Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena midland ml-145 - Cewka anteny

19 Cze 2015 07:33 4251 33
  • Poziom 22  
    Witam. Posiadam antene midland ML-145 ale nie moge jej zestroić. Rozebrałem ją do zera i cewka wydaje się być polutowana. Wczesniejszy właściciel ( antena zostałą kupiona razem z samochodem) coś polutował amatorsko. Czy ktoś posiada schemat jak powinno byc to polutowane?? chodzi mi dokładnie o te 3 punkty z obrezka. Ze środkjowego punktu prazylutowany jest jakis przewod i gdzies dolutowany w srodku. Po co i na co to nie wiem.
    Pozdrawiam i dziekuje za odpowiedzi.
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    Góra cewki do bata, dół cewki na masę gniazda a odczep na bolec w gnieździe.
  • Poziom 22  
    Przepraszam za rysunek ale tak na szybko :) czy dobrze zrozumiałem?? Antena midland ml-145 - Cewka anteny
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Tak. Dobrze zrozumiałeś. Zrób jak narysowałeś.

P.S. Witam kolegę Wawrzyńca :)
  • Poziom 22  
    Czy "odczep" musi iść takiej samej grubości przewodem co grubosc cewki bo u mnie widac jakiś zesztukowany cienki przewod. Jak można sprawdzić czy cewka jest sprawna domowym sposobem??
  • Poziom 33  
    Słuchaj kolego. Na twoim zdjęciu kiepsko widać, ale nie wigląda aby średnica była inna na odczepie. Ale nawet jak tak jest to nie ma problemu. Nie musi być identyczna średnica na odczep( oczywiście w granicach rozsądku bo 10 razy większa czy mniejsza nie powinna być). Ważna jest ilość zwojów i ich średnica oraz odległości względem siebie. A ponieważ tu masz karkas, to średnica jest stała i odległości też, tylko liczba musi się zgadzać.
    Co do cewki, nie sprawdzisz tego w domowych warunkach. Ma być tylko przejście przez nią i optycznie izolacja na niej niepopękana ani nie zdarta aby zwoje się nie stykały.

Ej!Ale zaraz , zaraz .O ile pamiętam na odczep szło 2.5 zwoja w tym modelu.
    Patrz tu jedna z anten jest twoja :

Tu jeszcze lepszy widok

Poza tym jest cewka taka sama jak w AS100, tylko promiennik inny tu masz AS100 z elektrody w kawałkach
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2156067.html
  • Poziom 22  
    To czerwone u mnie jest w srodku cewki widać że dolutowywane. Coraz mniej z tego rozumiem robi sie jedno wielkie zwarcie.

• Poziom 13  
    Robi się zwarcie ale tylko dla prądu stałego a dla prądu zmiennego w.cz. to już całkiem inna historia.

ML-145 jest antena zwartą dla prądu stałego.

A to, że się nie stroi dobrze , zacząłbym zabawę od podstawy magnetycznej.
    Z mojego doświadczenia - w 90% przypadków złego swr anten jest spowodowane korozją podstaw magnetycznych .
  • Poziom 33  
    noidemm napisał:
    To czerwone u mnie jest w srodku cewki widać że dolutowywane. Coraz mniej z tego rozumiem robi sie jedno wielkie zwarcie.

Jak masz za małą wiedzę z zakresu telekomunikacji to po co wyciągasz wnioski??I to w dodatku błędne.

Wszystko jest dobrze.Tak je połączenie do "gorącej żyły" idzie do środka.Tak ma być. Te zwoje co idą do masy też tak ma być.Tak jak ci kolega pst wcześniej pisał.To nie jest prąd stały że zwarcie będzie.

Co do strojenia, co to za określenie "nie mogę jej zestroić"? Konkrety podaj. Co zmierzyłeś? Jakie wartości? Co za sprzęt użyty. No "chłopie" jesteś w dziale serwisowym! Jak tu przyjdzie Moderator to temat poleci do kosza za taki opis problemu.
  • Poziom 22  
    Jeżeli kogoś uraziłem swoją nie wiedzą to przepraszam. Już teraz rozumiem pierwsze 3 zwoje robią za ekran. Źle do tego podszedłem. Z folią aluminiową nie próbowałem. Czy antena by lepiej nie działała jak bym ją zamontował na stałe uchwytem bez magnesu?? Stroiłem ją miernikiem SWR No Name i wysoki SWR wychodzi. Drugą mam taką krótką i wychodzi 1,1 na kanale 20stym.
  • Poziom 33  
    noidemm napisał:
    eżeli kogoś uraziłem swoją nie wiedzą to przepraszam.
    Nikogo nie uraziłeś tylko sam się wikłsz błędnymi wnioskami.
    Jaki ci wychodzi SWR? Na czym stoi antena? Naczytałeś się teorii po forum, sprasowałeś to do jednej "paczki" i myślisz że to zastosujesz u siebie.
    Ale tak się nie da. Każdy przypadek, zwłaszcza problematyczny to indywidualna sprawa i tak trzeba ją rozpatrywać. Już samo to że lakier samochodu będzie metalik czy nie to inaczej antena będzie reagować na strojenie.
    Podaj czy antena bez promiennika i z promiennikiem ma taki sam SWR u ciebie?
    Kabel sprawdzony sam nie ma zwarcia??
  • Poziom 34  
    noidemm napisał:
    antena zostałą kupiona razem z samochodem
    To nie świadczy o tym że ta antena została dostrojona do tego samochodu, a jeżeli tak to gdzie stała. Jeżeli była strojona do innego to może się już na tym samochodzie nie zestroić (za krótki promiennik ucinany przy dostrajaniu do innego samochodu lub innego miejsca na tym samochodzie). Z używanymi antenami lubią być problemy, a te anteny (ML145) w zależności od producenta mogą się bardzo ostro stroić. Jaki masz SWR jak bat jest opuszczony na dół i jaki jest jak bat jest u samej góry? Podaj te wartości.
  • Poziom 22  
    Antene skróciłem bo było za wysokie swr. Przy wsadzonym bacie do końca pokazuje tak jak na foto. Na 19stym jest 1,2. Antena midland ml-145 - Cewka anteny Antena midland ml-145 - Cewka anteny Antena midland ml-145 - Cewka anteny Antena midland ml-145 - Cewka anteny Antena midland ml-145 - Cewka anteny Antena midland ml-145 - Cewka anteny Antena midland ml-145 - Cewka anteny
  • Poziom 33  
    noidemm napisał:
    Przy wsadzonym bacie do końca pokazuje tak jak na foto. Na 19stym jest 1,2.
    Kolego co ty z bzdury piszesz??
    Czy ty potrafisz się tym miernikiem posługiwać w ogóle?? :(
    Ja wyraźnie widzę na 19 tym SWR=2.5 !
    To samo na innych kanałach widzę.
    Tam gdzie masz przecięcie się strzałek mocy szukaj wartości SWR.
    Na co ty patrzysz?? Wiesz co mierzysz? Wiesz co pokazują obie strzałki?
    Zobacz jake masz radio inteligentne, samo ci pokazuje, że SWR jest zły, bo się świeci tylko 4 diody.To radio ma akurat taką cechę( zaletę), że sygnalizuje to tak.Jak będzie gorszy SWR jeszcze to mniej diod się zaświeca przy nadawaniu, nawet jedna tylko.Wiem, bo robiłem na tych Alanach 109 i 101 symulację matecherem rozstrajałem antenę i coraz mniej diod się świeciło przy nadawaniu.
  • Poziom 34  
    Ty nie masz SWR 1.2 tylko 1.2W fali odbitej. Utnij jeszcze bat jeżeli po podniesieniu jest więcej. Tak jak kolega wyżej pisał SWR sprawdza się tam gdzie się wskazówki krzyżują. A swoją drogą ta SWR miarka jest mało dokładna bo do dużych mocy, chyba że ma przełącznik do mniejszych.
  • Poziom 33  
    Wawrzyniec napisał:
    A swoją drogą ta SWR miarka jest mało dokładna bo do dużych mocy, chyba że ma przełącznik do mniejszych.
    Cześć Wawrzyniec.
    Ma ten niebieski jest chyba do tego.Zobacz skala jest podwójna do mocy padającej to musi być przełącznik.
    A cięcie promiennika było tu zasadniczym błędem na tym etapie pracy. To jest OSTATECZNOŚĆ zawsze. Zobacz na miernik, w zależności od kanału nie zmienia mu się moc i tyle samo diod świeci.Ta antena tak szeroko nie pracuje nawet z kiepskim SWR-em. Wygląda na uszkodzony kabel albo wtyk.Tu jak by nie było anteny. A kolego autor nawet nie zrobił próby czy z promiennikiem i bez promiennika jest taki sam SWR! A prosiłem o to poprzednio. Takie postępowanie do niczego nie doprowadzi.
  • Poziom 22  
    Pozwoliłem sobie na ucięcie promiennika bo mam drugi zbędny. Ten niebieski przełącznik jest właśnie do wartości dużych i małych.
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    Źle patrzyłem bo marne zdjęcia, ale widzę że na 1 kanale swr=5, 19 =2.5, 40 =1.4, więc bat trzeba podnieść trochę do góry. Pomiary robi się na kanałach 1, 20 i 40
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    noidemm napisał:
    bo mam drugi zbędny
    I całe szczęście. Bo
    Wawrzyniec napisał:
    więc bat trzeba podnieść trochę do góry
    Ja faktycznie nie dopatrzyłem tego pomiaru na 40-tym kanale. Jest 1.4 faktycznie.Więc są szanse na ratunek.Tylko daj oryginalny promiennik. Na początek daj na maksymalną długość i zmierz SWR. Dowiesz się co dalej robić z pomiaru.
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    Bat jak jest opuszczony na dół ta jest ok 10 cm wsunięty w cewkę więc jest jeszcze wystarczający zapas. Wysuwaj po 1 cm do góry i mierz na 1 i 40 kanale dotąd aż SWRy się zrównają. Wtedy sprawdź jaki jest na 20. W miarę podnoszenia swr na 1 powinien maleć, a na 40 rosnąć. Wysuwaj dotąd aż swr na 1 i 40 będą takie same.
  • Poziom 22  
    To kolego sugerujesz że mam podrabianą antene. Ta antena ma z 10 lat i wątpie żeby wtedy jakieś podróbki były. Może te starsze modele mają dłużej wkładany bat.
  • Poziom 34  
    pepe150 napisał:
    Od kiedy bat w ML-145 jest wsuwany na 10cm w cewkę?
    Kolego, od zawsze. Tak MLka Presidenta, Midlanda, czy Sirio jeżeli oryginalna to wsuniesz do niej bat na ok 10 cm. Przez ostatnie 10 lat założyłem kilka setek jak nie więcej MLek tych trzech firm i oryginały tak mają, a podróby niestety mają lichą regulację. Bat wchodzi do nich niewiele głębiej jak do IC-100. A jeżeli chodzi o te zdjęcia to widocznie komuś bardzo zależało na sprzedaniu podróbek.
  • Poziom 35  
    Wręcz aż dziwne, bo mam też oryginała co wchodzi bata ok. 4 cm. I kupiony w firmie co podróbkami na pewno nie handluje, bo za dużą renomę mają.
    A antena ma 2 lata.
  • Poziom 13  
    Potwierdzam, bat wchodzi ok. 4,5cm ,inaczej wchodziłby do sprężyny.
  • Poziom 22  
    Mimo licznych prob nie idzie podbic do góry wskazówki tej z lewej a co za tym idzie nie chca sie skrzyzować na 1,2. Na fotkach to co wyszło. Po wyjeciu promiennika wskazówka idzie ku górze czyli antena reaguje. Antena midland ml-145 - Cewka anteny Antena midland ml-145 - Cewka anteny Antena midland ml-145 - Cewka anteny
  • Poziom 13  
    Gdzie masz tą antenę umiejscowioną ? na klapie bagażnika? możesz nawet przesłać zdjęcie:)
    A co do pomiarów to antena jest ciągle za krótka.

Wysuń promiennik na max , daj antenę na środek dachu, i w aucie przy zamkniętych drzwiach dokonaj pomiarów. I pochwal się wynikami:)
  • Poziom 33  
    Przy strojeniu anteny mają też znaczenie odpowiednie warunki.. Przede wszystkim wolna przestrzeń, daleko od metalowych konstrukcji itp. To samo dotyczy jonizacji, nie w wilgotny dzień stroić.
    No jest tego.Przy strojeniu wszystkie drzwi zamknięte mają być w aucie, klapa też bagażnika. Wszystko ma wpływ. To samo dotyczy anteny samej , czy ma tylko naplepkę czy gumę?
    Kolego ale jak miałeś te 1.4 SWR to staraj się go utrzymać i przesunąć w dół w kierunku 19-tki.
  • Poziom 34  
    Więcej nic nie zrobi. W tym miejscu gdzie ta antena stoi tak na niej będzie i jeżeli tam ma stać to już nic więcej nie zrobi. Widocznie ta antena lepiej się nie zestroi. Jak da dłuższy bat to tylko SWR pójdzie do góry i żeby zestroić będzie go musiał skrócić do takiej długości jak teraz ma.
    Bartez101 napisał:
    inaczej wchodziłby do sprężyny.
    I tak nieraz było jeżeli się go nie skróciło odpowiednio, i tłukł się niemiłosiernie.
  • Poziom 22  
    Wczoraj też patrzyłem na dachu, co prawda nie na środku, a z tyłu po lewej stronie i było podobnie. Z braku laku może być czy kombinować jeszcze?? Czy przy takich parametrach jak jest teraz nie popali się końcówka mocy??