Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zawor krzyzowy (szokowy) - jaka funkcja?

Piotrek2105 18 Cze 2015 21:49 4464 1
  • #1 18 Cze 2015 21:49
    Piotrek2105
    Poziom 7  

Czy zawor szokowy (krzyzowy) umozliwi lagodny start i zatrzymanie silnika hydraulicznego napedzanego pompa hydrauliczna z ciagnika? Sterowanie rozdzielaczem przy maszynie. Dokladniej, chodzi mi o plynne ruszenie stolem owijarki do balotow, teraz rusza i zatrzymuje sie gwaltownie co moze spowodowac uszkodzenie trybow napedowych :)

1 1
  • Pomocny post
    #2 18 Cze 2015 23:10
    wal-ker
    Poziom 31  

Teoretycznie tak.Zawór ten to nic innego jak zawór bezpieczenstwa/przelewowy a własciwie dwa takie zawory(podwójny) na obydwu przyłaczach silnika hydr.
    W momencie włączenia przepływu,gdy ciśnienie gwałtownie wzrasta bo urzadzenie nie jest jeszcze rozpedzone zawór ten przepuszcza część cisnienia do węża powrotu.
    Tak samo w momencie wyłaczania maszyny,gdy gwałtownie zamykamy rozdzielacz a rozpedzona maszyna napedza silnik hydrauliczny który zaczyna działac jak pompa i nie moze wypchnąc z siebie oleju bo rozdzielacz jest zamkniety.Wtedy część ciśnienia przepuszczana jest do węża zasilającego i olej teoretycznie zaczyna krążyć
    wewnatrz silnika poprzez w/w zawór.Oczywiscie przy zmianie kierunku obrotów działa tak samo.W owijarce powinno to jako tako działać. Problem polega na takim ustawieniu zaworów by silnik hydr. startował i hamował łagodnie a jednocześnie miał siłe pracowac.W owijarce zapotrzebowanie mocy jest niezbyt duże i w miare jednakowe na początku i na koncu pracy.Więc teoretycznie powinien działac poprawnie.
    Ja taki zawór np. zamontowałem do zwijania węży deszczowni i nie zdawał egzaminu.Na początku pracy gdy roler musi zwijac 250m weża leżącego na ziemi potrzebna jest moc i zawór niestety przepuszczał. Gdy go podkręciłem(zwiekszyłem cisnienie przepuszczania) niestety przy hamowaniu rozpędzonego bebna z wężem nie przepuszczal nadmiaru cisnienia i beben gwałtownie hamował zrywając łancuch napedowy.Teraz mam zastosowany zawór hydr proporcjonalny i jest ok.Ale roziązanie drogie -ok 800zl.

3