Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik elektryczny rozruch-praca jak pominąć?

jammmmm 18 Cze 2015 14:27 1314 9
  • #1 18 Cze 2015 14:27
    jammmmm
    Poziom 2  

Witam!

Posiadam silnik 5KW który ma włacznik rozruch-praca zamontowany w suszarni tytoniu i przy każdym braku prądu muszę iść i go załączyć od nowa. Mam pytanie, czy można w jakiś tani sposób pominąć rozruch, tak by po włączeniu prądu w sieci sam się załączał na 2 takty? Miejscowy elektryk proponował jakies rozwiązanie, ale koszt wyliczył okolo 800-1000 zl, nie da sie to jakoś załatwic tańszym kosztem? Może coś pokombinować z opóźniaczami? Nie wiem!

PROSZĘ O POMOC pilnie!

Zapomniałem dodać :

ten silnik jest już podłączony do suszarni i ona na nim pracuje, wiec skrzynka, bezpieczniki, włacznik jest, chodzi mi tylko jak zrobić, by mógł się załączać sam na 2 takty gdy prąd wróci na sieć?

0 9
  • Sklep HeluKabel
  • #2 18 Cze 2015 14:46
    gruby1
    Poziom 29  

2 styczniki 250zł, wyłącznik silnikowy 130zł, czasówka 50zł, jakaś skrzynka na to 50zł, przewody, końcówki... Te 800-1000zł to nie jest jakaś duża kwota przy nowych elementach.

1
  • Sklep HeluKabel
  • #3 19 Cze 2015 13:40
    zyzy52
    Poziom 26  

Jeśli silnik jest już prawidłowo podłączony i pracuje, to można by zastosować przekaźnik rozruchowy, tak jak w lodówkach, tylko dobrać go do prądu rozruchowego silnika. Drugi sposób to załączać cewkę rozruchową za pomocą przekaźnika czasowego nastawionego doświadczalnie na czas rozruchu silnika.

-5
  • #4 20 Cze 2015 01:34
    DIODA 14
    Poziom 5  

Zgadzam się z grubym 1. Automatyczny rozruch (gwiazda, trójkąt) silnika dość sporej mocy jest kosztowny. W silnikach do 5 kW nie jest wymagany rozruch za pomocą przełącznika Gwiazda/Trójkąt, lecz by można było prawidłowo dobrać zabezpieczenia nadprądowe wskazane jest by taki rozruch był zainstalowany.
    Nie znam sieci zasilającej, ale jeżeli w przyłączu znajduje się zabezpieczenie nie mniejsze niż 20 amper o charakterystyce czasowej " C" lub "D", nic więcej o dużej mocy nie jest podłączone, przewody miedziane o przekroju nie mniejszym niż 2.5 mm kwadratowego do 50 m długości . To można by zainstalować w skrzynce zasilającej silnik wyłącznik nadprądowy S 303 C 16 (zakładam, iż wyłącznik silnikowy z zabezpieczeniem termicznym już istnieje) wtedy można przełącznik gwiazda/trójkąt podłączyć jak zwykły wyłącznik. Uzwojenia silnika w tabliczce zaciskowej trzeba podłączyć według schematu na gwiazdę, który zwykle znajduje się w puszce przyłaczeniowej silnika. Wtedy gdy będzie wyłącznik w pozycji zwartej zawsze wystartuje silnik. Koszt wyłącznika nadprądowego to ok.50 zł.
    Uwaga:
    można tak zrobić o ile rozruch maszyny nie wymaga nadzoru!
    Taką przeróbkę powinien wykonać każdy elektryk .

Dodano po 4 [minuty]:

Zapomniałem dodać - jeżeli silnik ma ciężki rozruch, charakterystyka czasowa wyłączników nadprądowych powinna być typu " D " .

Dodano po 7 [minuty]:

Pan zyzy52 bzdury pisze. Można tak podłączać silniki jednofazowe, a nie 3f klatkowe zwarte - może mi powiesz gdzie on ma uzwojenia rozruchowe?

0
  • #5 20 Cze 2015 07:29
    slawussj
    Poziom 34  

"Uzwojenia silnika w tabliczce zaciskowej trzeba podłączyć według schematu na gwiazdę". Jeśli już, to nie w gwiazdę, tylko w trójkąt. Przy dłuższej pracy w gwiazdę silnik się spali, nie mówiąc, że będzie "słaby". Poza tym w zeszłym tygodniu składałem dwa takie z nowych (trochę żółtych co prawda) części do silników 7,5 kW i koszt wyszedł ok. 450 zł za szt.. Kupując na aukcjach wyjdzie jeszcze taniej i to z krajowych elementów. Możesz też użyć Softstart np. Danfoss TCI 15 silnik 4kW 5,5 kW do 7,5 kW to koszt ok. 500 zł. Do silnika 5,5 kW całkiem ładny rozruch można złożyć do 400 zł.

0
  • #7 20 Cze 2015 17:22
    zyzy52
    Poziom 26  

DIODA 14 napisał:

Pan zyzy52 bzdury pisze. Można tak podłączać silniki jednofazowe, a nie 3f klatkowe zwarte - może mi powiesz gdzie on ma uzwojenia rozruchowe?

"DIODA 14", ma pan rację. Nie wiem czym się zasugerowałem, że to silnik 1fazowy.

0
  • #8 24 Cze 2015 23:53
    DIODA 14
    Poziom 5  

Tak ma pan rację powinno się mówić według schematu na gwiazdę. Jeżeli jest odpowiednio dobrana moc silnika do obciążenia nie spali się , poza tym podalem parametry zabezpieczeń, należy równięż pamiętać o zabezpieczeniu termicznym w tym przypadku ustawionym na 12 A. Silnik połączony według schematu na trójkąt przy rozruchu może pobierać pięciokrotnie większy prąd od prądu nominalnego, dlatego gdy silnik jest pozbawiony rozruchu powinien pyć połączony w gwiazdę - ma mniejszy prąd rozruchowy i łatwiej dobrać zabezpieczenia .

0
  • #9 25 Cze 2015 08:50
    slawussj
    Poziom 34  

I pięciokilowatowy silnik można obciążyć mocą na wale do 1kW. Ja bym się bał nawet tyle.

0