Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

gtx960 - Resety komputera po zmianie grafiki.

18 Cze 2015 21:20 591 7
  • Poziom 2  
    Do tej pory miałem taką konfigurację:

P55MUD2 v6.00PG
    i5 2.7
    8GB ramu
    Asus GTX275
    Chieftec 650W
    W7 64

i tak to chodziło bezawaryjnie przez 5 lat - tyle że 4 na 8 ramu wymieniłem (edit - jakieś 3 miesiące temu)

Dziś kupiłem i podmieniłem grafikę na Asusa GTX960 OC i póki nie zainstalowałem sterowników wszystko było ok (na tyle na ile ok może byś system bez serownika do grafiki).
    Wywaliłem więc stare sterowniki, zainstalowałem nowe... i system zaczął mi się resetować nawet bez obciążenia. Ot popracuje 5-15 minut i reset. Ba czasem przy uruchamianiu już na poziomie ekranu logowania resetuje... czasem później.

W trybie awaryjnym jest ok więc wywaliłem jeszcze raz wszystkie sterowniki, puściłem Driver Sweepera, zainstalowałem wszystko jeszcze raz... i znów to samo.
    Temperatur itd nie ma co brać pod uwagę bo obciążenia nawet nie ma. Bez sterowników i w awaryjnym resetów nie ma więc najprędzej coś z nimi... O zasilanei też bym się nie martwił bo raz że 650W a dwa że GTX275 wymagał podpięcia nawet jednego kabla zasilającego więcej (znaczy w sumie dwóch a tu jest jeden).

Jakieś pomysły?
  • Moderator - Komputery Serwis
    Skąd instalujesz sterowniki? Ze strony producenta? Spróbuj na starszych sterownikach czy również będzie problem.
    Dodatkowo do wykonania test pamięci RAM bootowalnym MemTest'em- jako iż dołożyłeś nowe kości pamięci.
    Każdą testuj z osobna po 3 przejścia programu.
    www.memtest.org
  • Poziom 2  
    RAM jest od trzech miesięcy i był testowany.

Edit:
    Sterowniki ze strony producenta ściągnięte.
    Skąd wziąć starsze sterowniki? I czy i tak mi ich od razu nie zaktualizuje?

Edit:
    Próbowałem już sterowników z CD, strony asusa i uniwersalnych Nvidii.
    Przywrócenie cmosu do optymalnego domyślnego też nie pomogło.

Jutro mam w perspektywie pożyczenie dysku i test karty na nowej instalacji (nie chce dla samego testu formata robić) albo wrzucenie karty do innej maszyny i test na niej, ale to muszę się kawał wybrać po to - wcześniej chciałem jeszcze coś samemu pokombinować.
    Moderowany przez swiercm:

Posty scaliłem. Proszę, byś w przypadku aktualizacji informacji używał opcji "Zmień".

• Poziom 12  
    Jak będzie kolega wymieniał dyski to przy okazji sugeruję podpiąć inny zasilacz do swojego komputera i wyczyścić slot i złącze karty alkoholem, tylko czystym, nie dezodorantem lub płynem po goleniu . Czasem takie proste zabiegi rozwiązują problem.
  • Poziom 22  
    Jeśli restarty występują też podczas rozruchu systemu lub w trybie awaryjnym to sterowniki bym wykluczył.

Problem raczej po stronie zasilacza. Zanim zmienisz dysk to zmień na chwilę zasilacz. Diagnostyka będzie szybsza niż instalacja systemu na świeżo.
  • Poziom 2  
    Dobra problem nie jest stricte w zasilaczu a w zasilaniu płyty jako takim najwyraźniej.

GTX275 brał zasilanie z dwóch kabli PCIE
    GTX 960 bierze tylko jedno dodatkowe PCIE - ALE ciągnie też dodatkowe napięcie z płyty.

Ja swoje p55ud2 miałem podpięte dodatkowo tylko 4 pinowym kablem przy procesorze - bo ku mojemu zaskoczeniu 650 watowy zasilacz nie był 4+4 tylko same 4 pinowe wyjście na 12W ma...

no i ze starą kartą było ok a tutaj gtx960 widać chce korzystać też z zasilania procesora? czy dodatkowe 4 piny są jakąś dziwną rezerwą?

Wychodzi więc na to że muszę znaleźć kogoś kto się ze mną na zasilacze wymieni w okolicy na P8 czy tam inne 4+4.

Bo zakładam że tych 4rech pinów się nijak nie da dosztukować z modułów?
  • Poziom 12  
    Myślę że tutaj jest pomoc
    http://www.benchmark.pl/aktualnosci/specyfikacja-pci-express-3-0-gotowa-31879.html

Dodano:

Ad rem.
    Specyfikacja GTX275: TDP219W, szyna PCI-E 2.0
    Specyfikacja GTX960 : TDP120W , szyna PCI-E 3.0
    Wymiana zasilacza nic nie da, bo z opisu wynika, że on również obsługuje PCI-E 2.0
    Do wymagań nowej karty trzeba wymienić zasilacz i płytę główną, bo obecna też obsługuje PCI-E 2.0 i to jest problem resetów. Mniejsze TDP nowej karty nie gwarantuje w tym wypadku jej kompatybilności.
    Myślę że pomogłem.
  • Poziom 2  
    Spokojnie - PCI-E 3.0 jest wstecznie kompatybilne. Gdzieś nawet czytałem tabelę spadków wydajności kart dedykowanych dla PCI3 odpalanych na starszych płytach i dla 2.0 x16 spadek wydajności był określany jako poniżej 1%.

Resety wynikały z tego co pisałem i było to sprawdzone empirycznie przez mieszanie dwóch różnych konfiguracji do skutku.

Ale dzięki za czujność - też przez chwilę w tej kwestii spanikowałem gdzieś koło soboty wieczorem.