Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki tuner radiowy do odbioru dalekich nadajników?

max95100 21 Cze 2015 19:48 798 4
  • #1 21 Cze 2015 19:48
    max95100
    Poziom 10  

Witam chciałem się zapytać jaki tuner ma mocniejsze filtry "if band"
    - sony st 390
    - technics ST-GT550
    - technics ST-GT650

i który byście polecili do odbioru (ściągania) sygnału z poza regionu?

0 4
  • #2 21 Cze 2015 20:22
    Rzuuf
    Poziom 43  

Witam!
    Chodzi oczywiście o UKF?
    W tym zastawieniu Sony ma największą czułość: 0,9uV i najlepszy stosunek sygnału do szumu (76dB).
    Oba Technicsy mają czułość 1,5uV, a stosunek sygnału do szumu 70dB.
    Odbiór stacji z poza horyzontu optycznego zależy bardzo od wielu czynników, a nie tylko od czułości odbiornika. W lecie częściej się zdarza naprawdę daleki (niestety - przypadkowy) odbiór. Duży zysk (bez szumów!) może dać antena kierunkowa.

0
  • #3 21 Cze 2015 20:53
    max95100
    Poziom 10  

zgadza się chodzi o UKF
    Wczoraj był u mnie kumpel z tunerem sony i ku mojemu zdziwieniu na mojej antenie niemalże idealnie odebrało "Nasze Radio Sieradz 104,7 FM", podczas gdy na moim amplitunerze technics SA-GX370 słychać jedynie resztki radia Zet Gold (104,5 FM) oraz Polskie Radio 2 (104,8 FM).
    Co do anteny kierunkowej to nie posiadam zbytnio warunków do jej montażu, dysponuję zaledwie małym balkonem na pierwszym piętrze (bloki) i mam już na nim antenę satelitarną i małą antenę dookólną do radia.
    Sam osobiście mam wieże technicsa i myślałem że coś dobiorę z tej marki, ale może kupię tego sony, chyba że polecicie coś lepszego. :)

0
  • #4 21 Cze 2015 21:27
    Rzuuf
    Poziom 43  

W takich warunkach antena dookólna odbiera też wszystkie możliwe zakłócenia. Powinieneś jednak mieć antenę kierunkową, nastawioną na taki kierunek, skąd przychodzi interesujący Cię sygnał.
    Dodatkowo zwróć uwagę na polaryzacje sygnału (V lub H), to może wymagać jednak kręcenia anteną!
    Zainteresuj się anteną "HB9CV" - daje 4,5 ... 7dB zysku, podczas gdy Twoja "dookólna" daje 4dB straty. To BARDZO wielka różnica!
    Z anteną HB9CV "prześcigniesz" Sony'ego na swoim Technicsie.

Dla bardziej "egzotycznych" odbiorów używam mikrovoltomierza selektywnego (pasmo 30 - 300MHz), jego czułość jest 0,3uV. Aż tak dużo od Sony'ego się nie da urwać!

0
  • #5 14 Wrz 2015 01:20
    max95100
    Poziom 10  

stałem się szczęśliwym posiadaczem technicsa ST-GT650 i chciałem się zapytać jaka antena kierunkowa była by lepsza?
    HB9CV czy Dipol 3/RZ B??

0