Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Digit MF4-K - Wzmacniacz antenowy i odbiór programów

andrzejlisek 16 Jun 2015 23:15 1443 4
  • #1
    andrzejlisek
    Level 29  
    Posiadam telewizję kablową z INEA i dekoder Digit MF4-K.

    Na ogół wszystko działa poprawnie, tylko czasami zdarza się, że nie odbiera kilku stacji pokazując "brak sygnału". Dzisiaj odbierał wszystkie stacje, ale poziom sygnału pokazuje ok. 60, a jakość przy większości pokazuje 85-100. Jakieś tydzień temu nie odbierał chyba Polsat lub TVN i na TVP1 pokazywał poziom 65 i jakość 100, a na Polsat pokazywał poziom poziom 60 i jakość 0. Stacje np. TVP1 i TVP2 zawsze odbierał bez problemu. Prawda jest taka, że w mieszkaniu sygnał zanim trafi do dekodera, patrząc od pionu, przez krótki odcinek przechodzi przez gniazdo przelotowe RTV-DATA, a potem ok. 4 metry przewodu do gniazda końcowego RTV. Oczywistym dla mnie jest, że każde gniazdo przelotowe po drodze osłabia sygnał, ale przeniesienie dekodera do pokoju z gniazdem RTV-DATA nie wchodzi w grę.

    Zastanawiam się nad zakupem wzmacniacza sygnału antenowego wpinanego pomiędzy kabel sygnałowy a dekoder, a może lepiej wpiąć taki wzmacniacz pomiędzy gniazdko przelotowe, a początek kabla będącego w ścianie i prowadzącego do dekodera. W związku z tym mam pytania:

    Czy wzmacniacze antenowe DVB-T, których jest do wyboru do koloru na pewnym portalu aukcyjnym nadają się do tego celu? Czy sygnały do dekoderów cyfrowych mieszczą się w zakresie częstotliwości, które są używane do nadawania kanałów drogą analogową i ten wzmacniacz wzmocni taki sygnał?

    Czy rzeczywiście przyczyną problemu może być słaby sygnał? Czy wstawienie wzmacniacza zwiększy wyświetlany w dekoderze poziom sygnału i wyraźnie zmniejszy prawdopodobieństwo problemów z odbiorem stacji?

    Na co powinienem zwrócić uwagę przy wyborze wzmacniacza? Wydaje mi się, że mogę kupić dowolny opisany jako DVB-T, ale z regulacją poziomu wzmocnienia. Czy to prawda? Nie zamierzam wyrzucać pieniędzy w błoto, ani kupować wielu różnych wzmacniaczy, próbować i odsyłać, tym bardziej, że zawsze jest loteria, czy będę odbierać wszystkie programy, czy będą braki.
  • #3
    andrzejlisek
    Level 29  
    niewolno2 wrote:
    Jak najdalej od wzmacniaczy, zaproś serwisanta niech sprawdzi poziom sygnału?


    Fakt, pomyślałem, że jeżeli przyczyną problemów są zakłócenia sygnału, to wzmacniacz wzmocni je tak samo, jak sygnał i problem pozostanie.

    Oczywiście najlepiej wezwać specjalistę, który dokona pomiarów. Czy poziom sygnału na poziomie 60 można uznać za dobry? Czy jakość należy interpretować jako ilość danych zdekodowanych z sygnału? To znaczy, że jak pokazuje 100, to dekoduje każdy bajt, bo to sygnał cyfrowy, a jak 80, to dekoduje 80% przesyłanych bajtów, a 20% nie jest w stanie odczytać z powodu zakłóceń i zniekształceń?
  • #4
    KOCUREK1970
    Network and Internet specialist
    andrzejlisek wrote:
    Posiadam telewizję kablową z INEA i dekoder Digit MF4-K.

    Zgłaszaj to ICH serwisowi - sam nic nie rób (szkoda nerwów i kasy) - INEA to kablówka, tam są inne parametry nadawania, kanał zwrotny, net itd. - sprzętu to kablówki w normalnym sklepie nie kupisz.
  • #5
    andrzejlisek
    Level 29  
    Odświeżam temat, bo niedawno znalazłem prawdopodobną przyczynę problemu. Sprawa nie była priorytetowa, bo i tak generalnie nie korzystałem z telewizji kablowej, odłożyłem ją "na kiedyś" (rodzaj mojej pracy w tamtym czasie utrudniał umawianie się z serwisantami w domu). Temat powrócił niedawno, bo miałem koleżankę, gdzie podczas wizyt regularnie się korzysta z telewizji, a ostatnio całkowicie z niej zrezygnowałem na rzecz DVB-T. Problem dotyczył głównie TVN7 (chyba tylko TVN7). W informacjach o stacji jest napisane, że częstotliwość nadawania wynosi 434.004kHz. Ta częstotliwość "w eterze" jest w paśmie ISM, w którym pracują różne bezprzewodowe gadżety. W radiostacji w okolicach 433-434MHz cały czas są różne dziwne transmisje cyfrowe. Stwierdziłem, że jak się włączy nadajnik radiotelefonu ręcznego na częstotliwości 434MHz (mam pozwolenie radiowe w służbie amatorskiej i mam prawo nadawać na tej częstotliwości), to odbiór TVN7 też nie jest możliwy, z tego wynika fakt, że sieć telewizji kablowej jest podatna na zakłócenia radiowe, a to daje do zrozumienia, że nie ma sensu instalować jakichkolwiek dodatkowych filtrów i wzmacniaczy w mieszkaniu. Ponieważ i tak planowałem rezygnację z telewizji kablowej i zakup tunera DVBT+DVBC, stwierdziłem, że nie ma sensu wołać serwisu od Inei i się tym zajmować.

    Jak wyszukiwałem tego tematu, to trafiłem na ten:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2360902.html
    Bardzo prawdopodobne, że problem był ten sam, tylko, że w innym mieszkaniu.

    Reasumując: W takim przypadku należy sprawdzić, na jakiej częstotliwości jest transmitowana problematyczna stacja. Jeżeli wypada w okolicach 433-434MHz, to znaczy, że sieć jest podatna na zakłócenia. Słyszałem o jednym przypadku, w którym był podobny problem i klientom udało się wymusić na operatorze zmianę częstotliwości nadawania stacji.