Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Emulator stacji dyskietek do Amigi 500.

21 Cze 2015 00:17 3849 12
  • Poziom 7  
    Witam. Na początek powiem że jestem z rocznika 99. Więc Amgi nie pamiętam:( Wczoraj kupiłem Amigę 500 z 1 MB pamięci ram. Niestety mam do niej tylko 1 grę. Czy do tego komputera da się podłączyć kartę cf bez dodatkowych sterowników?

Czy HxC2001 będzie działać z moją Amigą 500? Jeśli tak to czy ktoś ma sprawdzony schemat i wsad do AVR.

Czytałem i dowiedziałem się że nie da się zgrać obrazów gier na dyskietki z PC. Czy to prawda? Da się jakoś kopiować dyskietki z grami na Amidze?

Jeśli te pytania są głupie to przepraszam.

Ps. Amiga jest super...
  • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
  • Poziom 20  
    Oczywiście, możesz podłączyć któryś z dostępnych hardware'owych emulatorów FDD - jednakowoż radziłbym, z własnego doświadczenia, pomyśleć nad akceleratorem ACA500. Bezproblemowa obsługa kart CF formatowanych tak w AmiOS, jak i w PC DOS, przenoszenie danych, system na karcie CF i mnóstwo innych korzyści, z dołączaniem akceleratorów dla A1200 włącznie - możesz mieć 128 mega RAMu na A500. Trochę to kosztuje, ale Amiga nabiera nowych kolorów ;)
    A emulator FDD to tylko gierki...
    Pod PC faktycznie nie da się utworzyć amigowej dyskietki z obrazu ADF, pecetowy napęd nie potrafi obsłużyć amigowego systemu plików - wyjątkiem jest posiadanie egzotycznej dziś i drogiej karty typu Catweasel - ale do przenoszenia gierek między PC a Amigą możesz użyć programu Paradise z pakietu Hombre, dostępny w sieci, kabelek zrobisz sam...
  • Poziom 7  
    Dziękuje za pomoc.
    Czy mógł bym podłączyć stacje dyskietek Amigi do PC? Czy to chodzi o sterownik wlutowany w płytę główną?

Czy jeśli będę chciał skopiować dyskietkę to muszę mieć 2 stacje w Amidze? Jest do tego jakiś program?
  • Poziom 20  
    Nic ci nie da podłączenie FDD od Amigi do PC - to nie będzie działać prawidłowo. Teoretycznie to są bardzo podobne stacje, w pewnych modelach Amig były montowane zwykłe pecetowe napędy, można też przerobić część pecetowych napędów do pracy w Amidze - gdy wyzionie ducha oryginalny FDD w Amidze. Problem leży w tym, że pecet nie potrafi zapisywać i odczytywać Amigowego formatu, na dodatek 880 kilo (PC ma odpowiednio 720 kilo) - natomiast Amiga nie ma problemów z obsługą zapisanej na PC dyskietce FAT 720 kilo...
    Do tworzenia dyskietek z Amigowych obrazów ADF wystarczy ci jeden napęd FDD w Amidze.
    Powiem ci jak ja to robię. Amiga i PC połączone są specjalnym kablem równoległym - połączenie po serialu daje zbyt powolny transfer danych, około 10 minut na dyskietkę, natomiast przy połączeniu równoległym kopiowanie z obrazu ADF na dyskietkę w Amidze to około 2-3 minuty.
    Na PC przeciągam ADF'a na ikonę windowsowej wersji Paradise - podczas gdy Amiga zbootowana jest z dyskietki Hombre, na Amidze uruchamiam również Paradise wpisując polecenie tekstowe, dyskietka do dziury, dwie minuty tykania i mamy zawartość ADF'a na dyskietce ;) Bootowalne gry NDOS również.
    Natomiast posiadanie ACA500 jeszcze bardziej upraszcza sprawę, bo nie potrzebujemy już połączenia kablowego. ADF'y kopiujemy na pececie na kartę CF formatowaną w FAT, uruchamiamy Workbencha z drugiej karty CF i stukamy tyle dyskietek, ile chcemy używając wyłącznie Amigi, normalnie luksus.
    Do kopiowania z dyskietki na dyskietkę też wystarczy jeden napęd w Amidze, fakt, że trzeba trochę namachać się przy przekładaniu - dlatego lepiej mieć podłączony drugi napęd, ale konieczne to nie jest. Służy do tego amigowa dyskietka z pakietem Xcopy.
    PS: Masz rację, Amiga jest Super :)
  • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
  • Poziom 7  
    Witam.
    Czy da się podłączyć do Amigi 500 kartę pamięci jako dysk twardy bez dodatkowych sterowników?
    Na przykład tak jak na obrazku.

Czy ten kabel do kopiowania plików to ten na schemacie?

• Poziom 20  
    Rozwiązania z pierwszego rysunku nie próbowałem, więc wiele na jego temat ci nie powiem - jeśli to jakiś specjalizowany interface tam siedzi i konwertuje transmisję na standard Amigi, to kto wie? Ale przypuszczam, że nawet jeżeli, to Workbencha z tego chyba nie wystartujesz, A500 nie ma w kickstarcie zaszytego bootowania z HDD - u mnie na ACA500 to działa, bo ACA500 używa swoich kickstartów i ma zaszyte procedury bootowania...

Natomiast to co zamieściłeś na drugim obrazu to jakiś szeregowy kabel (Amigowy SER). Do współpracy z Paradise potrzebny jest równoległy (Amigowy PAR).
    Taki jak na obrazku poniżej...

• Poziom 7  
    Witam, wpadłem na pomysł jak zrobić Coś w rodzaju dysku do Amigi 500.

MMC2IEC Podłącze do Amigi 500 jako zewnętrzną stacje takim kablem:

Czy to będzie działać.
  • Poziom 20  
    Na to musi ci odpowiedzieć ktoś, kto takiej kombinacji próbował. Urządzenie zasadniczo przeznaczone jest do emulowania dysku w Commodore C64. Podejrzewam, że również nie będzie możliwości zabootowania z niego Workbecha z powodu, który podałem - nawet, jeśli ta kombinacja zadziała praktycznie. Ale mogę się mylić.
    Widzę, że lubisz eksperymenty - ja poszedłem na łatwiznę i kupiłem ACA500 na początek, to rozwiązanie jest na dodatek bezpieczniejsze niż ryzykowne eksperymenty grożące uśmierceniem Amigi - chociaż fakt, nie najtańsze ;)...
  • Poziom 2  
    Jeśli się dobrze rozejrzysz na Allegro to można kupić przygotowany emulator stacji dyskietek GOTEK. Instaluje się go w miejsce tradycyjnej stacji dyskietek natomiast używa się go z pendrivem, na którym są zapisane obrazy dyskietek. Emulatory sprzedawane dla Amigowców są urządzeniami przygotowanymi do pracy z obrazami dyskietek używanych w Amigach tj. 880kb. Nie trzeba niczego samodzielnie flashować, aczkolwiek można to zrobić. Tu: https://cortexamigafloppydrive.wordpress.com/ znajdziesz trochę więcej na ten temat.

Jeśli masz dyskietki i stacja w Twojej Amidze działa to Gotek jak i każdy inny emulator np. http://lotharek.pl/product.php?pid=13 można podłączyć jako drugi napęd w obudowie zewnętrznej stacji dyskietek.

Jeśli chodzi o pierwszy obrazek z postu #5 to trudno zrozumieć ideę takiego rozwiązania. Przewód na zdjęciu najpewniej jest przewodem 44PIN i nie można podłączyć do niego stacji dyskietek od PC i jak i jakikolwiek innej nawet jeśli w Amidze 500 zostanie zainstalowany kontroler dysku twardego.

Rozszerzenie ACA500, o którym była już mowa nie tylko pozwoli na używanie kart CF jako twardego dysku, ale i kart rozszerzeń zarezerwowanych dotychczas dla Amigi 1200.
  • Poziom 7  
    Gotek to mi się marzy tak samo jak ACA500. Ale nie mam pieniędzy. Jak pisałem na początku jestem z roku 99 więc mam 16 lat a moje kieszonkowe to 15 zł. Mam kilka AVR i programator USBasp. Niestety nie znalazłem żadnego prostego w budowie emulatora FDD do Amigi. No i tak kombinuje jak zagrać w jakieś ciekawe tytuły na mojej A500. Ten kabel to przesyłania danych między PC a Amigą to dobry pomysł. Niestety posiadam tylko 3 gry i dyskietkę copy pack. Więc nie mam tego jak obsłużyć od strony Amigi. Jeśli ktoś ma jakiś schemat i wsad takiego emulatora na AVR to proszę o udostępnienie. Dziękuje za pomoc. Naprawdę żałuję że nie urodziłem się o dekadę wcześniej. Amiga jest super.
  • Poziom 20  
    Jeśli posiadasz peceta z portem równoległym, to potrzebna jest ci oprócz kabla, którego schemat ci zamieściłem, tylko dyskietka z Workbenchem w takiej wersji, w jakiej jest Kickstart twojej Amigi - o ile napęd FDD w Amidze jest sprawny. To najprostszy sposób, żeby wszystkie ADFy internetu stały się dla ciebie dostępne.
    Odpalasz WB, przesyłasz po kablu Amigową wersję Paradise i możesz zacząć kopiowanie pakietu Hombre. To na tym etapie najtrudniejsza operacja. Po odpaleniu Hombre potrzebne ci są tylko dyskietki - każdą niezajechaną dyskietkę 1.44 z łatwością przeformatujesz na Amidze. I możesz przesyłać po kablu każdy obraz ADF bezpośrednio na dyskietki...
    Jedyną poważną przeszkodą dla początkującego jest nauczenie się Amigowego wiersza poleceń ;)...
    PS: Nie żałuj, że nie jesteś o dekadę starszy - wtedy prawdopodobnie nie byłoby cię stać na Amigę :)
  • Poziom 7  
    Właśnie problem polega na tym że nie mam dyskietki Workbench.
    Próbowałem kiedyś skopiować na dyskietkę od PC. Po tej próbie stacja w Amidze przestała działać. Rozkręciłem ją i wyczyściłem i teraz ledwo zipie.

W MS-Windows jest taka obija że jak się formatuję dyskietkę to można utworzyć dyskietkę startową MS-DOS. Jest taka obija w Amidze w programie np. X-Copy?
  • Poziom 20  
    Jak najbardziej możesz formatować dyskietki na Amidze uruchomionej z dyskietki X-Copy, jest tam taka możliwość - chociaż spod Workbencha jest dużo prościej...
    Na pececie nie da się utworzyć działających Amigowych dyskietek bez specjalistycznej karty.
    Ja używam prawie wyłącznie pecetowych dyskietek 1.44 przeformatowanych na 880 - Amigowe są może trwalsze, ale trudniej dostępne, sprzedawcy liczą jak za zabytki, a potem się okazuje, że się śmiecie kupiło ;)
    Musisz doprowadzić flopa do użyteczności, bo bez niego wiele nie zdziałasz. Jeśli nie jest uszkodzona mechanicznie i nikt nie regulował głowic, to zwróć uwagę na mikroprzełącznik, który informuje napęd o odbezpieczonej/zabezpieczonej dyskietce i drugi o obecności dyskietki w napędzie. Większość dolegliwości flopów w Amidze wynika właśnie z zazieleniałych lub zabrudzonych styków w tych czujnikach. Można je próbować czyścić kapiąc w nie izopropyl, ale lepiej deeeelikatnie! rozmontować i wyczyścić lub przelutować sprawne z innej stacji. Same głowice też potraktuj delikatnie patyczkiem do uszu nasączonym izopropylem, często badziewne dyskietki mocno brudzą czoła głowic...