Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Polar L28 - mrozi zamiast chłodzić, ciągle pracuje

17 Cze 2015 10:38 1242 7
 • Poziom 2  
  Witam,
  zakupiłem ostatnio starą lodówkę Polara do akademika i mam z nią problem. Lodówka ciągle pracuje, ponadto mrozi zarówno w zamrażarce jak i chłodziarce niezależnie od kręcenia pokrętłem. Czytałem podobne tematy na forum i wywnioskowałem, że to wina termostatu. Może ktoś potwierdzić?

  Jeżeli to termostat to gdzie i za ile mogę znaleźć zamiennik? Jak dokonać jego wymiany? Jestem kompletnie zielony w tym temacie a wezwanie specjalisty chyba przewyższy cenę jaką za nią zapłaciłem.
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Pomocny post
  Poziom 39  
  Zasada jest taka: oglądasz jaki masz termostat w lodówce (oznaczenia) potem wchodzisz na portal aukcyjny i próbujesz taki znaleźć. Jeśli nie ma takiego w/g oznaczeń wtedy bierzesz wizualnie podobny (są tanie) i wymieniasz. W termostacie musisz brać pod uwagę jedynie wymiary pudełka oraz długość kapilarki.
  Wymiana termostatu jest bardzo prosta, ale jeśli cię to przeraża, co sugeruje twój wpis to proponuję inne, prostsze rozwiązanie: zainwestuj w wyłącznik czasowy.
  Na przykład taki:

  Polar L28 - mrozi zamiast chłodzić, ciągle pracuje

  i metodą prób i błędów ustaw taki czas pracy/odpoczynku aby temperatura była odpowiednia.

  Minus jest taki, że czasem światło w lodówce będzie zgaszone.
 • Poziom 2  
  Światło nie jest problemem bo i tak nie działa. Teraz głupie pytanie, termostat to to co znajduje się bezpośrednio pod pokrętłem?
 • Pomocny post
  Poziom 39  
  Tak, to jest termostat.
  Aby go wymienić musisz ściągnąć pokrętło, odkręcić nakrętkę na ośce i w zależności od zabudowy - termostat wyjęty. Jeszcze tylko sprawdzić jak biegnie kapilarka.
  Wyłącz lodówkę z sieci przed manipulacją bo na stykach jest 230V.
 • Poziom 2  
  A jeszcze w przypadku zastosowania programatora to mniej-więcej jakie interwały wchodzą w grę? Te najtańsze wyłączniki (analogowe z zapadkami) mają możliwość regulacji co 15 minut - czy to wystarczy (np. lodówka pracuje 15 minut a przez 30 jest wyłączona) czy jednak potrzebna jest dokładność co do minuty jak w droższych elektronicznych?
 • Pomocny post
  Poziom 39  
  Wiesz, nie przesadzajmy co do minuty; 15 minutowe interwały są w sam raz.

  Poza tym ten mechaniczny jest lepszy bo go można łatwiej programować. Elektroniczne maja na przykład tylko 8 programów i to jest zdecydowanie za mało w twoim przypadku.

  A ustawienie programatora zależy od wydajności kompresora, izolacji termicznej lodówki, ciepła w pomieszczaniu, ilości razy zaglądania do lodówki. Sytuacja jest o tyle dobra, ze układ taki ma możliwość pewnej samo-stabilizacji.
 • Pomocny post

  Poziom 30  
  Mnie padł termostat w lodówce Gorenje, wymieniłem na taki: Link
  Trzeci rok chodzi bez problemów.
  Czujnik kapilarowy można umieścić według życzenia w zamrażalniku lub komorze chłodniczej jak u mnie (jeden agregat, 2 komory) i ustawić temperaturę według życzenia. Zakres ma wystarczający zarówno dla chłodziarki jak zamrażarki.
 • Poziom 2  
  Kurczę, taki termostat kosztuje prawie tyle ile dałem za lodówkę :P Chyba postawię na programator na razie.

  Ogromne Wam dzięki, jakbym kiedyś postanowił wymienić ten termostat to się jeszcze odezwę.