Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Renault Scenic 1 - naprawa wkładki zamka, rozebranie wkładki ,smarowanie wkładki

długass 21 Jun 2015 20:26 19716 1
    długass
    Level 11  
    Jak w temacie, dzisiaj zajmiemy się naprawą wkładki do zamka Renault Scenic 1
    Poglądowe foto tego zamka.
    Renault Scenic 1 - naprawa wkładki zamka, rozebranie wkładki ,smarowanie wkładki Renault Scenic 1 - naprawa wkładki zamka, rozebranie wkładki ,smarowanie wkładki

Naprawa nie jest spacerkiem i wymaga troszeczkę umiejętności. Mój zamek popsuł się i klucz włożony do środka nie otwierał drzwi tylko kręcił się w koło bez możliwości odblokowania zamka. Wszelkie środki WD40 i oleje nic nie pomogły, a ja nie chciałem wymieniać kompletu wkładek lub mieć kilka kluczy.

Zaczynamy!!!
    Trzeba wymontować zamek odkręcając bok tapicerki drzwi i demontując wewnątrz plastiki aby dotrzeć do zamka.
    Renault Scenic 1 - naprawa wkładki zamka, rozebranie wkładki ,smarowanie wkładki

Trzeba odkręcić jeszcze połowę prowadnicy szyby wewnątrz drzwi, śruby zaznaczone na foto 3sztuki (jedna jest pod plastikowym kapslem)

Dotarliśmy do zamka. Wewnątrz drzwi na zamku jest plastikowa biała blokada która przekręcamy o 90 stopni i wkładka powinna wysunąć się na zewnątrz.

Mamy wkładkę zamka na stole. Tutaj zaczyna się problem ponieważ blacha przez którą wkładamy klucz do zamka jest zawalcowana na korpusie wkładki i należało by ją na około rozgiąć przy krawędzi. Najlepiej dopasować niewielki wkrętak i wkładać w szczelinę pomiędzy korpus a blachę i po kawałku ją rozprostowywać. Wygląda to masakrycznie ale nie ma innej rady.
    Renault Scenic 1 - naprawa wkładki zamka, rozebranie wkładki ,smarowanie wkładki Renault Scenic 1 - naprawa wkładki zamka, rozebranie wkładki ,smarowanie wkładki Renault Scenic 1 - naprawa wkładki zamka, rozebranie wkładki ,smarowanie wkładki Renault Scenic 1 - naprawa wkładki zamka, rozebranie wkładki ,smarowanie wkładki

Mamy ściągniętą osłonę zamka

Teraz należy wyciągnąć zapinkę z drutu blokującą wkładkę, strzałeczkami oznaczyłem na foto.
    Renault Scenic 1 - naprawa wkładki zamka, rozebranie wkładki ,smarowanie wkładki Renault Scenic 1 - naprawa wkładki zamka, rozebranie wkładki ,smarowanie wkładki

Po wyciągnięciu wkładki mamy taki obrazek, strzałka pokazuje jak ma być zamontowana blokada.

Tutaj zrozumiałem co się stało wkładce, że nie działała. Kiedy zapadki na kluczu zablokują się w bębenku. Zamek jest zbudowany z trzech podstawowych części czyli: bębenek w który wchodzi klucz, korpus zewnętrzny i 3 część nazwijmy to tuleja pomiędzy tymi dwoma częściami. Wówczas klucz który miał odblokować zapadki one jednak się zablokowały i obróciły się razem z tuleją w korpusie nie otwierając zamka. Mechanizm ten składa się z oznaczonymi strzałkami nr 1 blaszka sprężysta chowa się w zagłębieniu nr 2 a ząbek na blaszce 1 chowając się w środku opuszcza zagłębienie w korpusie nr 3. To tak w skrócie, trudno to opisać.

Demontujemy osłonę sprężystą z blaszką zamykającą szczelinę przez którą wchodzi kluczyk do wkładki. Zwróćmy uwagę jak zahaczona jest sprężynka
    Renault Scenic 1 - naprawa wkładki zamka, rozebranie wkładki ,smarowanie wkładki Renault Scenic 1 - naprawa wkładki zamka, rozebranie wkładki ,smarowanie wkładki Renault Scenic 1 - naprawa wkładki zamka, rozebranie wkładki ,smarowanie wkładki Renault Scenic 1 - naprawa wkładki zamka, rozebranie wkładki ,smarowanie wkładki

Aby wydobyć wkładkę- wyciągnąć z tulei należy ją przekręcić z pozycji strzałek nr 1 na pozycję strzałki nr 2. Musimy zablokować bębenek grubym wkrętakiem (najlepiej wkrętak wkręcony w imadło) w miejscu kluczyka ale tak aby nie wchodził do środka i przez szczeliny w tulei przesuwamy zapadki od blokad kluczyka napierając cały czas na obrót wkładki w pozycję nr 2. Jest to trudne ale wykonalne. Po przekręceniu należy wkładkę z tulei ściągnąć.

Na kolejnym foto widać zablokowane dwie pierwsze zapadki oznaczone strzałką nr 1 , a strzałki nr 3 pokazuje zgrubienie które przy demontażu z tulei przejdzie tylko w pozycji nr 2.

Mamy wszystko rozebrane więc mycie i czyszczenie. Najważniejszą sprawą rozruszać zapadki które są na wgłębieniach kluczyka. Na początku myślałem że nie ruszę pierwszej zapadki ale nafta i przepychanie na siłę w jedną i drugą stronę jakoś poszło, można oczyszczać szczelinę po przepchnięciu zapadki w drugą stronę. Wszystkie muszą chodzić bez najmniejszego oporu, wszystkie równo. Teraz smarowanie i tu każdy ma swoją szkołę: wazelina techniczna, smar silikonowy lub inne smarowidła specjalistyczne do zamków. Po nasmarowaniu składamy. To są wszystkie części składowe.

Wkładamy sprężynkę i blaszkę blokady otworu kluczyka i przykrywamy kapselkiem pamiętając aby ząbek na kapslu zahaczył się o sprężynkę.

Dalej postępujemy w odwrotnej kolejności nie zapominając o sprężynie obrotu pomiędzy wkładką i tuleją. Naturalnie wszystko dalej smarujemy przy montażu. Na koniec zapinka z drutu.

Pozostaje tylko zaklepać zewnętrzny blaszany kapsel na korpusie zamykający całość. Zaklepujemy z jednej strony i obracamy o 180 stopni i zaklepujemy tą stronę, następnie obracamy o 90 stopni zaklepujemy tutaj a dalej obracamy o kolejne 180 stopni i tutaj zaklepujemy- chodzi o to aby nie zaklepywać od razu całość tylko kawałkami. Po zaklepaniu mocować plastikowy zabierak blokując jego zawleczką na trzpieniu. Gotowe!

Do zaklepania Ja użyłem takiego małego młoteczka, może zna ktoś inny sposób? Naturalnie i tak tego nie widać bo jest od strony karoserii.

Drugi zamek był w lepszym stanie więc wrzuciłem jego do nafty na 24h i od czasu do czasu należy wkładać kluczyk i wyciągać z tej wkładki tak aby rozruszać zapadki. Przesmarować np przy pomocy strzykawki z grubą igłą którą wkładamy do środka wkładki i wpuszczamy smarowidło.
    Teraz zamki działają rewelacyjnie jak nowe!

Ciekawy jestem czy opis dla Was był pomocny, jeżeli tak to proszę dodaj +, dodatkowo wszelkie sugestie mile widziane :D :D :D
    maw4444
    Level 10  
    Bardzo dobry opis, brawo, dziękuję!