Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Potencjometr montażowy 10K

18 Cze 2015 00:02 2028 4
  • Poziom 10  
    Cześć

Mam potencjometr montażowy RM-065 10K - czyli 10k omów?
    Podłączam przez niego czerwoną diodę - przed podłączeniem ustawiam potencjometr na 2V, zasilanie podaje przez port USB (przez płytkę zasilającą ustawiającą napięcie na 3,3V).
    Dla jasności, multimetr podłączam plusem do środkowego wyprowadzenia potencjometru a minus do minusa.
    Nie wiem czy do końca dobrze rozumiem, gdyż:
    1. Przy maksymalnym ustawieniu, spadek napięcia wyniesie 200V (iloczyn 10000omów i 0,02A?)? - Zdaje sobie sprawę, że przy takim obciążeniu potencjometr się spali, w związku z tym po co taki potencjometr ma aż 10k omów?
    2. Przy manipulacji potencjometrem, wykonując około 1/4 pełnego obrotu, zmiana napięcia wynosi kilka volt - przy takiej maksymalnej wartości tego potencjometru spadek napięcia nie powinien być znaczny przy lekkim przekręceniu?
  • Poziom 42  
    Trochę Cię skoryguję, czerwona dioda LED zazwyczaj ma porób prądu na poziomie ok. 20mA, a napięcie pracy przyjmijmy 2V (dla uproszczenia). Z 5V napięcia zasialania musisz "stracić" 3V, tak żeby 2V pozostało na LED. Zgodnie z prawem Ohma 3V/20mA dają rezystor 150Ω o wymaganej mocy 3V*20mA czyli 60mW. Wszystko na ten temat. Dioda LED nie jest elementem liniowym, nie będziesz jej płynnie "ściemniał" potencjometrem, poza tym kiedy zejdziesz na tym potencjometrze poniżej tych 150Ω, spalisz LED'a, szczególnie że dla peerka 10k przekręcić o 150Ω to tylko ułamek milimetra.
  • Poziom 10  
    yogi009 napisał:
    Trochę Cię skoryguję, czerwona dioda LED zazwyczaj ma porób prądu na poziomie ok. 20mA, a napięcie pracy przyjmijmy 2V (dla uproszczenia). Z 5V napięcia zasialania musisz "stracić" 3V, tak żeby 2V pozostało na LED. Zgodnie z prawem Ohma 3V/20mA dają rezystor 150Ω o wymaganej mocy 3V*20mA czyli 60mW. Wszystko na ten temat. Dioda LED nie jest elementem liniowym, nie będziesz jej płynnie "ściemniał" potencjometrem, poza tym kiedy zejdziesz na tym potencjometrze poniżej tych 150Ω, spalisz LED'a, szczególnie że dla peerka 10k przekręcić o 150Ω to tylko ułamek milimetra.

Jak napisałem wyżej, korzystam z modułu zasilającego do płytki stykowej, stąd mam nie 5V a 3,3V. Czerwony LED jak czytałem da rade na poziomie 2V - 2,3V.

Chodzi mi o to, że jak przekręcałem potencjometr to mierząc multimetrem, zmiana napięcia wynosiła zaledwie kilka wolt (testowałem bez diody). Z LED-em uzyskałem w miarę płynną regulacje co mnie zdziwiło, bo jak napisałeś lekka regulacja tego potencjometru powinna dać dużą zmianę rezystancji.

Ten potencjometr mogę przekręcić o 180°, czyli około 55Ω na stopień? Czyli lekkie przekręcenie powinno spowodować przepalenie diody?
    W układzie nie mam żadnego innego rezystora. Możliwe, że coś źle podłączyłem i stąd taki dziwny efekt (dioda reaguje na zmianę rezystancji na tym potencjometrze, więc jest chyba wszystko dobrze podłączone)?

Może ten potencjometr nie jest 10K, jedyne dane jakie są na nim zapisane to 103 lub 10E. Kupowałem go przez internet, w opisie była informacja, że to model RM-065 10K.

Potencjometr montażowy 10K
  • Poziom 42