Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Vinli - zamień swój samochód w SmartCar (Indiegogo)

farmerro 17 Cze 2015 17:58 5232 5
  • Vinli - zamień swój samochód w SmartCar (Indiegogo)
    Vinli to ciekawy projekt małego modułu komunikującego się z pojazdem poprzez interfejs diagnostyczny, przeistaczający samochód w mobilny Hotspot WiFi z pewnymi funkcjami SmartCar.

Urządzenie jest ideą kampanii pochodzącej z platformy crowdfundingowej indiegogo.com, na której autorzy zbierają obecnie fundusze potrzebne na wdrożenie projektu.

Urządzenie ma być banalnie proste w użyciu, a jego instalacja będzie sprowadzać się do wpięcia modułu w złącze wymiany danych samochodu. Główne zadania Vinli to udostępnianie połączenia z Internetem oraz monitorowanie i kontrola stanu pojazdu z poziomu aplikacji.
    Vinli współpracuje z systemem GPS, siecią 4G LTE oraz nawiązuje połączenie z usługami Cloud wykorzystywanymi do przechowywania informacji dotyczących historii przebytej trasy (ścieżka, prędkość, punkty charakterystyczne). W przypadku kradzieży pojazdu pozwala śledzić jego położenie, a także alarmować określone osoby po wykryciu kolizji.
    Urządzenie może współpracować z systemem inteligentnego domu. Dzięki aplikacjom dostępnym na urządzenia mobilne moduł pozwala między innymi na zmniejszenie kosztów eksploatacji samochodu dostarczając informacji o kulturze jazdy i wydajności pojazdu.
    Vinli wyposażone w funkcję hotspotu WiFi, udostępnia pasażerom połączenie internetowe ze średnią prędkością 30Mb/s pobierania/wysyłania (zależnie od infrastruktury LTE). Komunikacja z pojazdem umożliwia diagnozowanie występujących problemów i w razie konieczności zaalarmowanie użytkownika.

Specyfikacja:
    Interfejs: OBD II
    Protokoły: ISO 15765-4 (CAN), ISO 1423-4 (Keyword Protocol 2000), ISO 9141-2 (Asian, European, Chrysler Vehicles), SAEJ1850 VPW (GM Vehicles), SAEJ1850 PWM (Ford Vehicles)
    Wymiary: 65mm x 44mm x 24mm
    Łączność: LTE, 4G, UMTS, GSM, GPRS, EDGE
    Wbudowane czujniki: 3-osiowy akcelerometr / wykrywanie kolizji
    WiFi: 2.4GHz, 802.11bgn, 150Mb/s
    Bluetooth: v4.0 (Bluetooth Smart)
    GNSS: GPS, GLONASS, A/GPS
    Firmware: Vinli Custom Firmware
    SIM: GSMA Embedded SIM
    Inne: SMS (dla powiadomień alarmowych)

Źródło
    https://www.indiegogo.com/projects/vinli-turn-your-car-into-a-smart-connected-car--2#/story

Fajne! Ranking DIY
  • #2 17 Cze 2015 20:48
    a.nowakowski
    Poziom 8  

Ale co tu niby jest do opracowania ?

NIC
    karta mpci z laptopa + płyta z androidem.
    Do kupienia za jakieś 500pln bez problemu.

Tylko jaki tego sens ?
    Już lepiej tablet z bluetooth i 3G max 500pln + moduł OBD na bt za 30pln z chin + sim aero2

Na tablet wgrywamy app do OBD, Rejestrator trasy, rejestrator kamery, auto mapę, jakieś app w stylu aplikacje służące do zapobiegania kolizjom, yanosika itd.

I mamy x razy więcej za ćwierć ceny. Najlepszy możliwy komputer pokładowy.
    I instalacja w 15 minut w samochodzie. Włożenie do OBD, przepięcie bezpieczników tak by na wtyczce samochodowej zawsze było 12V nawet po wyłączeniu stacyjki.
    Lub wpięcie tabletu w linię 12V

• #3 18 Cze 2015 00:05
    mały naukowiec
    Poziom 20  

a.nowakowski napisał:
    Ale co tu niby jest do opracowania ?

NIC
    karta mpci z laptopa + płyta z androidem.
    Do kupienia za jakieś 500pln bez problemu.

Tylko jaki tego sens ?
    Już lepiej tablet z bluetooth i 3G max 500pln + moduł OBD na bt za 30pln z chin + sim aero2

Na tablet wgrywamy app do OBD, Rejestrator trasy, rejestrator kamery, auto mapę, jakieś app w stylu aplikacje służące do zapobiegania kolizjom, yanosika itd.

I mamy x razy więcej za ćwierć ceny. Najlepszy możliwy komputer pokładowy.
    I instalacja w 15 minut w samochodzie. Włożenie do OBD, przepięcie bezpieczników tak by na wtyczce samochodowej zawsze było 12V nawet po wyłączeniu stacyjki.
    Lub wpięcie tabletu w linię 12V

To kosztuje 100 dolców, a nie 500zł. Poza tym wszystko jest schowane w jednej obudowie, ma lte a nie 3g i będzie miało jakieś aplikacje i support. Więc nie ma co nawet porównywać. Samo sugerowanie androida do tego jest śmieszne z twojej strony

• #4 20 Cze 2015 11:59
    Lukson
    Poziom 32  

mały naukowiec napisał:
    To kosztuje 100 dolców, a nie 500zł.

99$ to cena na kickstarterze. Do tego trzeba doliczyć koszt przesyłki (około 25$) + ewentualne cło + VAT.
    Kupując w normalnej kwocie tj. 149 jest jeszcze mniej kolorowo bo wychodzi ponad 800pln.

• #5 21 Cze 2015 02:55
    a.nowakowski
    Poziom 8  

Po 1. Widziałeś jak Yanosik na androida się rozwinął?
    Masz powiadomienie o radarach, policji, autostop, wideorejestrator itd.
    Widziałeś aplikacje onroad? Kontrolującą odległość od innych samochodów.

Są i tablety z LTE w czym problem?
    Stać Cię na internet LTE? Bo mnie osobiście nie.

W pl nielimitowany net dopiero na umowach z przed 2 3 miesięcy jest jako taki. Czyli te 64GB za ok 70pln.
    Jeszcze pół roku temu.
    Były dwie opcje przy braku abonamentu aero 2 i redbull mobile. (darmowy yt + 2GB po doładowaniu za 50pln na 3miesiące).

Obecnie za te 50 pln abonamentu możesz dobić do 2GB miesięcznie.

Więc na co ci to LTE :) Patrzysz na reklamy darmowe LTE :D

Jw tablet z kartą aero. Kamerą i masz znacznie więcej niż to coś.
    Bo co to niby oferuje poza gpsem i informacja o silniku?

I gdzie niby tablet nie jest schowany?

Złącze OBD z BT wygląda tak:
    Kosztuje ok 5$ z chin.

Przykładowy tablet w samochodzie wygląda tak:

Chińczycy robią już obecnie panele do tabletów rozmiar jaki chcesz do samochodu jaki chcesz zamiast radia :

Masz więc jw rejestrator wideo. Powiadamiacz gps, antyradar w sensie yanosik, dość zaawansowany system bezpieczeństwa odległości od innych pojazdów.

O możliwości dodania tunera DVB-t. Czy kupienia gotowego radia z systemem cofania, dvd, androidem itd chyba wspominać też nie muszę.

A czy jest sens kupować tablet do tego zadania ? Też zastanawiające bo idzie kupić wystarczający do tego zadania telefon z androidem. Bardziej dyskretny.
    Ba. Jak chcesz to malutki telefon + złącze na bt będzie wielkości tej niby nowości. A ma więcej.

Więc jw jaki sens tej zabawki?

Tutaj masz np beemkę

O kamerkach cofania na wifi też ci mam mówić? Koszt ok 100 150pln.
    I nie dość że doposażasz samochód w kam cofania. Nic nie stoi na przeszkodzie żeby również nagrywała non stop.

Ile to bierze prądu ? To jest najzabawniejsze ok 10W. Czyli spokojnie wystarczy jak odpalisz samochód 2 razy w miesiącu.

Myślałem o tym by zająć się tym zawodowo.
    Jw moduł BDI 5$
    Wykonanie uniwersalnej obudowy z daszkiem w tym stylu może z 50pln
    Tablet ferguson s3 + modem 3g lub podobny używki idzie dostać < 250pln
    Dwie kamerki 30$ (łącznie mamy 3 czyli cofanie, przód oraz wnętrze)
    Antena dvb-t z wzmacniaczem ok 50pln

Łącznie wychodzi mi :30+50+200+100 + 50=430pln
    + kabel jack i kabel do zasilania.

Za urządzenia mające wszystko. Nawigacja, ostrzegacz przed policją, ostrzegacz przed kolizją, śledzenie samochodu. Monitoring, rejestrator trasy, telewizję dvb-t. Odtwarzacz muzyki z karty sd, transmiter fm, zestaw głośnomówiący. Komputer samochodowy. Odtwarzacz filmów. I nie wiem co jeszcze.

Istnieją jedynie problemy.
    a) załączanie automatyczne podglądu na tablecie przy kam cofania.
    Stworzenie jakiejś app? I urządzenia na wifi za czujnikiem cofania.
    Nie wiem po prostu jak wprowadzić do tabletu zwykły czujnik / sygnał z cofania.
    b) uniwersalność. Ciężko by w każdym samochodzie wyszło to ładnie.
    c) Aero 2 wymaga autoryzacji co 1h. Więc musi to być inny net.

Jeśli wkomponujesz to pośrodku auta tracisz kam. I może gubić gps.

Kolejną sprawą jest że wprowadzenie podobnych systemów w życie to kwestia 10 lat. A bardziej chodzi mi tu o upowszechnienie. Obecnie są tablety montowane w drogich markach. Jedyne co musisz dodać to do złącza usb dołożyć modem 3g z kartą sim.

A zbudowanie systemu jakiego podałem na windowsie/ linuxie to już totalnie 0 problemów.
    Kameki na usb jakości jakiej chcesz nawet microsoft cinema.
    Oprogramowania do wyboru do koloru. Na usb nie masz też problemu z podłączeniem przekaźników.
    Można by się pokusić o odpalanie zdalne. Włączanie ogrzewania postojowego. Itd itd.
    Kwestia tylko ceny.

Przepraszam to już nawet nie jest kwestia ceny. A sensu.

Osobiście na co dzień jeździłem z włączonym tabletem x230T z porządnym uchwytem. Dąłem chyba 450pln. Więc tego typu rzeczy nie potrzebowałem. Był i komp pokładowy itd.Auto było firmowe wiec gps ma. Kradzież mnie nie obchodziła.

Tablety na windowsie widzę za ok 300pln.
    Interfejs jw 30pln
    Kamerka? Od za darmo do 150pln za cinema. Ile chcesz tyle montujesz.
    Rozdzielacz USB 20pln
    Chcesz go wmontować w kokpit?
    GPS na usb 30 pln
    Tuner tv ? 50pln