Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
W2 Usługi badań i pomiarów
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Politechnika Rzeszowska Automatyka i Robotyka oraz Elektronika i Telekomunikacja

16 Cze 2015 00:20 1545 11
  • Poziom 7  
    Witam,
    Stanąłem przed wielkim dylematem który kierunek wybrać (póki co raczej AiR a EiT na drugim miejscu). Może ktoś podpowie czego się mogę spodziewać po obydwu kierunkach. Druga sprawa czy są studia II stopnia (magisterskie) na Automatykę i Robotykę w Rzeszowie? Pytam, ponieważ w rekrutacji 2015/2016 nie widziałem, czyżby tylko (póki co AŻ :D ) inżynier? Proszę o jakieś sugestie. Skończyłem właśnie technikum elektroniczne i chciałbym wiązać przyszłość z tym kierunkiem.
    Pozdawiam
  • W2 Usługi badań i pomiarów
  • Poziom 33  
    Cześć.
    Ja studiuje AiR, mój brat równolegle EiT na PRz.
    Drugiego stopnia AiR teoretycznie nie ma, cudują jakoś łącząc to z informatykami dając efekt odbiegający od celu.
    Na AiR będziesz zmuszony do nauczenia się programowania w c/cpp, programowania sterowników, proste programy dla avr. Reszta nauki zależy od Ciebie. Według mnie nie nauczyłem się tu nic nowego pod względem elektroniki/elektrotechniki. Jeśli masz już np. technikum elektroniczne to możesz tu przyjść, jeśli jesteś po liceum to odradzam. Ogólnie zmuszanie do nauki na tym kierunku kończy się po 3 semestrze. Dalej to praktycznie już wszystko projekty.

Co do EiT z tego co widzę u brata jest dość ciekawie prowadzony pod względem analogówki. Brakuje tu tylko konkretnego programowania choćby nawet w C, mieli to zrobione po łepkach C, C#, java. Masakryczna ilość sprawozdań i laborek, co skutkuje tym, że nie rozwijasz się sam dodatkowo, tłuczesz i tłuczesz to co jest na uczelni.

Jak coś to pytaj.
  • Poziom 16  
    Połączenie automatyki z informatyką jest bardzo sensowne. Na automatyce jest specjalność Komputerowe Systemy Sterowania, czyli taka informatyka przemysłowa. Drugiego stopnia wcześnie nie będzie. EiT jest tak jak powiedział Radzio M. dobrze prowadzona pod kątem elektroniki analogowej. Systemów wbudowany, programowania mikrokontrolerów tam nie zaznasz. Tak czy inaczej ani po AiR, ani po EiT sensowej pracy w Rzeszowie nie znajdziesz.
  • W2 Usługi badań i pomiarów
  • Poziom 7  
    Generalnie wolę myśleć i robić po swojemu, a nie tylko kuć podręcznik. Wydaje mi się, że jestem dosyć kreatywny i nie ograniczam się do utartych schematów. Miałem styczność z programowaniem ale to był poziom easy i trzeba będzie to mocno podszkolić. Po waszych wypowiedziach i moim przeczuciu mam coraz większe przekonanie na AiR. Podstawy z elektroniki jako tako znam. Skoro po liceum ludzie idą na takie kierunki to tym bardziej po technikum elektronicznym powinienem mieć trochę łatwiej. Z kolei dużo osób mówi, że matematyka może sprawiać trudność - w liceum jest oczywiście wyższy poziom niż w technikum, ale akurat matematyka jest dość przyjazna dla mnie (przynajmniej do tego czasu :D ) Zobaczę czy się w ogóle dostanę bo miejsc jest 30 mniej niż pozostałe kierunki na tym dziale.
  • Poziom 33  
    Co za różnica w matematyce technikum czy liceum skoro zdaje się tą samą maturę. Na studiach łatwo jest temu co potrafi szybko ogarnąć o co chodzi. Wracając do AiR, brakuje tu dobrej Robotyki, są jakieś podstawy ale to wszystko. Przez całe studia nie zobaczysz na laboratorium jakiegokolwiek manipulatora chyba, że zgłosisz się do jakiegoś projektu w ramach koła ROBO. Praktyczne ćwiczenia są oparte o 2 roboty mobilne, ćwiczeń jest 4.
  • Poziom 16  
    Na Prz biorą wszystkich więc spokojnie, tam nie ma progów punktowych, to nie AGH.
  • Poziom 20  
    Zamierzam złożyć papiery na tę politechnikę w Rzeszowie. Który kierunek najbardziej polecacie ? Mam na myśli wydział ten elektroniczny. Myślałem właśnie nad EiT ale znowu z tego co czytam to nie uświadczę tam programowania mikrokontrolerów a na tym mi w sumie w znacznej mierze zależy. Głównie interesuje mnie programowanie, urządzenia elektryczne i telekomunikacja. Czy ten EiT to dobry wybór czy coś lepszego znajdę na tej politechnice ? Co sądzicie o elektrotechnice lub samej informatyce ?
  • Poziom 33  
    Na AiR programuje się : mikrokontrolery, PLC, proste aplikacje PC, dużo matlaba. Tak jak mówię EiT polecam analogowcom, dla tych, którzy chcą pracować w uC to odradzam, chyba, że sam się dużo uczysz. Na Twoim miejscu wybrałbym AiR. ( Broń Boże iść na energetyke na PRz ).
  • Poziom 16  
    Dlaczego osradzasz Energetyke? Słyszałem już kilka razy że to taki kierunek do niczego.
  • Poziom 33  
    Kierunek może dobry, tylko chodzi o to, że 90% ludzi na tym kierunku to stado baranów, które zaniża poziom, inżynierowie, którzy na obronie pytani byli o prawo Ohma.
  • Poziom 7  
    Hehe. Za brak wiedzy o prawie Omha to już na początku 1 klasy w technikum tępili :D W sumie bardzo dobrze, bo to podstawa :) A co doradzacie (jaki kierunek) do pracy przy maszynach (coś w stylu utrzymanie ruch) ale też programowanie PLC, oraz przerabianie starych maszyn na nowe oprogramowanie itd. typu maszyny numeryczne, frezarki, tokarki - maszyny zostają te same ale całe "elektro-bebechy nowoczesne" :D