Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zabezpieczenie przeciwzwarciowe do (niemalże) każdego zasilacza

ghost666 16 Jun 2015 21:02 14271 7
Altium Designer Computer Controls
 • Zabezpieczenie przeciwzwarciowe do (niemalże) każdego zasilacza
  Poniższy artykuł opisuje schemat, zasadę działania i budowę prostego zabezpieczenia przeciwzwarciowego, które zaprojektowane zostało pod kątem aplikacji w zasilaczu warsztatowym. Układ zaprojektowany został tak, aby móc zastosować go w dowolnym projekcie zasilacza. Konieczne jest przeprowadzenie pewnych obliczeń, aby dostosować układ do swojego zasilacza, ale wszystko opisane jest poniżej.

  Schemat i zasada działania
  Zabezpieczenie przeciwzwarciowe do (niemalże) każdego zasilacza Zabezpieczenie przeciwzwarciowe do (niemalże) każdego zasilacza

  Opornik o bardzo niewielkiej rezystancji (którą obliczymy później) podłączany jest szeregowo z wyjściem zasilacza. Gdy przez rezystor płynie prąd odkłada się na nim niewielkie napięcie. Ten spadek napięcia wykorzystać można do pomiaru prądu i w konsekwencji do detekcji zwarcia wyjścia zasilacza.

  Sercem układu jest wzmacniacz operacyjny (op-amp) pracujący jako komparator. Zasada jego pracy jest bardzo prosta. Jeśli napięcie na wejściu nieodwracającym jest większe niż na wejściu odwracającym, wyjście jest w stanie 'wysokim'. Jeżeli napięcie na wejściu nieodwracającym jest mniejsze niż na wejściu odwracającym wtedy z kolei wyjście jest w stanie 'niskim'.

  Stan wysoki i niski są w cudzysłowach nie bez powodu - nie ma to nic wspólnego z stanami logicznymi w układach cyfrowych. Gdy op-amp jest w stanie 'wysokim' jego wyjście jest nasycone i zaobserwujemy na nim napięcie w przybliżeniu równe napięciu zasilającemu dodatniemu. Jeśli zasilamy układ 12 V to w stanie wysokim na wyjściu będzie ok 12 V. Z kolei op-amp w stanie niskim na wyjściu będzie miał napięcie zbliżone do ujemnego napięci zasilającego, lub masy, zależnie czy nasz wzmacniacz zasilany jest napięciem symetrycznym czy asymetrycznym

  W przypadku wykorzystania op-ampa jako komparatora zazwyczaj mamy do czynienia z dwoma sygnałami wejściowymi - sygnałem mierzonym i referencyjnym. Sygnałem mierzonym jest tu spadek napięcia na oporniku w czasie gdy płynie przezeń prąd. Spadek napięcia na tym oporniku jest zasadniczo zbyt mały, aby podłączyć go do komparatora musimy wzmocnić to napięcie. Jest to szczególnie istotne, z uwagi na to, że większość op-ampów nie jest zbyt precyzyjna przy porównaniu niewielkich napięć, rzędu 0,5V i niżej. Zatem pierwszym stopniem toru sygnałowego w układzie jest wzmacniacz. Wystarczy wzmocnić napięcie 3..4 razy.

  Wzmocnienie av w tej konfiguracji op-ampa:
  av = (RF/R1)+1.
  W naszym przypadku otrzymamy wzmocnienie 3,7 jeśli zastosujemy oporniki RF i R1 o rezystancji odpowiednio 2700? i 1000?.

  Trzecim, ostatnim stopniem (zaraz po komparatorze) układu jest samo zabezpieczenie. Jest to przekaźnik, który można podłączyć bezpośrednio do wyjścia komparatora, jeśli mamy do czynienia z niewielkim prądem (do2 A) i małym przekaźnikiem. Można zastosować też inny system odłączania zasilania.

  Tranzystor PNP w układzie w stopniu 3 będzie utrzymywał rozłączony przekaźnik po zwarciu do momentu ręcznego resetu przyciskiem. Dlaczego tranzystor, a nie przekaźnik? ponieważ ten drugi jest zbyt wolny do tego zastosowania. Gdy przekaźnik odcina wyjście zasilacza to przez bazę tranzystora NPN nie będzie płynął prąd, więc nie popłynie on też przez uzwojenie przekaźnika. W tym czasie przekaźnik nie zdążyłby się zamknąć. Konstrukcja oparta o dwa przekaźniki w takiej sytuacji co rusz załączała i odłączała zasilanie od układu do czasu usunięcie zwarcia. Możnaby dodać kondensator podtrzymujący przekaźnik odłączający zasilanie, jednak nie jest to niezawodne rozwiązanie.

  Aby rozbroić uruchomiony zwarciem układ wystarczy nacisnąć przycisk. Rozwiera on wtedy obwód, co powoduje odłączenie bazy tranzystora NPN od reszty układu i resetuje zabezpieczenie, przywracając napięcie wyjściowe.

  Kondensator 1uF przy bazie tranzystora NPN zapewnia pewną zwłokę w działaniu układu, co powoduje że impulsowy, chwilowy pobór dużego prądu przez układ nie wywoła detekcji zwarcia.

  Układ można zasilać napięciem 9V ..15V. Trzeba jednakże zachować ostrożność podczas doboru napięć pracy kondensatorów elektronicznych i przekaźnika w układzie. Oczywiście nie można układu zasilać z ochranianego zasilacza - trzeba podłączyć go wcześniej, może z wykorzystaniem dedykowanego stabilizatora, np. 7812.

  Dobór opornika szeregowego
  Zabezpieczenie przeciwzwarciowe do (niemalże) każdego zasilacza
  Dobór opornika szeregowego jest jedną z najbardziej istotnych rzeczy w tym układzie. Jest on podłączony szeregowo do wyjścia zasilacza, tak że prąd płynący z zasilacza powoduje powstanie niewielkiego spadku napięcia na wyjściu. Chcemy aby spadek ten był niewielki, nie większy niż 0,5..0,7V w momencie gdy zasilacz jest przeciążony. Musimy znać prąd przeciążenia, to jest taki, przy którym nasz zasilacz ma się wyłączyć. Rezystancję opornika wyznaczyć można z prawa Ohma - R = U/I.

  Najpierw musimy wyznaczyć maksymalny prąd, jaki może płynąć przez układ. Tutaj trzeba zdać się na swoją wiedzę na temat zasilacza, z którym chcemy połączyć układ zabezpieczający. Załóżmy że jest to 3A. Chcemy, aby spadek napięcia na oporniku wyniósł 0,6V w takiej sytuacji. Czyli R = 0,6V / 3A = 0,2?. Jeśli z naszych wyliczeń otrzymaliśmy wartość rezystancji spoza szeregu - należy dobrać kolejny, najbliższy.

  Drugą sprawą, jaką musimy wyznaczyć to maksymalna tracona na rezystorze moc.
  P = U*I
  tu: P = 0,6V * 3A = 1,8W.
  W takiej sytuacji należy dobrać element o mocy co najmniej3W.

  Lista elementów
  Zabezpieczenie przeciwzwarciowe do (niemalże) każdego zasilacza
  Aby zbudować układ potrzebujemy:
  1 - TL082 (podwójny wzmacniacz operacyjny)
  2 - 1N4148 (dioda)
  1 - TIP122 (tranzystor NPN)
  1 - BC558 (tranzystor PNP). Można zamienić go na BC557, BC556 lub inny zamiennik. Każdy będzie działał
  1 - Opornik 2700 ?
  1 - Opornik 1000 ?
  1 - Opornik 10 k?
  1 - Opornik 22 k?
  1 - Opornik szeregowy - opisany powyżej
  1 - Potencjometr 10k?
  1 - Kondensator 470uF
  1 - Kondensator 1uF
  1 - Przełącznik normalnie zwarty
  1 - Przekaźnik typu T74, jeśli wykorzystujesz inny, konieczna jest zmiana projektu PCB

  Projekt płytki drukowanej
  Zabezpieczenie przeciwzwarciowe do (niemalże) każdego zasilacza
  Do zaprojektowania wykorzystani Express PCB. Edytowalna wersja pliku jest do pobrania. Udało się zmieścić ten ukłąd na niewielkiej PCB o wymiarach nie przekraczających 5 cm x 5 cm. Na załączonej płytce dodano jeszcze LED, informujący o stanie układu. Jeśli nie chcemy go stosować, koniecznie trzeba zewrzeć miejsca gdzie miał być wlutowany ze sobą.
  Pliki - PDF oraz PCB - są do pobrania ze strony projektu, pod linkiem na dole artykułu.

  Trawienie PCB i montaż układu
  Zabezpieczenie przeciwzwarciowe do (niemalże) każdego zasilacza Zabezpieczenie przeciwzwarciowe do (niemalże) każdego zasilacza
  Płytka została wykonana metodą termotransferu - "na żelazko". Na ten temat napisano już wiele, więc nie będę kopiował opisu i wszelkich porad. Po nałożeniu tonery na płytkę, wytrawiono ją w chlorku żelaza i wywiercono otwory pod elementy wiertłem 1 mm.

  Testowanie i kalibracja układu
  Aby załączyć układ wystarczy go zasilić. Aby skalibrować wystarczy kręcić wbudowanym potencjometrem, mierząc napięcie na wejściu referencyjnym komparatora. Musimy ustawić tam nasze 0,6V * wzmocnienie w torze analogowym. Czyli ustawiamy tam około 2,5V do 3V. Czasami po testach układu trzeba powtórzyć kalibrację.

  Źródło:
  http://www.instructables.com/id/Short-circuit-protection-for-almost-any-power-supp/?ALLSTEPS

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11088 posts with rating 9403, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • Altium Designer Computer Controls
 • #2
  mkpl
  Level 37  
  To jest tylko zaleczenie wady... słabości konstrukcji zasilacza. Zasilacz warsztatowy powinien mieć możliwość ciągłej pracy na zwarciu bez uszkodzenia (ograniczenie prądowe i ogólnie charakterystyki P U I).

  Bardzo przydatna sprawa np kiedy trzeba zmierzyć rezystancję instalacji.
 • Altium Designer Computer Controls
 • #3
  Nathir
  Level 15  
  Skoro i tak ingerujemy w zasilacz (PSU negative output i PSU ground - między nie dajemy opornik) to możnaby iść krok dalej i alternatywnie do odłączania wyjścia poprzez jakiś tranzystor zmniejszać wartość napięcia wyjściowego.

  Tzn. zasilacz byłby wtedy źródłem prądowym, chodzi mi o takie rozwiązanie jak np. w zasilaczu electronics lab.

  No ale lepiej jakieś zabezpieczenie niż żadne.
 • #4
  User removed account
  User removed account  
 • #5
  chudybyk
  Level 31  
  Będę krytyczny. ;-)
  Opis tego projektu to kompletny bajzel, zrzynka z internetu jak leci - bez chwili zastanowienia.
  Oto dlaczego:
  1. Jedyny dostępny schemat to uproszczenie pokazujące zasadę działania i niewiele więcej. Nie bardzo wiadomo np. jak to cudo zasilić.
  2. Po co rysunek PCB bez kompletnego schematu?
  3. Zdjęcie elementów ma się nijak do listy elementów - Widzę tu mostek tranzystory z czapy, nawet mikrokontroler Atmela!!!
  4. Co mi po liście elementów, bez schematu? Mam sobie wykonać PCB i wkładać metodą chybił-trafił?

  Dość tej żółci. Teraz trochę bardziej merytorycznie:
  Elektromechaniczny przekaźnik może być trochę wolny jako zabezpieczenie. Mosfet byłby szybszy.
 • #6
  pikarel
  Level 35  
  Większość starszych zasilaczy nie posiada zabezpieczenia przeciwzwarciowego ani nadprądowego,
  więc ten układ powinien przydać się szczególnie w zasilaczach z dużą wydajnością prądową.

  R-MIK wrote:
  Beznadziejne rozwiązanie. Przy prądach bliskich 3A i napięciu np 5V mamy ponad 0,5V spadku napięcia, co daje odchyłkę 10% od napięcia zasilacza. Przy 3,3V będzie to już 17%! Gdzie więc tu mowa o stabilizacji? Rezystor pomiarowy powinien byc włączony przed stabilizatorem.


  Układ jest raczej modyfikacją już istniejącego zasilacza i do zastosowania tam, gdzie zmiana napięcia wyściowego o 5-10% nie jest krytyczna, a z zasilacza korzysta ktoś niedoświadczony, nieświadomie i niecelowo powodując zwarcie zasilania.

  chudybyk wrote:
  Będę krytyczny. ;-)
  (...) Nie bardzo wiadomo np. jak to cudo zasilić.(...)

  Z zasilacza, który właśnie przerabiasz, jeśli nie wiesz, jak to zrobić - nie zabieraj się za to :)

  chudybyk wrote:
  (...) Co mi po liście elementów, bez schematu?

  Przecież jest zamieszczony schemat, nie są jedynie ponumerowane elementy.
 • #7
  gosztekseba
  Level 31  
  ghost666 wrote:


  Drugą sprawą, jaką musimy wyznaczyć to maksymalna tracona na rezystorze moc. Jak wiemy P = V*I.  Trzymając się oznaczeń to powinno być:

  Albo [W]=[V*A] (w przypadku prądu stałego moc całkowita-pozorna jest mocą czynną)

  Albo P=U*I

  Dla ścisłości. Ogólnie projekt dobrze opisany i potrzebny jeśli ktoś robi zasilacz bez mikrokontrolera.
 • #8
  Freddy
  Level 43  
  Tłumacz przepisał wzory z oryginału, nie patrząc na ich poprawność.
  Tam gość ewidentnie używa V zamiast U w wielu miejscach. Widać tak lubi :)