Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

1-Wire eeprom, identyfikacja

leeon603 18 Cze 2015 21:22 816 4
  • #1 18 Cze 2015 21:22
    leeon603
    Poziom 10  

Witam, chciałbym zasięgnąć opinii, czy na podstawie wyciągniętych danych z kostki eeprom 1-wire (prawdopodobnie dallas) można określić symbol układu?
    Poniżej screen:
    1-Wire eeprom, identyfikacja

celowo zamazalem część wsadu ;)
    Pozdrawiam

0 4
  • Pomocny post
    #2 20 Cze 2015 22:12
    kspro
    Poziom 27  

Co prawda nigdy niczego z protokołem 1-Wire nie robiłem, ale trochę poszukałem i na Wikipedii znalazłem dokument iButton Standard, z którego wynika, że tak zwany Family Code, służący do identyfikacji typu układu scalonego, jest tak naprawdę 7-bitowy, a ósmy najstarszy bit jest ustawiany dla układów robionych na zamówienie. W związku z tym, że odczytany Family Code wynosi 0xAD, zacząłem szukać kodu 0x2D i w tym oto zestawieniu Common 1-Wire Command Codes znalazłem, że oznacza on pamięć EEPROM 1kbit typu DS2431. I to jest chyba dokładnie to o co chodzi, bo mapa pamięci w karcie katalogowej DS2431 zgadza się z tym, co zostało odczytane z układu.

Jeżeli pamięć jest OK i chodzi tylko o zmodyfikowanie jej zawartości, to nie powinno być problemu, gdyż o ile zdołałem się zorientować programuje się ją tak samo jak zwykłą DS2431, natomiast jeżeli chodzi o wykonanie drugiego takiego samego egzemplarza, to wszystko zależy od urządzenia, do którego jest podłączona, gdyż najstarszego bitu Family Code nie da się programowo ustawić i jeśli mikrokontroler go sprawdza, to może takiej pamięci nie wykryć lub ją po prostu odrzucić.

2
  • #3 22 Cze 2015 14:54
    leeon603
    Poziom 10  

@kspro Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Dużo mi tym wyjaśniłeś.
    Zaprogramowałem DS2431, niedługo testy.
    Pozdrawiam

0
  • #4 27 Sty 2016 09:37
    tomassek
    Poziom 15  

@leeon603 czy mógłbyś dopisać czym programowałeś (hardware/software) tą kostkę i jaki jest końcowy efekt?

0
  • #5 27 Sty 2016 11:17
    leeon603
    Poziom 10  

tomassek napisał:
    @leeon603 czy mógłbyś dopisać czym programowałeś (hardware/software) tą kostkę i jaki jest końcowy efekt?

Z czytaniem układu poradził sobie OpenProg
    http://openprog.altervista.org/

Jednak sam układ jest nie do dostania, jedyna droga to symulacja układu na jakimś małym 8-bitowcu.
    Temat odpuściłem ważąc nakład pracy i korzyści.
    Może kiedyś do tego powrócę :wink:

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo