Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pytania dotyczące testu z maszyn i instalacji elektrycznych.

kalafior11 19 Cze 2015 19:44 2484 26
  • #1 19 Cze 2015 19:44
    kalafior11
    Poziom 4  

Proszę o pomoc w rozwiązaniu poniższych zadań, będę wdzięczny za wyjaśnienia i sposób rozwiązania.

1.Miernikiem na zakresie 300V zmierzono napięcie sieciowe o wartości 230 V. Do pomiaru użyto miernika analogowego o klasie dokładności zakresu pomiarowego 1,5. Jaki jest błąd bezwzględny pomiaru ?
    Wybierz jedną odpowiedź:
    ± 4,60 V
    ± 4,50 V
    ± 4,30 V
    ± 4,40 V

2. W mieszkaniu zasilanym napięciem 400 V (3/N/PE 50Hz ) zainstalowano następujące odbiorniki:
    1. przepływowy podgrzewacz wody ( 12 kW ) - obwód 3 fazowy
    2. zmywarka do naczyń ( 3,5 kW ) - obwód 1 fazowy
    3. kuchenka elektryczna ( 9,5 kW ) - obwód 3 fazowy
    4.pralka automatyczna ( 4,5 kW ) - obwód 1 fazowy

Odbiorniki jednofazowe i trójfazowe zasilane są z dwóch oddzielnych obwodów. Jako zabezpieczenie zastosowano wyłączniki instalacyjne. O jakich wartościach prądu znamionowego należy zastosować zabezpieczenia dla obwodu jedno i trójfazowego ?
    Wybierz jedną odpowiedź:
    40 A, 40 A
    25 A, 25 A
    40 A, 25 A
    25 A, 40 A

3. W układzie zasilanym napięciem 400/230 V obwód zabezpieczony jest wyłącznikiem nadprądowym typu S-303 CLS6-C10/3. O jakiej maksymalnej mocy można zainstalować klimatyzator w tym układzie ?
    Wybierz jedną odpowiedź:
    9,6 kW
    6,9 kW
    3,9 kW
    5,9 kW

4. Sprawność znamionowa trójfazowego silnika asynchronicznego o danych znamionowych Pn= 3 kW, Un = 400 V, In = 6,9 A, cosφ = 0,8 jest równa
    Wybierz jedną odpowiedź:
    0,785
    0,502
    0,628
    0,736

0 26
  • #2 21 Cze 2015 18:26
    kalafior11
    Poziom 4  

Pomoże ktoś rozwiązać? Jutro mam egzamin a z tymi zadaniami mam problem.

0
  • #3 21 Cze 2015 20:40
    bodzio507
    Poziom 29  

kalafior11 napisał:
    Proszę o pomoc w rozwiązaniu poniższych zadań, będę wdzięczny za wyjaśnienia i sposób rozwiązania.

1.Miernikiem na zakresie 300V zmierzono napięcie sieciowe o wartości 230 V. Do pomiaru użyto miernika analogowego o klasie dokładności zakresu pomiarowego 1,5. Jaki jest błąd bezwzględny pomiaru ?
    Wybierz jedną odpowiedź:
    ± 4,60 V
    ± 4,50 V
    ± 4,30 V
    ± 4,40 V

Pytania dotyczące testu z maszyn i instalacji elektrycznych.
    Czyli odpowiedź B 4,50 V

kalafior11 napisał:

2. W mieszkaniu zasilanym napięciem 400 V (3/N/PE 50Hz ) zainstalowano następujące odbiorniki:
    1. przepływowy podgrzewacz wody ( 12 kW ) - obwód 3 fazowy
    2. zmywarka do naczyń ( 3,5 kW ) - obwód 1 fazowy
    3. kuchenka elektryczna ( 9,5 kW ) - obwód 3 fazowy
    4.pralka automatyczna ( 4,5 kW ) - obwód 1 fazowy

Odbiorniki jednofazowe i trójfazowe zasilane są z dwóch oddzielnych obwodów. Jako zabezpieczenie zastosowano wyłączniki instalacyjne. O jakich wartościach prądu znamionowego należy zastosować zabezpieczenia dla obwodu jedno i trójfazowego ?
    Wybierz jedną odpowiedź:
    40 A, 40 A
    25 A, 25 A
    40 A, 25 A
    25 A, 40 A

Bez liczenia mogę powiedzieć że odpowiedź B, bo większych zabezpieczeń niż 25 A w mieszkaniach nie można instalować :)

A jak liczysz to sumujesz moc odbiorników i liczysz prąd przekształcając wzór na moc czynną cos(fi)=0,9-1

kalafior11 napisał:

3. W układzie zasilanym napięciem 400/230 V obwód zabezpieczony jest wyłącznikiem nadprądowym typu S-303 CLS6-C10/3. O jakiej maksymalnej mocy można zainstalować klimatyzator w tym układzie ?
    Wybierz jedną odpowiedź:
    9,6 kW
    6,9 kW
    3,9 kW
    5,9 kW

Pytania dotyczące testu z maszyn i instalacji elektrycznych. i podstawiamy 1,73*400*10=6920 W.
    Chociaż nie wiem czy klimatyzator ma cos(fi)=1

kalafior11 napisał:

4. Sprawność znamionowa trójfazowego silnika asynchronicznego o danych znamionowych Pn= 3 kW, Un = 400 V, In = 6,9 A, cosφ = 0,8 jest równa
    Wybierz jedną odpowiedź:
    0,785
    0,502
    0,628
    0,736

sprawność = moc mechaniczna wydawana na wale silnika / moc elektryczna pobierana przez silnik z sieci
    czyli
    Pn/Pytania dotyczące testu z maszyn i instalacji elektrycznych.
    i wychodzi odpowiedź A
    Identyczne zadanie było na egzaminie E.7 w styczniu 2014

0
  • #4 21 Cze 2015 20:58
    Maciek051996
    Poziom 27  

Nie, w zadaniu 2 prawidłowa odpowiedź to 40 A i 40 A, zadanie było na którymś teście E8

0
  • #5 21 Cze 2015 20:59
    bodzio507
    Poziom 29  

Czyli potwierdza się niska jakość pytań na egzaminach z kwalifikacji.

0
  • #6 25 Lut 2016 11:27
    lukasz-mucha
    Poziom 6  

W zadaniu drugim należy zauważyć, że do mieszkania doprowadzone jest zasilanie 400V ale urządzenia podłączamy pod 230V (nigdzie nie jest podane, że pod 400V). Zadanie łatwe ale sposób podania - problematyczny.
    Jednofazowy --> 8000/230 = 35A więc trzeba dać 40A
    Trójfazowy --> 21500/(3*230) = 31,2a więc też 40A (w mianowniku jest 3, bo są 3 fazy

Pozdrawiam

0
  • #7 25 Lut 2016 12:28
    jesion40
    Poziom 27  

bodzio507 napisał:
    Bez liczenia mogę powiedzieć że odpowiedź B, bo większych zabezpieczeń niż 25 A w mieszkaniach nie można instalować :)
    Czyli inaczej mówiąc w mieszkaniach np. nie można stosować podgrzewaczy przepływowych o mocy 18kW i większej? Dziwne... Mieszkałem w budynku, w którym jedynym nośnikiem energii jest prąd elektryczny, w mieszkaniach są elektryczne grzejniki, kuchnie i przepływowe podgrzewacze cwu. Te ostatnie mają typowo 21kW. Mieszkania mają zabezpieczenia przedlicznikowe 50A, a zabezpieczenia dla podgrzewaczy to B32. O ile wiem, wszystko zgodnie z projektem, żadnych samowolnych przeróbek. Jak to możliwe?

lukasz-mucha napisał:
    W zadaniu drugim należy zauważyć, że do mieszkania doprowadzone jest zasilanie 400V ale urządzenia podłączamy pod 230V (nigdzie nie jest podane, że pod 400V).
    A co to zmienia?

0
  • #8 25 Lut 2016 15:25
    bodzio507
    Poziom 29  

Przepraszam. Mój błąd. Napisałem bez sprawdzenia.

Odnośnie zadania 2. Dla odbiorników trójfazowych zawsze podaje się napięcie międzyfazowe sieci zasilającej.

A w ogóle @lukasz-mucha po co odgrzebujesz temat sprzed pół roku?

0
  • #9 25 Lut 2016 16:36
    lukasz-mucha
    Poziom 6  

Wg mnie jak nie jest podane 230V czy 400V to trzeba wziąć pod uwagę sytuację gorszą. Można podłączyć pod 400V - żaden problem - ale w ZADANIU nie jest podane napięcie zasilające odbiorniki, tylko doprowadzone do instalacji. Nie każdy silnik trójfazowy można połączyć w trójkąt. Nie napisałem, że "nie można". Dlaczego tak wielu ludzi szuka problemów zamiast skupiać się na rozwiązaniach?
    Wyjaśniam zadanie, które już było, bo zadania w testach się powtarzają. Czasem zmieniają się dane ale zasady obliczania pozostają takie same.
    Dziękuję za zainteresowanie.

0
  • #10 25 Lut 2016 18:41
    bodzio507
    Poziom 29  

lukasz-mucha napisał:
    Wg mnie jak nie jest podane 230V czy 400V to trzeba wziąć pod uwagę sytuację gorszą.

Co to jest gorsza sytuacja?

lukasz-mucha napisał:
    Nie każdy silnik trójfazowy można połączyć w trójkąt.

Jeżeli ma wyprowadzone początki i końce uzwojeń to każdy można tak połączyć.

lukasz-mucha napisał:
    Wyjaśniam zadanie, które już było, bo zadania w testach się powtarzają.

To wyjaśniaj poprawnie.
    Wzór ma moc odbiornika trójfazowego, nieważnie jak byłby połączony to:
    P=√3•U•I•cos(fi)
    Napięcie jest tu międzyfazowe, a prąd przewodowy.

0
  • #11 25 Lut 2016 19:25
    jesion40
    Poziom 27  

lukasz-mucha napisał:
    Wg mnie jak nie jest podane 230V czy 400V to trzeba wziąć pod uwagę sytuację gorszą. Można podłączyć pod 400V - żaden problem - ale w ZADANIU nie jest podane napięcie zasilające odbiorniki, tylko doprowadzone do instalacji.
    Jeszcze raz zapytam a co to zmienia? Czy któryś z kolegów uważa, że wartość zabezpieczenia, o które pytano w zadaniu zależy od tego jak podłączone jest obciążenie?

0
  • #12 25 Lut 2016 19:59
    bodzio507
    Poziom 29  

@jesion40
    Jak napisał @lukasz-mucha

lukasz-mucha napisał:
    Wyjaśniam zadanie, które już było, bo zadania w testach się powtarzają. Czasem zmieniają się dane ale zasady obliczania pozostają takie same.

Więc jeżeli ktoś to będzie czytał to niech nie czyta głupot.

0
  • #13 26 Lut 2016 13:53
    lukasz-mucha
    Poziom 6  

Dodam tylko jakie znaczenie ma to, jak podłączono urządzenia (widzę, że są pytania).

Jeśli podłączono urządzenie pod 400V, a dana jest moc urządzenia = 4000W, to wyznaczamy ze wzoru P=UIcosφ, że prąd I=P/U=10A
    Nie podano w zadaniu współczynnika mocy cosφ, więc założyłem cosφ=1

Gdyby urządzenie podłączone pod U=230V, pobierało P=4kW, to prąd
    I=P/U=17,4A

Zabezpieczenie dobieramy do prądu pobieranego przez urządzenia, więc to jakie napięcie podstawimy do wzoru ma znaczenie.
    Mam nadzieję, że pomogłem. Życzę dobrych wyników i pozdrawiam.

0
  • #14 26 Lut 2016 18:02
    bodzio507
    Poziom 29  

lukasz-mucha napisał:
    Dodam tylko jakie znaczenie ma to, jak podłączono urządzenia (widzę, że są pytania).

Jeśli podłączono urządzenie pod 400V, a dana jest moc urządzenia = 4000W, to wyznaczamy ze wzoru P=UIcosφ, że prąd I=P/U=10A

I=P/U=17,4A

Piszesz tu o odbiornikach jednofazowych?
    W naszych warunkach wartość napięcia w instalacjach jednofazowych wynosi tylko 230V. I taką trzeba tu wziąć.

0
  • #15 26 Lut 2016 18:47
    jesion40
    Poziom 27  

lukasz-mucha napisał:

I=P/U=17,4A

Zabezpieczenie dobieramy do prądu pobieranego przez urządzenia, więc to jakie napięcie podstawimy do wzoru ma znaczenie.
    Innymi słowy przy stałej mocy obciążenia, to, jakie prądy płyną przewodami doprowadzającymi napięcie zależy od tego, jak wpięte jest obciążenie? No brawo! Przy trójkącie prąd płynie mniejszy, licznik kręci się wolniej i dostajemy prezent?

LITOŚCI!!!

Nie wypada być nieukiem, a jeżeli już, to choć chwalić się tym na forum!

Owszem, jeżeli analizujemy przy danej mocy prąd płynący przez gałąź obciążenia, to przy połączeniu w trójkąt (napięciu 400V) ten prąd będzie √3 razy mniejszy, niż przy połączeniu w gwiazdę (napięciu 230V).

Ale w węzłach prądy poszczególnych gałęzi się sumują wektorowo!

I dlatego prądy w przewodach doprowadzających będą przy danej mocy takie same, niezależnie od tego, czy obciążenie połączone jest tak czy tak. A zatem i zabezpieczenia należy przewidzieć takie same.

0
  • #16 26 Lut 2016 19:33
    bodzio507
    Poziom 29  

Po 1: Dla @lukasz-mucha nigdzie nie napisał że chodzi mu o odbiorniki trójfazowe.

Po 2: Dla odbiorników trójfazowych podaje się napięcie międzyfazowe sieci zasilającej
    Jeżeli odbiornik ma napięcie 400 V możemy go zasilić z sieci 230/400 V
    Jeżeli odbiornik ma napięcie 230 V możemy go zasilić z sieci 133/230 V

Po 3:Z danego odbiornika uzyskujemy moc znamionową, jeżeli zasilany jest w warunkach znamionowych.
    Więc @lukasz-mucha musi pisać o dwóch różnych odbiornikach.
    W innym przypadku to rzeczywiście brednie.

0
  • #17 26 Lut 2016 20:26
    jesion40
    Poziom 27  

bodzio507 napisał:
    Po 1: Dla @lukasz-mucha nigdzie nie napisał że chodzi mu o odbiorniki trójfazowe. ...
    Dyskusja toczy się wokół konkretnych zadań. Sugestia, że brak informacji o rodzaju obciążenia rodzi problem z obliczaniem właściwego zabezpieczenia to bzdura. Poboczne dywagacje są zbędne - nie mają znaczenia dla zasadniczego tematu.

0
  • #18 26 Lut 2016 20:34
    djlukas
    Poziom 27  

bodzio507 napisał:
    Bez liczenia mogę powiedzieć że odpowiedź B, bo większych zabezpieczeń niż 25 A w mieszkaniach nie można instalować

A ja bez liczenia odpowiem, że żadna bo zadanie jest niezgodne z obowiązującymi przepisami.

W zadaniu trzecim odpowiedz a b lub c wszystko zależy od cos fi klimatyzatora.

0
  • #19 26 Lut 2016 21:34
    bodzio507
    Poziom 29  

jesion40 napisał:
    lukasz-mucha napisał:

I=P/U=17,4A

Innymi słowy przy stałej mocy obciążenia, to, jakie prądy płyną przewodami doprowadzającymi napięcie zależy od tego, jak wpięte jest obciążenie? No brawo! Przy trójkącie prąd płynie mniejszy, licznik kręci się wolniej i dostajemy prezent?

A możesz mi wyjaśnić gdzie w poście użytkownika lukasz-mucha jest napisane że on ten odbiornik łączy w gwiazdę lub w trójkąt?

jesion40 napisał:
    Dyskusja toczy się wokół konkretnych zadań.

I w zadaniu 2 jest mowa o odbiornikach jedno i trójfazowych. Więc się wolę upewnić.

Dodano po 3 [minuty]:

djlukas napisał:

A ja bez liczenia odpowiem, że żadna bo zadanie jest niezgodne z obowiązującymi przepisami.

Bo zadanie nie jest na znajomość przepisów tylko na umiejętność doboru zabezpieczeń.

0
  • #20 26 Lut 2016 23:16
    jesion40
    Poziom 27  

bodzio507 napisał:
    A możesz mi wyjaśnić gdzie w poście użytkownika lukasz-mucha jest napisane że on ten odbiornik łączy w gwiazdę lub w trójkąt?
    Nie. Jadnak to jedyna interpretacja tego wpisu, która pozwala przyjąć, że dyskutuje na temat a nie pisze abstrakcyjnie co mu się nasunie na myśl.

Kto przeczyta posty nie będzie miał wątpliwości, że koledzy nie wzięli pod uwagę gdzie prądy są mniejsze a gdzie już nie. Warto było to wyjaśnić. Dalsze dyskutowanie na ten temat nic nie wnosi, tym bardzie że to już tylko żałosne mydlenie oczu. Nie będę brał w tym udziału.

0
  • #21 26 Lut 2016 23:26
    bodzio507
    Poziom 29  

jesion40 napisał:
    Jadnak to jedyna interpretacja tego wpisu, która pozwala przyjąć, że dyskutuje na temat a nie pisze abstrakcyjnie co mu się nasunie na myśl.

Sam sobie dopowiedziałeś coś o gwieździe i trójkącie niewiadomo skąd.

Z wzoru jaki jest tam zastosowany można stwierdzić że chodzi o odbiornik jednofazowy.

I słusznie żeby wytworzyć daną moc to przy niższym napięciu znamionowym odbiornik pobierze większy prąd.
    A jeżeli mamy odbiornik na większe napięcie to przy takiej samej mocy znamionowej pobierze mniejszy prąd.

Więc błędnie zinterpretowałeś ten wpis.

0
  • #22 26 Lut 2016 23:46
    djlukas
    Poziom 27  

bodzio507 napisał:

djlukas napisał:

Bo zadanie nie jest na znajomość przepisów tylko na umiejętność doboru zabezpieczeń.

No i właśnie później mamy takich fachowców po szkole. Powinni od razu uczyć zagadnień technicznych i przepisów z tym związanych. Według twojego punktu widzenia na kursie prawa jazdy powinni uczyć tylko jeździć. A jakoś przepisów też uczą.

0
  • #23 26 Lut 2016 23:56
    bodzio507
    Poziom 29  

djlukas napisał:
    No i właśnie później mamy takich fachowców po szkole. Powinni od razu uczyć zagadnień technicznych i przepisów z tym związanych. Według twojego punktu widzenia na kursie prawa jazdy powinni uczyć tylko jeździć. A jakoś przepisów też uczą.

Pytania są z egzaminu z kwalifikacji E.8
    Pytań jest 40.

Technik elektryk zdaje 3 kwalifikacje.

Nie każde pytanie sprawdza całokształt wiedzy elektrycznej. Są pytania z przepisów i są pytania z doboru elementów.
    To pytanie akurat jest na umiejętność:
    4) określa parametry techniczne instalacji elektrycznych i sprzętu instalacyjnego;

Kwalifikacje E.7 i E.8 są na poziomie zawodówki i nie wszystkiego można tu nauczyć.

A możesz podać na jakie przepisy powoływałeś się wcześniej?

0
  • #24 27 Lut 2016 17:24
    jesion40
    Poziom 27  

bodzio507 napisał:
    Sam sobie dopowiedziałeś coś o gwieździe i trójkącie niewiadomo skąd.
    Faktycznie w zadaniu napisano jedynie o "obwodzie trójfazowym" i podano moc odbiorników. To dało kolegom o wybitnej wiedzy pole do popisu dywagacjami, czy obciążenia są podpięte "pod 400V" czyli napięcie międzyfazowe czy "pod 230V" Rozumiem, że dla kolegi problem stanowią powszechnie przyjęte pojęcia "trójkąt" i "gwiazda"? Już wyjaśniam - trójkąt to podłączenie, w którym obciążenia podpięte są na napięcie międzyfazowe czyli "pod 400V" a gwiazda - fazowe, czyli "pod 230V".

Tyle, że akurat w tym zadaniu nie ma to żadnego znaczenia, bo gdy podana jest moc i napięcie sieci zasilającej, które określa zarówno napięcie fazowe jak i międzyfazowe to prądy nie zależą od tego, jak wpięte jest obciążenie. I to wypadałoby wiedzieć.

0
  • #25 27 Lut 2016 18:04
    bodzio507
    Poziom 29  

A możesz mi wskazać miejsce gdzie miałem problem z połączeniem w gwiazdę i trójkąt?
    Bo jakoś sobie nie przypominam.

I kolego o wybitnej wiedzy, gdzie w obliczaniu prądu odbiorników trójfazowych posługujemy się napięciami fazowymi. Bo moja niewielka wiedza w tym temacie nie zna takich przypadków.

0
  • #26 03 Mar 2016 22:37
    lukasz-mucha
    Poziom 6  

Dziękuję za krytykę - faktycznie wyraziłem się chaotycznie. Nie można wszystkiego wyjaśnić krótko i i prostymi słowami. Wyjaśnię krok po kroku:

Zadanie nr 1: ODPOWIEDŹ -- B
    zostało wyjaśnione na początku postu przez bodzio507

Zadanie nr2: ODPOWIEDŹ -- A

Trójfazowe:
    If=P/√3*U*cosφ=(9500+12000)/(1,7*400*1) , gdzie przyjmuję cosφ=1
    Po podstawieniu If=31A
    Jednofazowe:
    I=(3500+4500)/230=35A

Zadanie nr 3: ODPOWIEDŹ -- A
    P=3*230*10=6900W (3 fazy, 230V, 10A to prąd znamionowy zabezpieczenia, czyli maksymalny prąd przewodowy). Można też liczyć ze wzoru P=√3*U*I=1,7*400*10=6,9kW

Zadanie nr 4 również wyjaśnione wcześniej przez bodzio507

Znalazłem zadania w egzaminach i odpowiedzi z kluczy są zgodne z tym co napisałem.

Żeby dobrze obliczać zadania, trzeba znać teorię, której nie można ściśle podać w kilku słowach. Upraszczanie tej teorii nie pomoże.

Na koniec sugestia dla forumowiczów - wytykanie błędów bez podania prawidłowego rozwiązania, zwiększa tylko chaos w głowie człowieka, który szuka szybkich rozwiązań. Gdy przedmówca się myli lepiej napisać jak powinno być niż tylko wytknąć co zrobił źle. Do tego testy rozwiązuje się inaczej niż zagadnienia praktyczne. Wiem, że często nie są adekwatne do realnej pracy zawodowej ale wielu ludzi musi się z tymi testami zmierzyć - pomóżmy im zamiast tworzyć zamieszanie. Jeśli ktoś sam nie podał żadnej propozycji rozwiązania, to niech daruje sobie krytykę.

Pozdrawiam i życzę wszystkim owocnego wkładu w forum.

0
  • #27 03 Mar 2016 23:34
    jesion40
    Poziom 27  

lukasz-mucha napisał:
    wytykanie błędów bez podania prawidłowego rozwiązania, zwiększa tylko chaos w głowie człowieka, który szuka szybkich rozwiązań. Gdy przedmówca się myli lepiej napisać jak powinno być niż tylko wytknąć co zrobił źle
    Ano właśnie, "który szuka szybkich rozwiązań". A może nie o to chodzi, a właśnie o to, żeby mobilizować do zrozumienia i opanowania tematu?

Co innego, gdy ktoś szuka rozwiązania i utknie w jakimś punkcie, można mu pomóc przejść dalej. Pomoc na forum nie powinna polegać na rozwiązywaniu zadań za kogoś, choć to zwykle byłoby prostsze.

0