Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Studia techniczne - zmiana, opłacalna praca

Wodór 21 Jun 2015 23:14 909 6
 • #1
  Wodór
  Level 4  
  Cześć,

  piszę ten temat w bardzo ważnej dla mnie sprawie i bardzo proszę osoby studiujące i te, które już skończyły studia o pomoc :)

  Kończę właśnie I rok mechaniki. Przy wyborze studiów kierowałem się tym jakie kierunki w przyszłości dają pracę, godne zarobki i mogą być ciekawe, a swoje pasje które nie są zbyt opłacalne odstawiłem na bok.

  Wybrałem (przynajmniej wg rankingów) bardzo dobrą uczelnię i przyznam się, że bardzo mocno się zawiodłem. Musiałem włożyć dużo energii, zainwestować sporo czasu, a nic ciekawego się nie nauczyłem spędzając dużo czasu przy komputerze i kartce ucząc się teorii.

  Od dłuższego czasu bardzo poważnie zastanawiam się nad zmianą studiów, jednak nie mogę wybrać dla siebie opcjonalnie nic co mogłoby być w przyszłości opłacalne (interesuję się głownie psychologia, polityka etc)


  Tutaj kieruje moją prośbę do Was: powiedzcie mi proszę - czy to jest taki urok pierwszego roku, studiów w ogóle czy to po prostu efekt wyboru kierunku niezwiązanego z zainteresowaniami?

  Jak wygląda życie i rynek pracy po studiach? Czy faktycznie warto przetrwać 2,5 roku, bo pomoże mi to znaleźć dobrze płatna pracę czy pójść na lżejsze studia i inwestować w tym czasie w siebie (nauka języków etc.)?


  Bardzo proszę o wypowiedzi, każdy merytoryczny post dużo dla mnie znaczy.
  Pozdrawiam!
 • #2
  Drake160
  Level 17  
  U mnie pierwszy rok nie przypominał studiów technicznych - filozofia, kultura języka polskiego itd. Później było już dobrze. Może więc warto poczekać.
 • #3
  Kuniarz
  Moderator of Designing
  Wodór wrote:
  Czy faktycznie warto przetrwać 2,5 roku, bo pomoże mi to znaleźć dobrze płatna pracę

  Dobrą pracę znajdziesz wtedy, gdy będziesz w czymś dobry. Papier inżyniera to tylko formalność, żebyś mógł sobie w stopce firmowego maila ładnie napisać "junior hardware engineer" ;-)
  Mechanika to dobry kierunek, jeśli do tego poczujesz się dobrze w CAD'owskich klimatach, to myślę że robotę za 4k masz pewną.
  Pewna firma szukała CADowca do działu prawie pół roku...
 • #4
  tomekm33
  Level 22  
  Kuniarz chyba wyczerpał temat, krótko i zwięźle. Jeśli liczysz, że same studia zapewnią Ci pracę... To możesz mieć problem. Realizuj sobie jakieś małe projekty (duże też mogą być :) ), zobacz, które przedmioty, a także którzy wykładowcy Ci odpowiadają, jakoś Cię inspirują/interesują. Możesz pogadać z takim wykładowcą, może zaproponuje Ci jakiś projekt, którym będziesz mógł się w przyszłości pochwalić przed potencjalnym pracodawcą, a jednocześnie możesz w ten sposób zacząć już robić pracę inżynierską.
 • #5
  Wodór
  Level 4  
  Bardzo dziękuję za wypowiedzi.

  Im bardziej się nad tym zastanawiam i rozmawiam z ludźmi, tym większe odczuwam wrażenie, że na uczelni publicznej zbyt dużo się nie nauczę i sam we własnym zakresie będę musiał zadbać o swoją edukację.

  Czy ktoś z Was orientuje się jak wygląda praca po kierunku Transport? (specjalizacje: Logistyka bądź Transport Drogowy).

  Jak dotąd zebrałem sporo różnych opinii: od takich, że praca w logistyce nie wymaga studiów, że po mechanice jest węższy zakres możliwości, po takie że na rynku jest zapotrzebowanie na logistyków które zapowiada się, że nie nie będzie spadało.
 • #6
  Kuniarz
  Moderator of Designing
  Wodór wrote:
  na uczelni publicznej zbyt dużo się nie nauczę

  ...na prywatnej jeszcze mniej, bo chodzi głównie o pieniądze i "zdawalność" :)

  Trudno mi się wypowiedzieć o logistyce, bo pracuję w branży stricte elektronicznej i inżynierów rekrutujemy ciągle. Nie każdy oczywiście przetrwa okres próbny, no ale na tym polega selekcja naturalna ;-)
 • #7
  elektro16
  Level 16  
  Jeśli jakaś dziedzina życia jest Twoją pasją ,to ją pielęgnuj .Nieważny jest kierunek ,ważny jest poziom wiedzy w tym co cię interesuje .Znam ludzi po socjologi ,którzy dobrze zarabiają w sektorze technicznym . Jeśli szukasz dobrze płatnej pracy to murarze itp. Zadaj sobie pytanie czy chcesz trzepać kapuchę ,czy realizować się w życiu -czerpać z tego przyjemność i zarabiać .Pytanie : ile dzieci zmuszanych do gry na jakimś instrumencie zostało wielkimi muzykami ? .
  A ilu samouków jest na topie ?
  Pozdrawiam
  Ps. przypomniało mi się powiedzenie pewnego doktora z polibudy :
  Nikt nikogo nic nie nauczy ,jeśli chcesz się nauczyć to nauczysz się sam .

  Opłaca się być dentystą ,ginekologiem -ale jest szansa po studiach technicznych można bez problemu założyć zakład pogrzebowy - to jest opłacalny interes...

  Przepraszam za sarkazm ,ale wnerwiają mnie ludzie myślący ,że wykształcenie jest kluczem do dobrobytu a pomijają aspekt pracy własnej w dążeniu do celu . Koniec