Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rozdzielenie instalacji DVB-T na 2 TV gdy SAT i DVB-T sa na jednym kablu.

stasimon1981 21 Cze 2015 16:24 1263 10
  • #1 21 Cze 2015 16:24
    stasimon1981
    Poziom 8  

Witam.

Nie wiem czy dobrze napisałem temat, ale zaraz wyjaśnię o co mi chodzi. Obecnie mam taką instalację jak na poniższym obrazku:

Rozdzielenie instalacji DVB-T na 2 TV gdy SAT i DVB-T sa na jednym kablu.

2 anteny na dachu (sat + dvb-t ze wzmacniaczem) podłączone do sumatora i dalej jednym kablem do gniazdka RTV. Zasilanie wychodzi z dekodera satelitarnego. Miejscowość Rawicz, nadajnik Śrem. Wszystko działa.

Chodzi o to, żeby rozdzielić sygnał DVB-T na drugi TV w innym pomieszczeniu. Kabel mam wyprowadzony koło sumatora. Pytanie, jaki rozgałężnik zastosować i czy podłączyć go za anteną, a przed sumatorem (oznaczenia "a" na rysunku) czy też powinien być między sumatorem a gniazdkiem RTV (oznaczenie "b" na rysunku). Zasilanie wzmacniacza anteny DVB-T będzie cały czas z dekodera satelitarnego, chcę odbierać tylko sygnał DVB-T na drugim TV w innym pomieszczeniu. Czyli rozgałężnik powinien puszczać zasilanie do anteny z jednego wejścia i zarazem blokować napięcie na drugim żeby nie spalić dekodera/ konwertera/ tv.

Mam nadzieję, że udało mi się objaśnić w miarę rozsądnie co i jak. :)

Pzd.

0 10
  • #2 21 Cze 2015 16:51
    romualdmaciej
    Poziom 11  

rozgałęźnik 1/2 w punkcie a, jedno wyjście na sumator, a drugie na drugi telewizor. Przy czym jeżeli wzmacniacz do naziemnej jest zasilany z kabla, to jedno z wyjść rozgałęźnika musi przepuszczać składową stałą (zasilanie). Jedynie co się może zdarzyć to, że sygnał będzie osłabiony o ok. 4 dB.
    Pozdrawiam.

1
  • #3 21 Cze 2015 16:53
    stasimon1981
    Poziom 8  

A jaki dobry rozgaleznik polecacie pod taka moja instalacje?

0
  • #5 21 Cze 2015 17:32
    stasimon1981
    Poziom 8  

Nigdy sie nad tym nie zastanawialem, tak mi powiedzieli w sklepie rtv ze nie potrzebny jest dodatkowy zasilacz jesli podlaczony bedzie dekoder.

To przy okazji zapytam o inna rzecz, jesli tak jak na rysunku pokazalem, do gniazda RTV podpinam dekoder satelitarny + telewizor i zastosuje tu zasilacz 12V (miedzy tv a gniazdem rtv) to nie spale czegos? (zwlaszcza dekodera sat)

Jak inaczej mam zasilic wzmacniacz dvb-t przy antenie?

0
  • #6 21 Cze 2015 17:42
    romualdmaciej
    Poziom 11  

nie możesz dawać żadnego zasilacza, jak napisałem dekoder sat daje 12, 18 V. Podejrzewam, że nie masz żadnego przedwzmacniacza do DVB-T. Aby to sprawdzić wyłącz dekoder sat (z prądu) i zobacz czy naziemna Tobie działa

1
  • #7 21 Cze 2015 17:45
    stasimon1981
    Poziom 8  

Po wylaczeniu dekodera sat nie mam sygnalu. Naziemna dziala tylko jesli wlaczony jest dekoder.

0
  • #8 21 Cze 2015 17:59
    romualdmaciej
    Poziom 11  

czyli zasilanie idzie z dekodera sat. Zastosuj taki lub podobny rozgałęźnik, przy czym wyjście przepuszczające zasilanie dajesz na sumator. I to wszystko.
    Pozdrawiam Maciej

1
  • #9 21 Cze 2015 18:39
    stasimon1981
    Poziom 8  

Sumator to RS-02M DCTV. Nie bardzo rozumiem, zasilanie idzie z dekodera na sumator, rozgaleznik dac zatem na kabel rtv miedzy antene dvb-t a sumator (czyli "a" wg rysunku) i np. wg tego rozgaleznika ktory podales pod WE podpinac antene, pod WE AC+DC podpinac sumator a pod WE AC drugi TV? Dobrze rozumiem?

0
  • Pomocny post
    #10 21 Cze 2015 18:46
    romualdmaciej
    Poziom 11  

tak, zgadza się

2
  • #11 21 Cze 2015 18:50
    stasimon1981
    Poziom 8  

Dzieki wielkie za pomoc.

Pzd.