Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Marshall DIV - Wzbudzenia lampowej końcówki mocy

17 Cze 2015 15:37 1548 5
 • Poziom 18  
  Końcówka PP na 2 x EL34 pięknie przenosi sinusoidę, ale przy badaniu sygnałem prostokątnym wykazuje wzbudzenia. Na obrazku pomiar przy 1000 Hz. Sygnał włączony do wejścia inwertera.
  Po odłączeniu USZ pozostaje niewielki ząbek zniekształcający i oscylogram wykazuje spadek wzmocnienia basów (opad).
  Skąd biorą się te zniekształcenia i jak z nimi walczyć ?
 • Poziom 18  
  Bardzo dziękuję za odpowiedź. Miło usłyszeć, że walczyć nie muszę :) , ale zastanawiam się czy to zjawisko jest szkodliwe.Czy mógłby mi Kolega wyjaśnić skąd może pochodzić ów rezonans ?
  Transformator wyjściowy ? Mocowanie elementów ? Czy to ma charakter mechaniczny czy jest to zjawisko elektryczne?
 • Poziom 41  
  Rezonans pochodzi z transformatora wyjściowego którego uzwojenia są nawinięte niesymetrycznie, stąd rezonans w jednej połówce mniejszy a w drugiej większy.
 • Pomocny post
  Specjalista - lampowe odbiorniki radiowe
  To nawet nie rezonans. To prawidłowy wygląd odpowiedzi impulsowej obiektu gdzie wypadkowa dynamika ma niewielki charakter różniczkujący wyższego rzędu.
  Różniczkowanie w górnej części pasma, wprowadzają głównie indukcyjności transformatora.
  Reakcję obiektu na sygnał wejściowy opisuje się równaniem różniczkowym.
  Całkowanie zaokrągli impulsy, różniczkowanie da szpilkę na początku i końcu schodków przebiegu prostokątnego. Wyższe rzędy różniczkowania dadzą efekt jak na zdjęciu. Wyższe rzędy całkowania zaokrąglą i początek i koniec narastania sygnału
  W obiektach rzeczywistych trudno mówić o równaniu pierwszego czy nawet drugiego rzędu, stąd klasyczne różniczkowanie będzie przypominać gasnące oscylacje na schodku impulsu prostokątnego.

  Operacje całkowania i różniczkowania sinusoidy dadzą przesuniętą w fazie sinusoidę. Dlatego do badania reakcji na złożony impulsowy przebieg sygnału (przecież muzyka to nie czysta sinusoida....) stosuje się przebieg prostokątny oraz krótko trwające impulsy. Przebieg sinusoidalny w sumie słabo się nadaje na testowanie wzmacniacza. (przy ocenie zniekształceń na słuch najlepszym jest przebieg trójkątny - ucho wychwyci nawet niewielki poziomy zniekształceń nieliniowych)

  Walczenie - wymaga korekty fazy w pętli globalnej USZ (typowo kondesator o małej pojemności - kilkanaście-kilkadziesiąt pF łączony równolegle do rezystora w pętli USZ). Z tym, że jak starannie skompensujesz wzmacniacz dla obciążenia czysto rezystancyjnego to podłączając zestaw głośnikowy ze zwrotnicą odpowiedź będzie diametralnie inna. Dlatego warto sprawdzić odpowiedź na przebieg prostokątny przy podłączeniu docelowego zestawu głośnikowego (o ile to możliwe, jak nie, to kompensujemy częstotliwościowo wzmacniacz na obciążeniu rezystancyjnym).

  UWAGA Pojawienie w obiekcie objętym sprzężeniem zwrotnym cech członu całkującego, różniczkującego oznacza że można nie spełnić kryterium stabilności układu. Przekroczenie kryterium stabilność spowoduje że układ stanie się generatorem. Wymaga to innego układu pomiarowego - dawno temu wyznaczało się to na laboratorium z dynamiki (na liczących maszynach analogowych jeszcze) - albo linie były rozbieżne lub zbieżne albo tworzyły zamkniętą figurę (zbieżna do obwodu i rozbieżną od obwodu) na rejestratorze XY. Szukałbym metod szybkiej ocecny zapasu stabilności w klasycznych podręcznika automatyki czy dynamiki procesów
 • Poziom 18  
  Dziękuję za rzetelną porcję wiedzy przekazaną przez Kolega studisat. Korekta USZ przyniosła spodziewane przez Kolegę efekty.