Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

problem z uruchomieniem systemu Windows XP

18 Cze 2015 16:44 744 8
  • Poziom 6  
    Witam mam problem z włączeniem windows XP a problem polega na ty:
    Gdy Włącza się laptop to miałem do wyboru win xp i instalator i chciałem się pozbyć tego instalatora i skorzystałem z rady z tego tematu https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1789580.html a dokładnie to skopiowałem ten kod z wiadomości użytkownika robo-technical i niestety ale teraz nie mogę uruchomić windowsa i nadal mam 2 opcje do wyboru przy uruchomieniu tylko że przy każdej wyskakuje mi to samo "nie można uruchomić systemu Windows , ponieważ następujący plik nie został znaleziony lub jest uszkodzony: <katalog główny Windows> \system32\hal.dll

Próbowałem wsadzić płytę win xp i jakoś odpalić i nic, próby odpalenia w trybie awaryjnym też nic jie dały ponieważ musiałem i tak wybrać win lub instalator. Reinstall win nie wchodzi w grę.
  • Poziom 42  
    No... na razie to się tak Koledze wydaje, że nie wchodzi w grę. Odpal komputer jakimś systemem live, zgraj dane na nośnik wymienny i zrób jednak tą reinstalację, tak będzie najprościej. Mam nadzieję, że wykonałeś nośnik recovery, a nie liczysz na długie zdrowie ukrytej partycji dyskowej.
  • Poziom 6  
    Reinstall nie wchodzi w grę ponieważ nie mam ze sobą windowsa tego zainstalowałem gdy byłem w Polsce a aktualnie jestem w Anglii. Dane na tym laptopie mogę stracić.
  • Poziom 36  
    Tsader napisał:
    Próbowałem wsadzić płytę win xp i jakoś odpalić i nic
    Tzn, że co? instalator wcale się nie uruchamia? Możesz sprobować uruchomić np linuksa z plyty, dostać się do partycji systemowej i edytować plik boot.ini, przywracając mu poprawne wpisy.
  • Admin grupy komputery
    Tsader napisał:
    Próbowałem wsadzić płytę win xp i jakoś odpalić i nic
    Co nic?
    Skoro dysponujesz płytą z instalatorem XP, to możesz włączyć z niej naprawę systemu z wiersza poleceń.
    https://support.microsoft.com/en-us/kb/289022
  • Poziom 6  
    Płytę win xp mam od znajomego z pracy i jest to o pirat na dodatek jakiś kiepski, po załadowania plików systemowych jest blue screen. Linuxa ani innych płyt win xp nie będę miał przez kilka tygodni ponieważ nie mam komputera a kolega jest na urlopie w Pl.

Jak mógłby ktoś wytłumaczyć jak odpalić wiersz poleceń z biosa albo coś w tym stylu będę wdzięczny.
  • Admin grupy komputery
    Tsader napisał:
    Jak mógłby ktoś wytłumaczyć jak odpalić wiersz poleceń z biosa albo coś w tym stylu będę wdzięczny.
    Nie ma takiej możliwości. W twoim przypadku potrzebna jest płyta instalacyjna Windows XP, najlepiej w wersji jaką masz zainstalowaną.
    Inne możliwości:
    - Z poziomu innego komputera (przenosisz swój dysk) edytować plik boot.ini z odpowiednim wpisem.
    - Z poziomu systemu LiveCD utworzyć na dysku odpowiedni wpis w pliku boot.ini.
    - Z poziomu DOS (dyskietka startowa, pendrive bootujący z plikami dyskietki startowej), edytować plik boot.ini

Aby dokonać manualnie edycji pliku boot.ini musisz mieć wiedzę na temat tego, na jakiej partycji, dysku (numer dysku, numer partycji) i w jakim folderze był zainstalowany Windows XP.

problem z uruchomieniem systemu Windows XP

Pozostałe opcje opisano tu:
    http://www.computerhope.com/issues/ch000492.htm
    https://support.microsoft.com/en-us/kb/289022/pl

Tsader napisał:
    skopiowałem ten kod z wiadomości użytkownika robo-technical

Czyli:
    [boot loader]
    timeout=30
    default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS
    [operating systems]
    multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /noexecute=optin /fastdetect

To jest typowy zapis pliku boot.ini w przypadku, gdy:
    - System został zainstalowany na dysku nr. 0, czyli pierwszy, lub jedyny dysk w komputerze.
    - Na pierwszej lub jedynej partycji dysku.
    - W folderze Windows.

Jeśli skopiowałeś w/w treść pliku boot.ini i system nie uruchamia się, to znaczy, że twój Windows jest zainstalowany w innej lokalizacji.
  • Poziom 6  
    Problem rozwiązany.