Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Automatyczny karmnik dla rybek akwariowych

ghost666 20 Cze 2015 12:32 8694 11
  • Automatyczny karmnik dla rybek akwariowych

Niewielkie akwarium jest idealnym rozwiązaniem, pozwalającym na wniesienie odrobiny życia do niewielkiego pokoju. Autor poniższego projektu miał jednak problem z regularnym karmieniem swoich rybek, wyjeżdżając na weekendy i na wakacje. Aby rozwiązać ten problem opracował on automatyczny karmnik dla rybek, wyręczający go podczas nieobecności w karmieniu rybek. Priorytetem projektu było stworzenie możliwie kompaktowego układu.

Większość automatycznych dozowników do karmienia rybek jest dużymi i skomplikowanymi rozwiązaniami, opartymi o serwa. Publikowane w internecie projekty nie spełniają wymagań autora, tym bardziej że problematyczne jest odmierzanie z ich wykorzystaniem odpowiednich porcji karmy.

Zaprojektowany został podajnik śrubowy, wykonany w technologii druku 3D. Jest on napędzany silnikiem krokowym i służy do odmierzania porcji karmy i przenoszenia jej z rezerwuaru do akwarium. Możliwa jest precyzyjna kontrola ilości i czasu karmienia. Karmnik najlepiej współpracuje z karmą w granulka, gdyż płatki mają tendencję do blokowania jego mechanizmu.

Co będzie potrzebne

Arduino nano: Niewielki moduł, na który bardzo łatwo wgrać program poprzez kabel USB. Arduino pro mini równie dobrze by się tutaj sprawdziło.
    Wtyczka i gniazdko do zasilacza oraz zasilacz 12 V. 2 A to dostateczna wydajność prądowa
    DS1307 - zega czasu rzeczywistego, wyposażony we własną baterię podtrzymującą.
    Potencjometr: wykorzystywany do ustawiania jasności panelu LEDowego kontrolowanego poprzez PWM i tranzystor TIP122.
    Silnik krokowy wraz ze sterownikiem: potrzebne są do napędzani śruby podajnika.
    Rurka o średnicy 16 mm (wewn. 13 mm). Można kupić je w niemalże każdym sklepie narzędziowym.

Narzędzia

Wycinarka laserowa, wykorzystana do wycięcia obudowy z płyty MDF. W projekcie wykorzystano płytę o grubości 2,5 mm.
    Dostęp do drukarki 3D - potrzebna ona będzie do wydrukowania śruby podajnika.

Obudowa

Jak wspomniano powyżej wykonano ją z grubego na 2,5 mm MDFu. Autor skorzystał z laserowej wycinarki do MDFu, do której dostęp ma w szkole. Wielkość obudowy dobrana została do wielkości akwarium posiadanego przez autora, więc nie ma sensu jej kopiowć, lepiej aby każdy wykonał własną.

Podajnik - rura

Rura to miejsce w którym obracać się będzie śrubowy podajnik w urządzeniu. Ma ona długość 120 mm i pasuje idealnie do obudowy. Niewielka rura po prawej stronie jest rezerwuarem pokarmy, można ją wydłużyć, aby przechowywane było więcej pokarmu.

Podajnik - śruba

Automatyczny karmnik dla rybek akwariowych Automatyczny karmnik dla rybek akwariowych

Śruba podajnika została zaprojektowana w Autodesk Inventorze i wydrukowana an drukarce 3D. Łączy się ona bezpośrednio z osią silnika krokowego i pasuje do rury podajnika. Tworzywo z jakiego wykonano śrubę jest na tyle wytrzymałe, że znosi naprężenia podczas podawania posiłku. Nie jest konieczne przyklejanie podajnika do osi silnika, gdyż podczas pracy podawany pokarm wywierać będzie nacisk na śrubę, dociskający ją do osi silnika.

Zegar czasu rzeczywistego DS1307

Zadaniem zegara czasu rzeczywistego jest utrzymywanie czasu niezależnie od tego czy układ jest zasilany czy nie. Jako że ten układ trzeba było regulować co kilka miesięcy, lepiej zastosować precyzyjniejszy DS3231.

Zegar czasu rzeczywistego komunikuje się z modułem Arduino z pomocą interfejsu I²C - potrzebne są dwie linie SDA (A4) i SCL (A5) modułu. Dodatkowo podłączyć trzeba zasilanie (5 V) i masę z modułu z mikrokontrolerem. Biblioteka zawarta jest pod poniższym linkiem: tutaj.

Kod programu

Kod programu znajduje się w poniższym linku. Komentarze są po Holendersku, ale nie powinny być trudne w zrozumieniu, a zawsze pozostaje Google Translate ;-).

Link

Przyszłość

W przyszłości planowany jest szereg zmian w projekcie, mający go jeszcze ulepszyć. Autora czeka między innymi jeszcze:

- Zaprojektowanie PCB
    - Dodanie LEDów sygnalizujących opróżnienie zbiornika pokarmu
    - Zwiększenie zbiornika na pokarm (aktualny starcza na tydzień)
    - Dodanie przekaźników sterujących pompkami powietrza i filtra
    - Zaprojektowanie nowej pokrywy z miejscem na LEDy i potencjometry.
    - Dodanie modułu Bluetooth przekazującego pomiary temperatury i poziomu wody, poziomu wypełnienia zbiornik pokarmy etc na komputer

Źródło:

http://www.instructables.com/id/Automatic-fish-feeder-with-light/?ALLSTEPS

Fajne!
  • #2 20 Cze 2015 19:49
    kolgreen
    Poziom 14  

Ciekawa obudowa. Ja bym zrobił trochę większy zasobnik z karmą i tak, by był zakrywany od góry.
    Cały czas szukam dobrego rozwiązania karmiącego rybki dla mojego sterownika do akwarium.
    Problem mam właśnie w owej śrubie, którą pięknie zrobiłeś na drukarce 3d.
    Czy wilgoć z akwarium nie będzie dostawała się do pokarmu?

• #3 20 Cze 2015 23:15
    adam_es
    Poziom 26  

Jako ślimak do pokarmu polecam kołki do osadzania w styropianie:
    Link1, Link2, Link3.
    Wybór średnic jest spory, w zakresie 15-25mm. Do napędu można użyć silnika krokowego lub silnika DC z przekładnią ślimakową stosowaną do mechanizmu ładowania kaset VHS.

• #4 20 Cze 2015 23:25
    piotrkol7
    Poziom 21  

No nie wiem, czy jest sens budowania takiego karmnika, skoro jest szereg fabrycznych konstrukcji - i to wcale niespecjalnie drogich. Powiedziano, że większość rozwiązań jest niepraktyczna. Nie zgodzę się z tym, posiadam w domu dwa akwaria, przez wakacje nikt tych rybek nie karmi - wówczas pracują karmniki. Najzwyklejsze, z bębnem, który napełnia się karmą. Posiadają on klapki, których kąty otwarcia można sobie dowolnie wyregulować. Tak samo z ilością karmy - jeżeli potrzeba sypnąć więcej karmy, bęben wykonuje więcej obrotów, mniej - mniej obrotów. Oczywiście ktoś co 2-3 tygodnie uzupełnia zapas karmy :p

• #5 21 Cze 2015 16:02
    treker
    Poziom 25  

piotrkol7 napisał:
    No nie wiem, czy jest sens budowania takiego karmnika, skoro jest szereg fabrycznych konstrukcji

Niektórzy robią takie rzeczy dla samej zabawy, jaka jest podczas majsterkowania :)

• #6 22 Cze 2015 06:50
    Tomekob
    Poziom 14  

Zgadzam się z przedmówcą. To jest sztuka dla sztuki i zabawy, my to lubimy więc robimy sobie pod górkę, a kupić można wszytko i to dużo taniej. Zawsze mnie irytowało takie pragmatyczne podejście, że można kupić będzie szybciej, taniej itd. Cóż każdy ma swoje zdanie i po to jest forum żeby je wyrażać. Mi się podoba idea, podoba mi się że ktoś podejmuje się takich fajnych projektów, wykonanie już nie za bardzo.
    Pozdrawiam

• #7 22 Cze 2015 16:43
    kolgreen
    Poziom 14  

piotrkol7 napisał:
    No nie wiem, czy jest sens budowania takiego karmnika, skoro jest szereg fabrycznych konstrukcji (...)

Kolega chyba nie wie, że to dział DIY. :D

piotrkol7 napisał:
    Jako ślimak do pokarmu polecam kołki do osadzania w styropianie

Takie proste! Bardzo dziękuję za pomysł! Zaraz w wolnej chwili się biorę za budowę.

• #8 24 Cze 2015 20:43
    japko1024
    Poziom 17  

Czy jest też bateria podtrzymująca pracę silnika? Co z tego, że układ będzie wiedział, o której ma nakarmić rybki, skoro nie będzie mógł tego zrobić?

• #9 05 Sty 2016 19:58
    zawartek
    Poziom 14  

Witam
    Pomysł fajny i widzę że rozwiązałby mój problem z częstymi wyjazdami.

Czy mógłbym poprosić o plik stl ze śrubą do wydruku.

Pozdrawiam
    Zawartek

• #10 05 Sty 2016 20:00
    piotrkol7
    Poziom 21  

@zawartek to jest dział DIY Zagranica. W pierwszym poście podano źródło projektu.

• #11 05 Sty 2016 21:04
    ghost666
    Tłumacz Redaktor

zawartek napisał:
    Witam
    Pomysł fajny i widzę że rozwiązałby mój problem z częstymi wyjazdami.

Czy mógłbym poprosić o plik stl ze śrubą do wydruku.

Pozdrawiam
    Zawartek

Proszę - http://www.instructables.com/files/orig/FZD/8M7O/IFF89HNE/FZD8M7OIFF89HNE.stl

• #12 06 Sty 2016 13:38
    zawartek
    Poziom 14  

Wielkie dzięki za linka.
    Swoją drogą wymyśliłem skąd wziąć gotową ślimacznicę.
    Dla tych co nie mają dostępu do drukarki 3D polecam poszukać - nie śrubek do styropianu - tylko zużytych tonerów np. Samsunga clp-310 lub innych od drukarek laserowych lub kserokopiarek. Tam ślimacznice są do równomiernego rozłożenia tonera, i sądzę że wiele z nich da się użyć w projektach DIY.
    Ja popróbuję z wydrukiem .

Swoją drogą chodzi mi po głowie pomysł może prosty, ale sprawdzę przy okazji konstruowania tego ze ślimacznicą .

Polega on na zrobieniu karmnika dla rybek - ale na tabletki
    1) nie ma problemu z niewymiarowością !
    2) Zawsze ta sama porcja trafi do akwarium !
    3) wystarczy rurka - podstawka z otworem na tabletkę , serwomechanizm, attiny lub arduino nano z timerem ! (soft - to co już właściwie jest gotowe w szkicach arduino ) chcę to sprzęgnąć z AQmą ( www.magu.pl - swoją drogą wystarczy wybrać w aqmie opcję timera i (podłączyć pod piny serwo bądź krokowca -ustawić czas ))
    3) dla tych co nie wiedzą Aqma - DIY sterownik akwariowy udostępniony for free chyba najtańszy jaki można zrobić na arduino nano i jest naprawdę przemyślany w działaniu. (ma obsługę PWM dla światła, timery, wschody i zachody słońca, obsługę pomp perystaltycznych itd. A co najważniejsze autor odpisuje na maile i pomaga w modyfikacjach.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo