Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Rozdzielenie instalacji DVB-T na 2 TV gdy SAT i DVB-T sa na jednym kablu.

stasimon1981 21 Jun 2015 16:24 1899 10
    stasimon1981
    Level 9  
    Witam.

Nie wiem czy dobrze napisałem temat, ale zaraz wyjaśnię o co mi chodzi. Obecnie mam taką instalację jak na poniższym obrazku:

Rozdzielenie instalacji DVB-T na 2 TV gdy SAT i DVB-T sa na jednym kablu.

2 anteny na dachu (sat + dvb-t ze wzmacniaczem) podłączone do sumatora i dalej jednym kablem do gniazdka RTV. Zasilanie wychodzi z dekodera satelitarnego. Miejscowość Rawicz, nadajnik Śrem. Wszystko działa.

Chodzi o to, żeby rozdzielić sygnał DVB-T na drugi TV w innym pomieszczeniu. Kabel mam wyprowadzony koło sumatora. Pytanie, jaki rozgałężnik zastosować i czy podłączyć go za anteną, a przed sumatorem (oznaczenia "a" na rysunku) czy też powinien być między sumatorem a gniazdkiem RTV (oznaczenie "b" na rysunku). Zasilanie wzmacniacza anteny DVB-T będzie cały czas z dekodera satelitarnego, chcę odbierać tylko sygnał DVB-T na drugim TV w innym pomieszczeniu. Czyli rozgałężnik powinien puszczać zasilanie do anteny z jednego wejścia i zarazem blokować napięcie na drugim żeby nie spalić dekodera/ konwertera/ tv.

Mam nadzieję, że udało mi się objaśnić w miarę rozsądnie co i jak. :)

Pzd.
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
    romualdmaciej
    Level 11  
    rozgałęźnik 1/2 w punkcie a, jedno wyjście na sumator, a drugie na drugi telewizor. Przy czym jeżeli wzmacniacz do naziemnej jest zasilany z kabla, to jedno z wyjść rozgałęźnika musi przepuszczać składową stałą (zasilanie). Jedynie co się może zdarzyć to, że sygnał będzie osłabiony o ok. 4 dB.
    Pozdrawiam.
    stasimon1981
    Level 9  
    A jaki dobry rozgaleznik polecacie pod taka moja instalacje?
    stasimon1981
    Level 9  
    Nigdy sie nad tym nie zastanawialem, tak mi powiedzieli w sklepie rtv ze nie potrzebny jest dodatkowy zasilacz jesli podlaczony bedzie dekoder.

To przy okazji zapytam o inna rzecz, jesli tak jak na rysunku pokazalem, do gniazda RTV podpinam dekoder satelitarny + telewizor i zastosuje tu zasilacz 12V (miedzy tv a gniazdem rtv) to nie spale czegos? (zwlaszcza dekodera sat)

Jak inaczej mam zasilic wzmacniacz dvb-t przy antenie?
    romualdmaciej
    Level 11  
    nie możesz dawać żadnego zasilacza, jak napisałem dekoder sat daje 12, 18 V. Podejrzewam, że nie masz żadnego przedwzmacniacza do DVB-T. Aby to sprawdzić wyłącz dekoder sat (z prądu) i zobacz czy naziemna Tobie działa
    stasimon1981
    Level 9  
    Po wylaczeniu dekodera sat nie mam sygnalu. Naziemna dziala tylko jesli wlaczony jest dekoder.
    romualdmaciej
    Level 11  
    czyli zasilanie idzie z dekodera sat. Zastosuj taki lub podobny rozgałęźnik, przy czym wyjście przepuszczające zasilanie dajesz na sumator. I to wszystko.
    Pozdrawiam Maciej
    stasimon1981
    Level 9  
    Sumator to RS-02M DCTV. Nie bardzo rozumiem, zasilanie idzie z dekodera na sumator, rozgaleznik dac zatem na kabel rtv miedzy antene dvb-t a sumator (czyli "a" wg rysunku) i np. wg tego rozgaleznika ktory podales pod WE podpinac antene, pod WE AC+DC podpinac sumator a pod WE AC drugi TV? Dobrze rozumiem?
  • Helpful post
    romualdmaciej
    Level 11  
    tak, zgadza się
    stasimon1981
    Level 9  
    Dzieki wielkie za pomoc.

Pzd.