Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

remont a zwiększenie mocy przyłączeniowej

16 Cze 2015 16:37 2586 2
  • Poziom 1  
    Mam prośbę o rady w zakresie poniżej opisanego problemu. Jestem w tych sprawach "jaskiniowcem" i przepraszam za ewentualnie wypisane głupoty i proszę o wyrozumiałość Smile

Był u mnie pan elektryk i stwierdził, iż muszę zwiększyć moc przyłączeniową z 4 kW do 11 kW oraz zmienić z jednej fazy do trzech faz. Sprawdził czy jest to możliwe technicznie dla mojego mieszkania w kamienicy i okazało się, że tak. Będę robił spory remont mieszkania i będę usuwał instalację gazową z kuchni a co za tym idzie wymienię kuchenkę gazową na elektryczną (i płyta i piekarnik) - stąd cała sprawa.

Z uwagi na kwestie własnościowe dopiero teraz mogę wystąpić w tej sprawie z odpowiednim wnioskiem do dystrybutora, a remont rozpoczyna się na początku lipca i będzie trwać do 3 tygodni. Samo ustalenie warunków zmiany od dystrybutora to czas do 30 dni, więc mam problem. W związku z tym czy byłoby możliwe przygotowanie przez mojego pana elektryka instalacji z kuchni w toku remontu by była ona zgodna "na przyszłość" z tym co Tauron mi narzuci w warunkach? Czy mogę ewentualnie zaproponować dystrybutorowi zakres zmian co do instalacji, które planuję? Chodzi o to, że nie chcę kucia w mieszkaniu jak wszystko już będzie wykonane. Na pewno będą wymieniać mi licznik - czy to się wiąże z kuciem - znajdować się on będzie w szafie i nie chciałbym by uległa ona zniszczeniu? Proszę serdecznie o pomoc Smile
    [3.12.2020, webinar] Zagadnienia pomiarowe w nowoczesnej inżynierii materiałowej. Zarejestruj się
  • Admin Elektroenergetyka
    Na te wszystkie pytania odpowie elektryk będący na miejscu, który wykonuje takie instalacje na co dzień. Będzie wiedział co zrobić.
    Możesz zlecić wymianę instalacji, dystrybutora nie interesuje Twoja instalacja wewnętrzna.
    Najważniejsze jest miejsce umiejscowienia licznika. Dopóki nie otrzymasz warunków, nie możesz go ruszyć. Mogą chcieć abyś wyniósł układ pomiarowy na klatkę. Tu kluczowe zdanie ma Zarządca nieruchomości, który ma prawo odmówić montażu licznika na klatce z różnych przyczyn. Zarządca również musi wydać zgodę na wymianę Twojego WLZ przebiegającego w części wspólnej, z tym jednak jest najmniejszy problem.
    Moc 11kW to malutko. Jaką moc ma płyta z piekarnikiem? Pewnie ok 10kW. Bez piekarnika i płyty wychodzi tylko 3,6kW na fazę, nie da się normalnie funkcjonować przy dzisiejszych odbiornikach. Średnio czajnik ma 2,2kW, odkurzacz ok 1,4kW.
    Musisz wystąpić o taka moc aby zabezpieczenie przedlicznikowe było 3x25A. U mnie np. jest to 13,5kW ale każdy rejon może mieć inaczej.
  • Poziom 26  
    Granica własności urządzeń jest z pewnością w złączu kablowym, więc przede wszystkim weź zgodę ze spółdzielni mieszkaniowej na zwiększenie mocy i przebudowę instalacji na trójfazową, bez tego ZE nie powinien przyjąć wniosku o zwiększenie mocy. Zapytaj, jakich dokumentów wymaga Tauron do "odbioru" prac związanych ze zwiększeniem mocy. Jeżeli będzie to tylko oświadczenie wykonawcy instalacji że jest zgodna z obowiązującymi przepisami, to złóż wniosek i czekaj na warunki przyłączenia, a na podstawie zgody spółdzielni elektryk niech szykuje nową instalację nie ruszając istniejącego licznika.