Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Prośba o asystę - Lingwistyczne badanie tekstu specjalistycznego

chrisstk 16 Jun 2015 22:03 549 2
Testo
 • #1
  chrisstk
  Level 7  
  Dzień dobry,
  jestem doktorantem na wydziale lingwistyki stosowanej i przeprowadzam badanie. Dotyczy ono poziomu ekonomiczności tekstów specjalistycznych, czyli zwięzłości językowej objawiającej się pomijaniem treści oczywistych, zastępowaniem tekstu symbolami i innymi formami graficznymi, używaniem terminologii specjalistycznej zamiast długich definicji oraz skrótowców zamiast pełnych form terminów.

  Zwracam się do wszystkich specjalistów o pomoc. Pod postem zamieszczam pliki (doc i PDF) z fragmentem instrukcji przemiennika częstotliwości. Badanie polega na tym, że jako specjaliści zaznaczacie lub wykreślacie Państwo informacje, które są oczywiste ze względu na kontekst (np. rysunki), proponujecie zastosowanie bardziej ekonomicznych form wyrazowych lub skrótowców. Powstały tekst powinien być równie informacyjny, jak ten z załącznika, ale bardziej ekonomiczny w swojej formie.
  Po opracowaniu proszę przesłać pliki na rahtid(malpa)wp.pl
  Za każdą pomoc będę niezmiernie wdzięczny. Może uda mi się nawet jakoś odwdzięczyć.
 • Testo
 • Helpful post
  #2
  jarek_lnx
  Level 43  
  Quote:
  jestem doktorantem na wydziale lingwistyki stosowanej i przeprowadzam badanie. Dotyczy ono poziomu ekonomiczności tekstów specjalistycznych, czyli zwięzłości językowej objawiającej się pomijaniem treści oczywistych, zastępowaniem tekstu symbolami i innymi formami graficznymi, używaniem terminologii specjalistycznej zamiast długich definicji oraz skrótowców zamiast pełnych form terminów.

  Zastanawiam sie czy celowo wybrałeś instrukcję bezpieczeństwa, nie jest to tekst ani specjalistyczny (z mojego niezbyt obiektywnego punktu widzenia), ani zwięzły, bo to zwiększało by prawdopodobieństwo błędnej interpretacji, napisany jest tak aby mógł go zrozumieć przeciętny monter lub użytkownik, a więc nie ma tu zbyt wielu terminów technicznych, a wszystko powtarza po kilka razy żeby zrozumiał, krótko mówiąc piszemy dla idioty, taki tekst, nawet po przeróbkach, nie zatraci swojego pierwotnego charakteru i badanie nie będzie rzetelne.

  przykładowo:

  Quote:
  • Nie wolno dotykać odsłoniętych końcówek przewodów.
  • Nie wolno dotykać przewodów DC.
  • Nie wolno dotykać elementów falownika będących pod napięciem.


  Ostatni punkt zawiera pozostałe dwa ale czy wolno nam to skrócić? a może należało by dopisać punkt o przewodach AC których też dotykać nie wolno?
  A może wyliczyć wszystkie śruby, złacza, przewody i zaciski których nie wolno dotykać?
  Jak to zinterpretuje niewykwalifikowany użytkownik, a jak biegli sądowi po śmiertelnym wypadku?
  Quote:
  13. Za pomocą odpowiedniego przyrządu
  pomiarowego sprawdzić po kolei, czy na listwie
  zaciskowej AC pomiędzy żyłami L1 i N, L2 i N
  oraz L3 i N nie występuje żadne napięcie. W
  tym celu końcówkę pomiarową urządzenia
  pomiarowego należy włożyć do okrągłego
  otworu w zacisku przyłączeniowym.
  14. Za pomocą odpowiedniego przyrządu pomiarowego sprawdzić po kolei, czy na listwie
  zaciskowej AC pomiędzy żyłami L1 i PE, L2 i PE oraz L3 i PE nie występuje napięcie. W tym
  celu końcówkę pomiarową należy włożyć do okrągłego otworu w zacisku przyłączeniowym.
  Zamiast tego mozna było napisać, po wyłączeniu potwierdzić brak napięcia na zaciskach AC, każdy zawodowiec wie jak to zrobić i zrobi to nawet bez instrukcji i w mniejszel liczbie prób.

  Kiedy instaluję nowe urządzenie, nigdy nie biorę do ręki instrukcji, tak jak wielu moich kolegów.
 • #3
  chrisstk
  Level 7  
  Dziękuję za zainteresowanie.
  Chciałbym wyjaśnić, że interesują mnie sposoby przedstawiania informacji w sposób skierowany na odbiorcę o odpowiednim poziomie wiedzy. Dla laika, który nie miał wcześniej styczności z urządzeniami elektrycznymi, tekst taki będzie dość wymagający. Z drugiej strony, dla osoby zainteresowanej tą tematyką, napisany jest jak „dla idioty”.
  Załóżmy, że można wyodrębnić cztery poziomy wiedzy (1. Laik, 2. Student-uczeń, 3. Monter-praktyk, 4. Ekspert-projektant) Jakich zmian należałoby w tym tekście dokonać kierując go do każdego z wyżej wymienionych? Przyjmijmy, że taka instrukcja jest na poziomie odpowiednim dla Studenta-ucznia, który nie będzie miał trudności z jej odczytaniem. Jaka forma będzie odpowiednia dla Eksperta? Co zrobić aby jej nadmiarowość nie była nużąca? Czy w przypadku tego tekstu jest to możliwe? A może wystarczyłby sam schemat urządzenia?

  „Kiedy instaluję nowe urządzenie, nigdy nie biorę do ręki instrukcji, tak jak wielu moich kolegów.”

  A jeżeli w tym urządzeniu jest coś nowego, lub nietypowego? Czy w przypadku wymiany żarówek w aucie osobowym, nie wystarczyłaby informacja o tym, jak dojść do samej żarówki, bez opisu wypinania starej, wpinania nowej, itd.? Czy inna konstrukcja instrukcji zachęcałaby do zaglądania do niej? Czy pominięcie wszystkich treści, przedstawionych „jak dla idiotów”, przyczyniłoby się do większej czytelności takiego tekstu?

  Jeżeli w oryginale jest:
  „13. Za pomocą odpowiedniego przyrządu pomiarowego sprawdzić po kolei, czy na listwie zaciskowej AC pomiędzy żyłami L1 i N, L2 i N oraz L3 i N nie występuje żadne napięcie. W tym celu końcówkę pomiarową urządzenia pomiarowego należy włożyć do okrągłego otworu w zacisku przyłączeniowym.

  14. Za pomocą odpowiedniego przyrządu pomiarowego sprawdzić po kolei, czy na listwie zaciskowej AC pomiędzy żyłami L1 i PE, L2 i PE oraz L3 i PE nie występuje napięcie. W tym celu końcówkę pomiarową należy włożyć do okrągłego otworu w zacisku przyłączeniowym.

  15. Sprawdzić, czy pomiędzy wszystkimi zaciskami przekaźnika wielofunkcyjnego a żyłą PE w listwie zaciskowej AC nie występuje żadne napięcie.”,

  to czy dla osoby bardziej zorientowanej w temacie nie wystarczyłoby:

  „13, 14, 15. Sprawdzić, czy na listwie zaciskowej AC pomiędzy żyłami: L1 i N, L2 i N oraz L3 i N; L1 i PE, L2 i PE oraz L3 i PE; oraz wszystkimi zaciskami przekaźnika wielofunkcyjnego a żyłą PE w listwie zaciskowej AC nie występuje napięcie.”?

  Może podchodzę do tego zagadnienia ze złej strony? Może powinienem wyjść od tekstu bardziej zwięzłego i postarać się przedstawić go w szerszej formie zawierającej więcej objaśnień? Czy ktokolwiek z użytkowników forum mógłby pomóc w wyborze takiego tekstu? Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.
  Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję za zainteresowanie.