Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Studia techniczne - zmiana, opłacalna praca

Wodór 21 Jun 2015 23:14 909 6
    Wodór
    Level 4  
    Cześć,

piszę ten temat w bardzo ważnej dla mnie sprawie i bardzo proszę osoby studiujące i te, które już skończyły studia o pomoc :)

Kończę właśnie I rok mechaniki. Przy wyborze studiów kierowałem się tym jakie kierunki w przyszłości dają pracę, godne zarobki i mogą być ciekawe, a swoje pasje które nie są zbyt opłacalne odstawiłem na bok.

Wybrałem (przynajmniej wg rankingów) bardzo dobrą uczelnię i przyznam się, że bardzo mocno się zawiodłem. Musiałem włożyć dużo energii, zainwestować sporo czasu, a nic ciekawego się nie nauczyłem spędzając dużo czasu przy komputerze i kartce ucząc się teorii.

Od dłuższego czasu bardzo poważnie zastanawiam się nad zmianą studiów, jednak nie mogę wybrać dla siebie opcjonalnie nic co mogłoby być w przyszłości opłacalne (interesuję się głownie psychologia, polityka etc)

Tutaj kieruje moją prośbę do Was: powiedzcie mi proszę - czy to jest taki urok pierwszego roku, studiów w ogóle czy to po prostu efekt wyboru kierunku niezwiązanego z zainteresowaniami?

Jak wygląda życie i rynek pracy po studiach? Czy faktycznie warto przetrwać 2,5 roku, bo pomoże mi to znaleźć dobrze płatna pracę czy pójść na lżejsze studia i inwestować w tym czasie w siebie (nauka języków etc.)?

Bardzo proszę o wypowiedzi, każdy merytoryczny post dużo dla mnie znaczy.
    Pozdrawiam!
    Drake160
    Level 17  
    U mnie pierwszy rok nie przypominał studiów technicznych - filozofia, kultura języka polskiego itd. Później było już dobrze. Może więc warto poczekać.
    Kuniarz
    Moderator of Designing
    Wodór wrote:
    Czy faktycznie warto przetrwać 2,5 roku, bo pomoże mi to znaleźć dobrze płatna pracę

Dobrą pracę znajdziesz wtedy, gdy będziesz w czymś dobry. Papier inżyniera to tylko formalność, żebyś mógł sobie w stopce firmowego maila ładnie napisać "junior hardware engineer" ;-)
    Mechanika to dobry kierunek, jeśli do tego poczujesz się dobrze w CAD'owskich klimatach, to myślę że robotę za 4k masz pewną.
    Pewna firma szukała CADowca do działu prawie pół roku...
    tomekm33
    Level 22  
    Kuniarz chyba wyczerpał temat, krótko i zwięźle. Jeśli liczysz, że same studia zapewnią Ci pracę... To możesz mieć problem. Realizuj sobie jakieś małe projekty (duże też mogą być :) ), zobacz, które przedmioty, a także którzy wykładowcy Ci odpowiadają, jakoś Cię inspirują/interesują. Możesz pogadać z takim wykładowcą, może zaproponuje Ci jakiś projekt, którym będziesz mógł się w przyszłości pochwalić przed potencjalnym pracodawcą, a jednocześnie możesz w ten sposób zacząć już robić pracę inżynierską.
    Wodór
    Level 4  
    Bardzo dziękuję za wypowiedzi.

Im bardziej się nad tym zastanawiam i rozmawiam z ludźmi, tym większe odczuwam wrażenie, że na uczelni publicznej zbyt dużo się nie nauczę i sam we własnym zakresie będę musiał zadbać o swoją edukację.

Czy ktoś z Was orientuje się jak wygląda praca po kierunku Transport? (specjalizacje: Logistyka bądź Transport Drogowy).

Jak dotąd zebrałem sporo różnych opinii: od takich, że praca w logistyce nie wymaga studiów, że po mechanice jest węższy zakres możliwości, po takie że na rynku jest zapotrzebowanie na logistyków które zapowiada się, że nie nie będzie spadało.
    Kuniarz
    Moderator of Designing
    Wodór wrote:
    na uczelni publicznej zbyt dużo się nie nauczę

...na prywatnej jeszcze mniej, bo chodzi głównie o pieniądze i "zdawalność" :)

Trudno mi się wypowiedzieć o logistyce, bo pracuję w branży stricte elektronicznej i inżynierów rekrutujemy ciągle. Nie każdy oczywiście przetrwa okres próbny, no ale na tym polega selekcja naturalna ;-)
    elektro16
    Level 16  
    Jeśli jakaś dziedzina życia jest Twoją pasją ,to ją pielęgnuj .Nieważny jest kierunek ,ważny jest poziom wiedzy w tym co cię interesuje .Znam ludzi po socjologi ,którzy dobrze zarabiają w sektorze technicznym . Jeśli szukasz dobrze płatnej pracy to murarze itp. Zadaj sobie pytanie czy chcesz trzepać kapuchę ,czy realizować się w życiu -czerpać z tego przyjemność i zarabiać .Pytanie : ile dzieci zmuszanych do gry na jakimś instrumencie zostało wielkimi muzykami ? .
    A ilu samouków jest na topie ?
    Pozdrawiam
    Ps. przypomniało mi się powiedzenie pewnego doktora z polibudy :
    Nikt nikogo nic nie nauczy ,jeśli chcesz się nauczyć to nauczysz się sam .

Opłaca się być dentystą ,ginekologiem -ale jest szansa po studiach technicznych można bez problemu założyć zakład pogrzebowy - to jest opłacalny interes...

Przepraszam za sarkazm ,ale wnerwiają mnie ludzie myślący ,że wykształcenie jest kluczem do dobrobytu a pomijają aspekt pracy własnej w dążeniu do celu . Koniec