Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mikrofalowy czujnik ruchu - przeróbka na 12V DC

ZbigniewHoreglad 21 Cze 2015 21:50 2931 6
  • #1 21 Cze 2015 21:50
    ZbigniewHoreglad
    Poziom 11  

Witam,
    od jakiegoś czasu próbuję przerobić mikrofalowy czujnik ruchu z zasilania 230V AC na zasilanie 12 V DC. Niestety proste ominięcie układu RC na wejściu nie daje efektów tak, jak w większości czujek PIR, które przerabiałem wcześniej. Po podłączeniu napięcia 30 V DC (bo tyle jest potrzebne po ominięciu kondensatora na wejściu) czujka nie uzbraja się w ciągu 30 sekund. Wygląda na to, że użyty w czujce układ scalony (symbol 701) wymaga napięcia przemiennego do sterowania wewnętrznych zegarem (wejście na nóżkę 5 i 6). Jeszcze tego nie przetestowałem z powodu braku czasu.
    Czy może udało się komuś przerobić taką czujkę na zasilanie napięciem stałym?

Załączam zdjęcie mojej czujki:
    Mikrofalowy czujnik ruchu - przeróbka na 12V DC

0 6
  • Relpol
  • #2 22 Cze 2015 13:34
    aaanteka
    Poziom 38  

A można ci zadać zasadnicze pytanie:
    -w jakim celu przerabiać czujnik w opcji droższej na opcję tańszą?

I czy na pewno jest to czujka mikrofalowa, upewnij się .

Ponieważ w przypadku czujki mikrofalowej nie widzę za bardzo potrzeby synchronizacji 50Hz, czy takiego zegara, ale może się mylę.

Jedyne rozwiązanie problemu w takim przypadku - to generator 50Hz.

0
  • Relpol
  • #3 22 Cze 2015 17:21
    ZbigniewHoreglad
    Poziom 11  

Mam kilka takich czujek i planowałem wykorzystać je do dodatkowego monitoringu. Planuję wykorzystać gotową instalację 12V.
    Czujka na pewno jest mikrofalowa. Reaguje na ruch przez cienkie przegrody, a wewnątrz obudowy jest płytka z antenką.
    Prezentuję część układu przed przeróbką. Obchodząc kondensator można podać zasilanie 30V DC. Potem, po zmianie przekaźnika na 12V, planowałem przeróbkę zasilania na 12V DC. Z napięcia 10V stabilizator 5V daje napięcie zasilania układu scalonego kontrolera oraz nadajnika/odbiornika mikrofalowego.
    Z wejścia 230V przez 1 M sygnał 5,6 V AC wchodzi do kontrolera prawdopodobnie do odliczania czasu uzbrojenia i czasu załączenia przekaźnika.
    Pewnie nie uda się zasilić napięciem stałym bez dodatkowego generatora 50 Hz np. na NE555.
    Montaż powierzchniowy elementów i ekranowanie powoduje, że nie widać większości ścieżek.
    Może ktoś miał więcej szczęścia i udało się rozrysować cały schemat?
    Co to za układ scalony z napisem 701?

0
  • #4 22 Cze 2015 17:59
    aaanteka
    Poziom 38  

A możesz zrobić fotografię tej "antenki"?

Proponuję sprawdzenie dziłania czujnika zasilając z UPS' a lub przetwornicy 12V/230V.

Producent podaje takowe dane o czujniku:

"Parametry techniczne dotyczące czujnika radiowego:
    • producent - Starlux
    • model - ST701-LDR
    • zakres detekcji: 360°
    • odległość detekcji - 2-16m (regulowana)
    • zasilanie - 220V/AC-240V/AC
    • częstotliwość zasilania - 50Hz"

Twój czujnik wpradzie jest podobny do OR-CR-217 - Mikrofalowego czujnika ruchu z regulacją,czy TMB-L (5,9 MHz), ale to może być tylko podobieństwo obudowy.

0
  • #5 22 Cze 2015 19:32
    ZbigniewHoreglad
    Poziom 11  

Do końca tygodnia jestem poza domem, ale znalazłem zdjęcie w sieci.
    Trzy kontakty na brzegu płytki to zasilanie 5V i wyjście sygnału.

Planując zasilając czujki napięciem 12V miałem na celu również bezpieczeństwo, ponieważ istniejąca instalacja oparta jest na skrętce, która nie nadaje się do zasilania 230V. Stosowanie przetwornicy 12V/230V przy każdej czujce również odpada ze względu na gabaryty i koszt.

0
  • #6 22 Cze 2015 19:42
    aaanteka
    Poziom 38  

Ja wiem jak wygląda sensor mikrofalowy , a zasilanie prosiłam zastosować do przetestowania działania czujnika bez przewodów zasilających.

A nie do stałego zastosowania.

To jest czujka określana przez producenta jako radiowa, do celów oświetleniowych, więc może ona trochę inaczej działać niż typowy detektor mikrofalowy.

0
  • #7 24 Lip 2015 07:42
    ZbigniewHoreglad
    Poziom 11  

W końcu udało się i czujka działa na 12V. Po ominięciu układu prostownika i diod Zenera oraz wymianie przekaźnika na 12V, trzeba było jeszcze dodać generator na układzie NE555 podający sygnał na nóżkę 6 układu scalonego. Niestety bez tego generatora czujka nie działa. Nie jest wykorzystywany jako zegar, bo jego częstotliwość nie wpływa na czas uzbrajania i pauzy. Nie doszedłem, po co podaje się taki sam sygnał na nóżkę 5 scalaka, ponieważ bez tego sygnału czujka też działa.
    Temat zamykam i dziękuję aaanteka za pomoc.

1