Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Transformator trójfazowy mig identyfikacja uzwojeń na podstawie pomiaru.

jacek placek 19 Jun 2015 19:35 4122 3
e-mierniki
    jacek placek
    Level 2  
    Witam .

Buduję półautomat spawalniczy mig.
    Posiadam transformator trójfazowy ze sprawnymi, fabrycznie wykonanymi uzwojeniami pierwotnymi.
    Przekrój kolumny 5cm x7cm, wymiary rdzenia 25cm x 30cm x 7cm
    Uzwojenia pierwotne są nawinięte drutem miedzianym fi 2 mm, posiadają wyprowadzonych 6 przewodów.
    Rezystancja całego uzwojenia mierzona multimetrem (1-6) to ok. 0,7 ohm (nie posiadam mostka).
    Odczep 1-2 najbliżej kolumny, odczep 2-3 duża ilość zwojów (ok 0,5 ohm), odczepy 3-6 na górze uzwojenia.
    W załączniku wyniki pomiarów - cewka na środkowej kolumnie została zasilona napięciem fazowym 230V (realnie 224V) ,na uzwojeniu pierwotnym wykonałem 10 zwojów pomiarowych fi 0,5 mm. Dodatkowo wykonałem pomiary przy zasileniu wszystkich trzech cewek w układzie gwiady. Wyniki z pomiarów i obliczeń w tabelkach.
    Proszę o opinie które wyprowadzenia są uzwojeniami dającymi po zasileniu napięciami fazowymi w układzie gwiazdy znamionową moc transformatora. Z moich wyliczeń są to wyprowadzenia 1 - 6.Na istniejącym uzwojeniu nawinę dodatkowe uzwojenia z odczepami (2 zgrubne i 4dokładne) do regulacji (zmniejszania) napięcia wyjściowego transformatora.

Dodatkowo proszę osoby posiadające lub znające fabryczne półautomaty spawalnicze mig wyposażone w transformator trójfazowy podobnej mocy i mostek prostowniczy sześciopulsowy o podanie (pomierzenie) wartości napięć zmiennych - fazowych lub międzyfazowych na wyjściu uzwojenia wtórnego transformatora przy minimalnej i maksymalnej nastawie prądu spawania. Jakie - przy tym rodzaju prostownika (mostkowy sześciopulsowy) - powinny być wartości napięć zmiennych trafo (fazowych albo międzyfazowych) dla mocy znamionowej transformatora.
    Transformator trójfazowy mig identyfikacja uzwojeń na podstawie pomiaru. Transformator trójfazowy mig identyfikacja uzwojeń na podstawie pomiaru.

Czytając wiele postów traktujących o budowie migomatów od podstaw bądź o modyfikacji spawarek elektrodowych do tej funkcji nie znalazłem jednoznacznej informacji o napięciu wyjściowym transformatora jedno i trójfazowego. Czy napięcie migomatu 30-36V (wymieniane wielokrotnie w tych wątkach) to napięcie zmienne (dla jakiego typu prostownika) czy napięcie stałe podawane na uchwyt spawalniczy?

Pozdrawiam
    Jacek
  • e-mierniki
    bestler
    Admin of DIY, Automation
    30-36V a nawet do 50 to max DC co może być na wyjściu. Na luzie jest więcej, ale podczas spawania faktycznie jest nieco ponad 30V.

Pojedyncze uzwojenie 3f transformatora ma około 12-16V AC, oczywiście im większa możliwość regulacji tym te różnice będą większe. Międzyfazowego chyba nie mierzyłem nigdy na wtórnym, ale po mostku jest tyle co napisałem wyżej.

Pamiętaj o dławiku.
  • e-mierniki
    elektrochirulg
    Level 2  
    Witam.Napiecie jakie maja migomaty. to 13V-50v, jak zrobisz 18v-38v mysle ze bedzie ok .
    Nix
    Level 21  
    Generalnie im większy półautomat tym większe napięcie maksymalne, podaje się je zawsze przy danym prądzie spawania.

Nie spotkałem MIG-a z napięciem zbliżonym do 50V - największe jakie mierzyłem ( np. Ozas DEP 400 ) mogły mieć napięcie rzędu 38-40V DC przy prądzie rzędu 400A.

Przy konstrukcji Kolegi wiele zależeć będzie od charakterystyki trafa.

pzdr Nix