Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Digit MF4-K - Wzmacniacz antenowy i odbiór programów

andrzejlisek 16 Jun 2015 23:15 1365 4
 • #1
  andrzejlisek
  Level 28  
  Posiadam telewizję kablową z INEA i dekoder Digit MF4-K.

  Na ogół wszystko działa poprawnie, tylko czasami zdarza się, że nie odbiera kilku stacji pokazując "brak sygnału". Dzisiaj odbierał wszystkie stacje, ale poziom sygnału pokazuje ok. 60, a jakość przy większości pokazuje 85-100. Jakieś tydzień temu nie odbierał chyba Polsat lub TVN i na TVP1 pokazywał poziom 65 i jakość 100, a na Polsat pokazywał poziom poziom 60 i jakość 0. Stacje np. TVP1 i TVP2 zawsze odbierał bez problemu. Prawda jest taka, że w mieszkaniu sygnał zanim trafi do dekodera, patrząc od pionu, przez krótki odcinek przechodzi przez gniazdo przelotowe RTV-DATA, a potem ok. 4 metry przewodu do gniazda końcowego RTV. Oczywistym dla mnie jest, że każde gniazdo przelotowe po drodze osłabia sygnał, ale przeniesienie dekodera do pokoju z gniazdem RTV-DATA nie wchodzi w grę.  Zastanawiam się nad zakupem wzmacniacza sygnału antenowego wpinanego pomiędzy kabel sygnałowy a dekoder, a może lepiej wpiąć taki wzmacniacz pomiędzy gniazdko przelotowe, a początek kabla będącego w ścianie i prowadzącego do dekodera. W związku z tym mam pytania:

  Czy wzmacniacze antenowe DVB-T, których jest do wyboru do koloru na pewnym portalu aukcyjnym nadają się do tego celu? Czy sygnały do dekoderów cyfrowych mieszczą się w zakresie częstotliwości, które są używane do nadawania kanałów drogą analogową i ten wzmacniacz wzmocni taki sygnał?

  Czy rzeczywiście przyczyną problemu może być słaby sygnał? Czy wstawienie wzmacniacza zwiększy wyświetlany w dekoderze poziom sygnału i wyraźnie zmniejszy prawdopodobieństwo problemów z odbiorem stacji?

  Na co powinienem zwrócić uwagę przy wyborze wzmacniacza? Wydaje mi się, że mogę kupić dowolny opisany jako DVB-T, ale z regulacją poziomu wzmocnienia. Czy to prawda? Nie zamierzam wyrzucać pieniędzy w błoto, ani kupować wielu różnych wzmacniaczy, próbować i odsyłać, tym bardziej, że zawsze jest loteria, czy będę odbierać wszystkie programy, czy będą braki.
 • #3
  andrzejlisek
  Level 28  
  niewolno2 wrote:
  Jak najdalej od wzmacniaczy, zaproś serwisanta niech sprawdzi poziom sygnału?


  Fakt, pomyślałem, że jeżeli przyczyną problemów są zakłócenia sygnału, to wzmacniacz wzmocni je tak samo, jak sygnał i problem pozostanie.

  Oczywiście najlepiej wezwać specjalistę, który dokona pomiarów. Czy poziom sygnału na poziomie 60 można uznać za dobry? Czy jakość należy interpretować jako ilość danych zdekodowanych z sygnału? To znaczy, że jak pokazuje 100, to dekoduje każdy bajt, bo to sygnał cyfrowy, a jak 80, to dekoduje 80% przesyłanych bajtów, a 20% nie jest w stanie odczytać z powodu zakłóceń i zniekształceń?
 • #4
  KOCUREK1970
  Network and Internet specialist
  andrzejlisek wrote:
  Posiadam telewizję kablową z INEA i dekoder Digit MF4-K.

  Zgłaszaj to ICH serwisowi - sam nic nie rób (szkoda nerwów i kasy) - INEA to kablówka, tam są inne parametry nadawania, kanał zwrotny, net itd. - sprzętu to kablówki w normalnym sklepie nie kupisz.
 • #5
  andrzejlisek
  Level 28  
  Odświeżam temat, bo niedawno znalazłem prawdopodobną przyczynę problemu. Sprawa nie była priorytetowa, bo i tak generalnie nie korzystałem z telewizji kablowej, odłożyłem ją "na kiedyś" (rodzaj mojej pracy w tamtym czasie utrudniał umawianie się z serwisantami w domu). Temat powrócił niedawno, bo miałem koleżankę, gdzie podczas wizyt regularnie się korzysta z telewizji, a ostatnio całkowicie z niej zrezygnowałem na rzecz DVB-T. Problem dotyczył głównie TVN7 (chyba tylko TVN7). W informacjach o stacji jest napisane, że częstotliwość nadawania wynosi 434.004kHz. Ta częstotliwość "w eterze" jest w paśmie ISM, w którym pracują różne bezprzewodowe gadżety. W radiostacji w okolicach 433-434MHz cały czas są różne dziwne transmisje cyfrowe. Stwierdziłem, że jak się włączy nadajnik radiotelefonu ręcznego na częstotliwości 434MHz (mam pozwolenie radiowe w służbie amatorskiej i mam prawo nadawać na tej częstotliwości), to odbiór TVN7 też nie jest możliwy, z tego wynika fakt, że sieć telewizji kablowej jest podatna na zakłócenia radiowe, a to daje do zrozumienia, że nie ma sensu instalować jakichkolwiek dodatkowych filtrów i wzmacniaczy w mieszkaniu. Ponieważ i tak planowałem rezygnację z telewizji kablowej i zakup tunera DVBT+DVBC, stwierdziłem, że nie ma sensu wołać serwisu od Inei i się tym zajmować.

  Jak wyszukiwałem tego tematu, to trafiłem na ten:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2360902.html
  Bardzo prawdopodobne, że problem był ten sam, tylko, że w innym mieszkaniu.

  Reasumując: W takim przypadku należy sprawdzić, na jakiej częstotliwości jest transmitowana problematyczna stacja. Jeżeli wypada w okolicach 433-434MHz, to znaczy, że sieć jest podatna na zakłócenia. Słyszałem o jednym przypadku, w którym był podobny problem i klientom udało się wymusić na operatorze zmianę częstotliwości nadawania stacji.