Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Obliczanie momentu obrotowego dla silnika elektrycznego dc z przekładnią

19 Cze 2015 11:04 2931 8
  • Poziom 6  
    Witam serdecznie
    Dziś mam pytanie odnośnie silnika elektrycznego z wbudowaną przekładnią. Na znanym portalu akcyjnym są przeróżne dostępne do dokupienia takie urządzenie.
    Podawany jest parametr min. 10nm/9,8 kg.cm 15obr/min. Jak to rozumieć?

Czy jeśli zapnę na lince towar o wadze 10 kg to taki napęd da rade przesunac o 15 obrotów w ciągu minuty?
  • Poziom 13  
    To jest podany moment obrotowy - siła razy ramię, czyli na ramieniu o długości 1 cm działa siła 9,80665kG
    W tym opisie może być błąd ponieważ widzę 10Nm/9,8kg*cm

10N*m = 1,0197kG*m
  • Poziom 6  
    Dziękuję za odpowiedź
    ale jak to sie ma do ruchu obrotowego. Jesli przekładnia ma przesunąć bramę przesuwną?
  • Poziom 13  
    Wyobraź sobie bęben o promieniu 1m na który nawija się lina.
    Bęben ten napędzany jest silnikiem który ma maksymalny moment obrotowy 10Nm, to na tej linie można zawiesić ciężar o maksymalnej masie 1,0197kg
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 6  
    Dziękuję wszystkim za pomoc

Chciałbym to dobrze zrozumieć a więc: Piotr.j napisałeś że silnik ma moment obrotowy 10nm/ 1kg.cm na ramieniu o długości 1cm

A producent przekładni podaje że fi oski wychodzącej z przekładni ma 12mm
    czyli średnica to te 12mm tzn 1,2cm
    Zakładając że koło zębate które zamontuje na ośkę ma średnicę 56mm to jaki wtedy będzie moment obrotowy przyjmując że promień wyniesie w sumie 3,4cm (rozmiar ośki + koła zębatego)??

Piotrze.j czy ramię liczy się od środka ośki wałka czy od zewnętrznej średnicy jaką podaje producent???

Czy są wzory na obliczenie momentu obrotowego jeśli wstępnie dane są podane a ja zmienię przekrój ośki??

Jak bardzo moja zmiana wpłynie na moment obrotowy??

Dodano po 2 [godziny] 59 [minuty]:

I jeszcze jedna bardzo ważna sprawa. tzn:
    Czy ja mogę przeprowadzić doświadczenie, na podstawie którego dopasuję silnik
    A więc:
    Idę do sąsiada który ma bramę przesuwną, mniej więcej takiej samej długości i wzorze jaką ja bym chciał wykonać, proszę go o zwolnienie blokady abym mógł ją ręcznie przesuwać.
    Biorę wagę ręczną sprężynową:
    (może znacie taką wagę np: http://www.hardwaremonster.pl/wagi-reczne/152-waga-reczna-25kg.html)
    Brama zamknięta. Chwytam w miejscu gdzie jest umieszczony napęd i delikatnie ciągnę, patrząc na wskaźnik aby zauważyć ile siły potrzebne do ruszenia z miejsca i dokładnie to samo robię jak jest otwarta aby zamknąć

Wynik z tego doświadczenia mogę wywnioskować że aby ruszyć bramę potrzebuję nacisk na bramę przykładowo ok 5kg

Jeśli przyjmiemy że moment obrotowy silnika 10kg/cm
    to powinno wystarczyć, a przy okazji ma odpowiedni zapas siły.

Tylko jest pytanie czy na takiej podstawie mogę dobierać silnik?????
    Oczywiście do tego dochodzą obroty aby zapewnić odpowiedni czas zamykania.
  • Poziom 13  
    Ja napisałem że, 10N*m = 1,0197kG*m
    Ty dokładnie sprawdź jaki moment obrotowy ma ten silnik z przekładnią.
    Jeżeli to ma 10Nm to wystarczy.
    Tą wagę sprężynową można użyć do pomiaru siły, ale należy pamiętać o bezwładności bramy i ewentualnych zwiększonych oporach wynikających z zabrudzenia rolek.
    Widzę że, dużo bym musiał pisać aby wytłumaczyć tobie co to jest moment obrotowy, więc daj sobie spokój z pomiarami i obliczeniami użyj napędu o momencie obrotowym 10Nm i będzie działać.
  • Poziom 6  
    Hej
    Chętnie bym poczytał jak ty rozumiesz i obliczasz moment obrotowy

Co do podania momentu mój błąd a ten silnik to:
    Silnik z przekładnią planetarną 35 obr/min, 24V DC
    z Allegro nr aukcji:5466009342

I tu Piotrze dobrze zauważyłeś, choć nie powiem sam o tym myślę gdyż na napęd a dokładnie na ośkę będą dosyć duże siły działać i boję się aby coś się nie urwało przy nagłym hamowaniu (czytaj: zadziałaniu foto)
  • Poziom 13  
    Tak ten silnik ma prawie 10Nm i przekładnię planetarną więc by się nadawał do napędu bramy, w przypadku przekładni ślimakowej byłby problem z gwałtownym hamowaniem.
    Spójrz na aukcję 5450890146 tu masz cały komplet i tylko 2 razy więcej kosztuje.
    Jak sobie policzysz całą elektronikę, koło zębate które potrzebne jest do silnika, będziesz miał też ładną obudowę.

Już to wcześniej pisałem że, moment obrotowy to jest siła mierzona na ramieniu 1m i podałem też przykład z bębnem na który nawija się lina.
    Jak sobie to dobrze wyobrazisz to zrozumiesz, a grubość osi silnika dla obliczeń nie ma żadnego znaczenia to tylko kwestia wytrzymałości mechanicznej.
    A jak to przeliczyć na mniejsze ramię to było na fizyce w szkole podstawowej.
    Przypomnij sobie maszyny proste dźwignia jednostronna.