Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Cb alan 78 plus - Na wszystkich kanałach szumy i nic nie słychać

17 Cze 2015 15:15 1554 11
  • Poziom 11  
    Cb alan 78 plus

Witam jestem w temacie mało obeznany i mam kilka pytań dotyczących radyjka alan 78 plus. Zacznę od początku jakiś czas temu kupiłem okazyjne bardzo tanio to radyjko przywiezione z Niemiec miało być tylko do przestrojenia na Polskę, zaniosłem do serwisu po czym okazało się ,że jest coś jeszcze uszkodzone i koszt naprawy urósł znacznie więcej niż by chodziło o samo przestrojenie poniosłem wszystkie koszta odebrałem radio które jest podobno zrobione lecz nie wiem co dalej.

Tym radyjkiem chciałem się pobawić w domu lecz po podłączeniu anteny hustler http://www.sat-kom.cba.pl/images/anteny/hustler.JPG i uruchomieniu radia jest tylko szum i nie ma żadnego odbioru na żadnym z kanałów nic nie słychać .

Zaznaczam jestem t temacie CB zielony wydaje mi się ,że radyjko z podłączoną anteną która stoi na parapecie za oknem na piętrze powinno odbierać jakieś rozmowy a tu cisza nawet na 28 kanale dodam jeszcze ,że antena jest niedostrojona i odkręciłem gruszkę przed obawą spalenia końcówki mocy.
  • Poziom 33  
    kuba231078 napisał:
    uruchomieniu radia jest tylko szum i nie ma żadnego odbioru na żadnym z kanałów nic nie słychać .
    Nawet szumu nie powinno być bo
    kuba231078 napisał:
    i odkręciłem gruszkę
    To radio musi mieć mikrofon aby głośnik działał.
    kuba231078 napisał:
    zielony wydaje mi się ,że radyjko z podłączoną anteną która stoi na parapecie za oknem na piętrze powinno odbierać jakieś rozmowy a tu cisza nawet na 28 kanale
    Bo na 28-mym już mało kto nadaje, daj na 19-ty.

A można wiedzieć co było uszkodzone i ile kolega zapłacił w tym serwisie?

Proszę także pokazać nam front tego radia na foto ( nie żartuję).
  • Poziom 11  
    Na 19 też próbowałem i jest to samo za przestrojenie i naprawę zapłaciłem 100zł a kupiłem to radio bez gruszki za 20 zł prócz przestrojenia było zepsute coś innego nie wiem dokładnie co i jak nazwać to uszkodzenie ale wiem ,że było coś takiego ,że radio piszczało i jak naciskałem gruszkę i mówiłem to słyszałem sam siebie w głośniku.

Dodam jeszcze ,że radio to ma napisane ,że potrzebuje zasilacz 13,8 ja podłączyłem zasilacz 12v 3,8 A bo nie mam takiego 13,8 mam większy o napięciu 14 v i obawiam się ,że może się spalić przy większym napięciu.

DODAJĘ ZDJĘCIE TEGO RADIA ZROBIONE TAK NA SZYBKO
  • Poziom 33  
    Zasilacz może być 14V nic się nie stanie. Proszę zobaczyć czy w miejscu zaznaczonym niebieskim kółkiem na foto jest napisane PL tak jak na tym foto? Cb alan 78 plus - Na wszystkich kanałach szumy i nic nie słychać

Proszę także pokrętło SQUELCH ustawić jak na tym foto.
  • Poziom 11  
    Niestety u mnie tego niema literek PL lecz teraz podłączyłem z gruszką w tej chwili i było słychać jakieś strzępy rozmowy na kanale 19 nie chcę próbować krzyczeć i kogoś wołać gdyż obawiam się o uszkodzenie radia spalenie końcówki mocy.

A i wrócę jeszcze do zasilacza bo pisząc wcześniej pomyliłem się i nie jak napisałem ,że mam mocniejszy 14v tylko mam inny z regulowanym napięciem gdzie najmniejsze jest napięcie 15v i boję się go podłączać by nie uszkodzić.

Dołączam zdjęcie zasilacza ,którym dysponuję a obawiam się go podłączać
  • Poziom 33  
    Kolego te 15V to juz na granicy bezpieczeństwa.Ale nie martw się bo ten zasilacz to i tak impulsowy do laptopa więc się nie nadaje do CB za bardzo.
    Ten co masz jest dobry jak ma 12V i 3.8V tylko mam nadziejĘ iż to nie jest ilmulsowy bo ci będzie zakłócenia generował.
    A teraz do rzeczy:
    kuba231078 napisał:
    Niestety u mnie tego niema literek PL
    A co jest u ciebie?
    Koniecznie podaj foto z włączonego radia, tylko wyraźnie.
    Zaraz coś pomożemy tu.
    I przestań z tą końcówką mocy! Ona nie jest z wosku. Bez anteny jak byś ponadawał kilka mimut to mogło ją uszkodzić( albo na antenie zbyt niedostrojonej). No oczywiśie antenę też trzeba mieć zestrojoną na minimum SWR=1.5 aby to pracowało.Inaczej szkoda nadawać.

Czy masz taką literkę w tym miejscu( wskazana żółtą strzałką):

Cb alan 78 plus - Na wszystkich kanałach szumy i nic nie słychać
  • Poziom 11  
    tak mam dokładnie tak samo
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Z tego co wyświetla radio wszystko jest OK.Jesteś na "bandzie"D czyli jest to podstawowa czterdziestka wg.klasyfikacji ALAN/MIDLAND.
    Więcej nic nie zrobisz bez sprzętu i kogoś kto potrafi go obsłużyć.
    Potrzeba ci reflektometr z pomiarem mocy,trzeba zmierzyć SWR, w razie czego można dopiąć trochę żelastwa.Jednak pamiętaj że antena mobilna i to jeszcze taka jak Hustler bez karoserii auta nie zestroi się raczej. A antena nowa czy używana? Przyda się także sztuczne obciążenie.

SQUELCH ustawiony jak ci pisałem??
    Poza tym dobrze by było zmierzyć moc dla orientacji i częstotliwość koniecznie po przestrojeniu? Była mierzona?Czy serwis przestroił w zera?

Najprościej załatw sobie kumpla z CB radiem w aucie.Niech stanie pod blokiem i z grubsza się dowiesz co i jak.Nawet bez anteny na samym sztucznym obciążeniu 50Ω spokojnie sobie z nim sprawdzisz i nadawanie i odbiór.To bezpieczna metoda tylko niech stanie tak 100-300m od ciebie max.Bo dalej nie dolecisz z samego sztucznego obciążenia.
  • Poziom 11  
    Novile napisał:
    Poza tym dobrze by było zmierzyć moc dla orientacji i częstotliwość koniecznie po przestrojeniu? Była mierzona?Czy serwis przestroił w zera?

Nie wiem czy było to robione muszę zadzwonić i zapytać w serwisie a wracając do anteny to zamiast tego hustlera jaką mógłbym podłączyć w domu by radio działało nie chciałby by to była jakaś ogromna antena.
  • Poziom 33  
    Musisz sobie zdawać sprawę, iż chcesz pracować na paśmie 27MHz, na tym paśmie długość fali ma ok.11m i tyle ma antena pełnowymiarowa całofalowa. Oczywiście nikt prawie na takiej nie pracuje. Jednak wiele osób pracuje na dipolach półfalowych czyli ok.5.5m
    Najmniejsza natena stacjonarna która ma jakiś sens, to 1/4 fali czyli ok.2.75m tzw. antena ćwierćfalowa.
    Pozostałem to, albo mobilowe anteny skracane elektrycznie za pomocą cewek i pojemności, albo podobne kompromisy na bazę jak Thunder i tp.
    Jak chcesz można kupić antenę tzw "balkonową" jak Boomerang jest ich kilka typów.Da się na tym pracować.
    Jak chcesz tanio to nie będzie mała antena, bo najtaniej to jest dipol prosty https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2348737.html

Te balkonowe mają ok.1m te tzw"pałki" jak Thunder
    http://konektor5000.pl/index.php?p553,sirio-thunder-27-antena-bazowa-cb-1-4-fali

Lub więcej troszkę ja Boomerang
    http://konektor5000.pl/index.php?p206,sirio-boomerang-27-a-275cm-antena-bazowa-cb-1-4-fali

Zobacz tu:
    http://www.azstudio.com.pl/antena.BAZOWA.CB-RADIO

Wszystko zależy od ciebie.
  • Poziom 11  
    Dzięki za pomoc trochę oświeciłeś mnie w temacie powiem jeszcze ,że udało mi się nawiązać rozmowę na kanale19d z kimś z mojej ulicy kto właśnie dostrajał swoje radyjko.