakuje.

  Acha, dla siebie zrobię raczej mniejsze sterowniki bo po jakieś 10 wyjść (albo raczej z jakąś okrągłą liczbą czyli np. 8 :D).
  Obszar na jaki pozwolą kabelki od serw to koło o promieniu jakieś 25cm.
  Ja nie upcham tylu zwrotnic na tak małym obszarze (planuję dużo większą: 0, S albo max H0). Po za tym nie ma to sensu bo muszę mieć większe odstępy na jazdę manewrową.
  W Twojej skali (TT) oraz do zwykłego modelarstwa jeszcze się da to tak upchać.
  Ale jak byś chciał mniejszy sterownik to mówię że i taki będzie.
 • Level 9  
  mówiąc o myszy chodzi mi np. o coś takiego jak na filmiku https://www.youtube.com/watch?v=AxgOGyvKrrw
  https://www.youtube.com/watch?v=pTFo2dRe3Cw

  jeśli by takie i w taki sposób i taka mysz to obsłużyła to myślę że i powinno to współpracować z programem do kolejek bo chyba wykorzystuje właśnie to sygnały DCC.
  z ta przejściówką na usb wszystko by działało jak na RS232?
  Na ile serw to byś zrobił bo tak jak pisałem min 15 ale zapas by się przydał.

  Jeśli by się okazało że nie działa z programem do kolejek czym to obsłużyć jakiś specjalny program polecasz?
pcbway logo