Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tosca 303 zniekształcony prawy kanał

21 Cze 2015 12:04 1203 11

• Poziom 9  
    Witam, miałem wcześniej problemy z tym kanałem w postaci napięcia na wyjściu. Po wymianie pary różnicowej oraz kilku rezystorów napięcie ustało, dźwięk jest słyszalny. Niestety dźwięk słychać tylko na maksymalnym wzmocnieniu przez potencjometr i jest on bardzo zniekształcony. Dodam, że identycznie sytuacja z zniekształceniem pojawia się zarówno na słuchawkach jak i głośniku.
  • Poziom 38  
    Twój opis pasuje do uszkodzenia tranzystorów końcowych BDP 286/85 albo innych jakie masz wstawione2N6488/6491 , BD911/912.

Należy je dokładnie sprawdzić w pierwszej kolejności.

Objaw wskazuje na pracę tylko wzmacniacza napięciowego- różnicowego.
  • Poziom 34  
    Najpierw zaznacz co wymieniłeś. Tosca 303 zniekształcony prawy kanał

• Poziom 9  
    R4010, R408, 414, 442, 2xBC307A i bezpiecznik. Tak właśnie na początku już wszystko wskazywało na końcówkę, mianowicie po zamianie wejść kanałów z przedwzmacniacza do wzmacniacza brak zmian. Opłaca się przelutować z kanału sprawnego te tranzystory i zobaczyć czy gra czy od razu wymieniać?

W Prawym kanale (uszkodzonym) mam BD911, 912 - od MOROSCO i 135 unitra cemi. W lewym (sprawnym) są 2n6488 i 2n6491 mają jakieś M w kółeczku, na pewno również nie oyginalne. bd 135 jest od cemi.
  • Poziom 38  
    Nie przelutowój ,tylko pomierz miernikiem.

Takim działaniem możesz tylko uszkodzić drugą końcówkę!
  • Poziom 34  
    M w kółeczku to Motorola. Powinny być b. dobre. Jeśli masz możliwość, to wymień na takie same, bo z BD911/12 nie mam miłych doświadczeń, choć są tacy co twierdzą, że są nie najgorsze. Do kropek dopisz napięcia zmierzone w twoim wzmacniaczu. Tosca 303 zniekształcony prawy kanał
  • Poziom 38  
    Zmierz przede wszystkim spadek napięcia na R438 i R440 , pozwoli nam to określić czy płynie jakikolwiek prąd spoczynkowy.

Sprawdziłeś tranzystory miernikiem na zakresie "dioda"- test ciągłości?
  • Poziom 34  
    Nie możliwe. Sprawdź i potwierdź, że pomiary się zgadzają, zwłaszcza w punktach z pytajnikiem. Tosca 303 zniekształcony prawy kanał
  • Poziom 34  
    Może i spalone, ale w jaki sposób na +C408 jest 4,5V, a nie 14,5V. Skąd na bazie T406 0.6V, jeśli para różnicowa jest sprawna, a na wyjściu 0,00V. Jeśli sprawny T406, to na jego kolektorze powinno być prawie dodatnie napięcie zasilania. To samo, jeśli uszkodzony na "przerwę", a jeśli zwarty, to -30V.
  • Poziom 38  
    Możliwe ,to znaczy 0V na wyjściu oznacza w kolegi wykonaniu kilkanaście do kilkaset miliwoltów.

Kondensator C408 może również obecnie być tylko "zwarciem".

Może być również tak, iż pomiar był robiony uszkodzonym miernikiem ,bez cyferki "1". :)

Kolego my sami nie dowiemy się tego , nie mamy tego sprzętu na warsztacie.

A właściciel odmówił współpracy z nami- do tej pory nie zmierzył tranzystorów końcowych.

Pewnie obecnie mamy uszkodzenie w dwóch kanałach.