Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Macbook pro dysk - Nie widzialny w systemie win7

16 Jun 2015 11:19 675 12
  • Level 6  
    Przełożyłem duży dysk 750 gb i podpiąłem go (przez SATA) do PCta z win7. Próbowałem darmowych trialowych programów typu paragon hsf+ oraz macdrive. Efekt ten sam - brak dostępu do partycji, zero możliwości ruchu. Zmieniałem kanały SATA, dysk podpiąłem też przez USB. To samo. Muszę zgrać dane bo dysk ma kiepski smart i żąda backupu, jest na gwarancji, ale jak go oddam dadzą nowy bez danych których jest blisko 500 gb. Mój system w pc to win7 HP.

• Level 35  
    Zrób to pod Linuxem uruchomionym z dysku optycznego lub pendriva.
  • Level 16  
    Zrób tak jak kolega wyżej napisał.

Nie ma/było możliwości zgrania danych na MacBooku? (po sieci na inny dysk/komputer, podłączając inny dysk do MacBooka?
  • Level 6  
    Mint 17 - to samo nie moze zamontowac dysku. W MCbooku transfer to ostatecznosc ... Próbowałem obu programów (Macdrive i paragon) na WinXP PRO. Różnica praktycznie żadna, z jednym wyjątkiem - dysk był rozpoznany przez Paragona, widział 3 partycje w zarządzaniu systemem, do jednej miałem dostęp (jakaś mała techniczna partycja). Właściwa partycja z danymi nie miała litery dysku, a próba otwarcia z explorera kończyła się propozycją formatu dysku.
  • Level 35  
    Jaki typ partycji pokazuje się w Linuksie (wynik "fdisk -lu" na prawach roota)?
  • Level 6  
    Tak to wygląda pod knoppixem live w Gparted

Komenda sudo fdisk -lu zwraca to :

Disk /dev/sdc: 750.2 GB, 750156374016 bytes
    255 heads, 63 sectors/track, 91201 cylinders, total 1465149168 sectors
    Units = sectors of 1 * 512 = 512 bytes
    Sector size (logical/physical): 512 bytes / 4096 bytes
    I/O size (minimum/optimal): 4096 bytes / 4096 bytes
    Disk identifier: 0x00000f36

Device Boot Start End Blocks Id System
    /dev/sdc1 1 1465149167 732574583+ ee GPT
    Partition 1 does not start on physical sector boundary.
  • Level 35  
    Trzeba ustalić typ partycji zanim będzie można ją podmontować.
    Uruchom "disk utility", zaznacz partycję z danymi i zamieść ekran.
    Jeśli nie masz disk utlity (na DVD jest, na CD - nie ma) otwórz okno terminala,
    wpisz po kolei:
    Code:

su -
    fdisk -lu /dev/sdc

i zamieść wynik.
  • Level 16  
    System tam zapisany ma hasło?

Jeżeli widoczna pod MB to prawdopodobnie jest włączone szyfrowanie - nic z tym nie zrobisz pod innym systemem.

...albo już uwalona.
  • Level 6  
    DR_KROSS - jest hasło.

Boleksis - po napisaniu su - kaze mi wpisac hasło, wpisuje to z mac'a ale to chyba nie o to mu chodzi. LinuxMint 17 live z pendrive. Goła komenda fdisk zwraca to:

WARNING: GPT (GUID Partition Table) detected on '/dev/sdc'! The util fdisk doesn't support GPT. Use GNU Parted.

Disk /dev/sdc: 750.2 GB, 750156374016 bytes
    255 heads, 63 sectors/track, 91201 cylinders, total 1465149168 sectors
    Units = sectors of 1 * 512 = 512 bytes
    Sector size (logical/physical): 512 bytes / 4096 bytes
    I/O size (minimum/optimal): 4096 bytes / 4096 bytes
    Disk identifier: 0x00000f36

Device Boot Start End Blocks Id System
    /dev/sdc1 1 1465149167 732574583+ ee GPT
    Partition 1 does not start on physical sector boundary.
  • Helpful post
    Level 16  
    Przełóż do MB i uruchom. Wejdź w opcje systemu (zabezpieczenia) i sprawdź czy jest włączone szyfrowanie.
    Jeżeli tak, wtedy to co pisałem wcześniej - nie dostaniesz się do danych pod innym systemem.

Możesz uruchomić MB wyłączyć szyfrowanie, ....poczekać... a wtedy powinno się udać.
    Inaczej pozostaje Ci kopiowanie pod MB.
  • Level 6  
    Faktycznie włączone było (nie wiem po co) szyfrowanie plików przy pomocy filevault. Rozpoczynam rozszyfrowywanie, podejrzewam, że potem wszystko pójdzie z płatka. Dam znać, ale Twój trop wydaje się być prawidłowy :)
  • Level 12  
    możesz jeszcze po odszyfrowaniu spróbować HFSExplorer jeśli tym nie próbowałeś

Pozdrawiam
  • Level 6  
    Zdecydowanie była to wina szyfrowania. Po odszyfrowaniu (mimo że szybki i7) które trwało 16h jest dostęp do danych. Problem rozwiązany. Dziękuję Wam bardzo, nie przekażę niestety punktów ... bo ich nie mam :)