Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Eltrox HurtonEltrox Hurton
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sieci GSM umrą w 2017 roku

Natsuki Kuga 24 Nov 2017 11:24 31287 75
    Ibuprom
    Level 26  
    A mi kilka dni temu jeden z operatorów odpisał że będąc niecały kilometr od nadajnika normalnym jest "zasięg" 1 kreseczki w 3g i 3-4 kreseczki w 2G i to na zewnątrz budynku zalecając jednocześnie sztywne przełączenie telefonu w tryb GSM. Niestety, w 2G przerywa nawet przy tych 4 kreseczkach, w 3G działa, ale jak już wejdę do domu to tylko mam 3G przy oknie. Hmmm, coś ten postęp nie idzie w dobrą stronę....
  • Eltrox HurtonEltrox Hurton
    sanfran
    Level 40  
    Wszystko zależy od mocy nadajnika. Niestety miałem tak samo. Telefon w domu dzwonił, ale jak się go przyłożyło do ucha to już kiła. Tereny niskiej zabudowy domkami jednorodzinnymi. Odległość od nadajnika 1150m (w/g google map).
    Wybudowano nowy nadajnik w odległości 550m i teraz mam w domu 4G, pełny zasięg na piętrze, na parterze często telefon się przełącza z nadajników naziemnych na "WiFi Calling"
    Ibuprom
    Level 26  
    Jednak coraz częściej zdarzają się dziury w zasięgu. W domu pół biedy, ale w drodze? Nie tak dawno z powodu wypadku musiałem objechać bocznymi drogami. Nawet 2G na odcinku 2 km przez las w odległości kilometra od głównej drogi nie było a to jedna z sieci W3, nie żadna tam pijawka. Kiedyś 2G spokojnie działało i 15-20 km od nadajnika, dziś zasięg ratuje się tylko gęstością nadajników, choć i to kiepsko wychodzi. Wydaje się że podstawowa funkcjonalność TELEFONII komórkowej powinna zostać nienaruszona i to ona powinna mieć priorytet nad wszystkim innym....
  • Eltrox HurtonEltrox Hurton
    User removed account
    User removed account  
    E8600
    Level 39  
    Już miałem zakładać zbliżony temat.
    To co w ostatnich latach stało się z jakością połączeń sprawi chyba, że niebawem wrócą do łask telefony stacjonarne/budki telefoniczne. Obserwuje pogłębiające się problemy od kiedy na dobre przyjęło się u nas LTE oraz rośnie liczba urządzeń Wifi. Osobiście zmieniłem 2 telefony oraz kartę u operatora i nic to nie pomogło. Zasięg w 2G to kpina niby jest ale jakość połączeń jest nieakceptowalna. W 3G nie jest wcale dużo lepiej - dźwięk się rwie. Może jakiś specjalista się wypowie bo normalnie telefon komórkowy, który ma służyć do dzwonienia słabo się do tego nadaje.

U siebie na sztywno ustawiłem 3G a mimo to zasięg potrafi skakać 0-4 kreski. Niestety mam w rodzinie telefony tylko z 2G (starsze osoby) i mam dylemat czy zmiana na modele z 3G cokolwiek pomoże czy szukać starych noki biznesowych.
    Sieci GSM umrą w 2017 roku
    Oczywiście notorycznie mają te osoby problemy z jakością rozmów. Ręce opadają, ktoś dzwoni w ważnej sprawie a ty jedynie możesz sobie dzwonka posłuchać bo w słuchawce głucho.
    Osobiście podejrzewam, że operatorzy specjalnie robią nas w konia gdyż w dobie LTE tylko na tym zarabiają (90% dochodu) ponieważ większość przestawiła się na aplikacje komunikacyjne typu Snapchat, Viber itp. Czytałem, nawet że telefony na firmę mają wyższy priorytet połączenia 2G/3G a tym samym lepszą jakość połączeń najbardziej olewani są klienci na kartę prepaid.
    DiZMar
    Level 43  
    E8600 wrote:
    ...
    Czytałem, nawet że telefony na firmę mają wyższy priorytet połączenia 2G/3G a tym samym lepszą jakość połączeń najbardziej olewani są klienci na kartę prepaid.

Coś w tym chyba jest, bo ja mam telefony na firmę(kilkanaście) i nie ma problemów z rozmowami
    User removed account
    User removed account  
    kris8888
    Level 34  
    melaniamela wrote:
    Teraz mam okazję kupić Ericssona T28 w stanie idealnym. Telefon z folią na wyświetlaczu.

Pokazać się teraz z takim telefonem na mieście to niezła sensacja, a na pewno wielkie zdziwienie gimbazy. :D

Bez obaw, technologia 2G (GSM/GPRS/EDGE) tak szybko nie zniknie, sporo centralek alarmowych i terminali płatniczych pracuje w oparciu o tą technologię. Będzie pogarszać się jakość połączeń w 2G z racji stopniowego wykorzystania i zastępowania pasma na potrzeby transmisji danych (LTE, UMTS) ale całkowicie nie będzie to wyłączone.
    User removed account
    User removed account  
    Ibuprom
    Level 26  
    DiZMar wrote:
    E8600 wrote:
    ...
    Czytałem, nawet że telefony na firmę mają wyższy priorytet połączenia 2G/3G a tym samym lepszą jakość połączeń najbardziej olewani są klienci na kartę prepaid.

Coś w tym chyba jest, bo ja mam telefony na firmę(kilkanaście) i nie ma problemów z rozmowami

Z 5 lat temy gdy miałem telefon w Playu też zauważyłem priorytetyzowanie klientów. Ja mając nr "cywilny" niemal cały czas byłem poza zasięgiem mając full zasięg na telefonie na roamingu plusa. Dziennie potrafiłem dostać i 60 sms "Ktoś dzwonił". Znajomy z telefonem na firmę (15 numerów w firmie) praktycznie żadnego problemu nie miał. Zrobiłem test - telefony leżące obok siebie, test trwał godzinę. Kilka połączeń na jego nr - wszystkie zrealizowane poprawnie. Ta sama ilość na mój - ponad połowa zakończyła się sms-em "Ktoś dzwonił".

Teraz gdy T-mobile i Orange połączyły swoje siły i używają wspólnych nadajników to zasięg tychże sieci spadł dramatycznie - łatają to gęstością nadajników, ale sporo dziur nadal jest. PLAY (tam gdzie ma swoje nadajniki) i Plus z własną infrastrukturą mają jednak ten sygnał dużo mocniejszy i stabilniejszy. Teraz mająć t-mobile w domu muszę trzymać telefon przy oknie i posiłkować się słuchawką BT bo inaczej nie porozmawiam - tak rwie. I to kilometr od nadajnika....
    aaanteka
    Level 39  
    Ibuprom wrote:
    Z 5 lat temy gdy miałem telefon w Playu też zauważyłem priorytetyzowanie klientów.

Standardowe zabiegi dbania o lepszych klientów. Podobne spostrzeżenia mam w tej kwestii w przypadku nawałnic wyłączających z użytkowania BTS: - telefon prywatny z miesięcznymi wydatkami powyżej 1000 PLN, rozmowami międzynarodowymi zawsze funkcjonuje, a telefon ( właściwie druga karta w telefonie dualnym z prawdziwego zdarzenia, w tej samej sieci) służący wyłącznie do odbierania - brak zasięgu.
    Ibuprom wrote:
    Teraz mająć t-mobile w domu muszę trzymać telefon przy oknie i posiłkować się słuchawką BT bo inaczej nie porozmawiam - tak rwie. I to kilometr od nadajnika....

Obecnie za grosze można kupić telefon stacjonarny GSM kiedyś oferowany przez ERA- GSM i antenę wyprowadzić na zewnątrz. Zwykle przyjmuje się 8-10krotnie silniejszy sygnał na zewnątrz budynku.
    jalop
    Level 24  
    Ja mogę powiedzieć tyle, że od tego roku, kiedy mam w domu telefon, a jest to bodajże 2001 rok, to sygnał ani na trochę się nie poprawił. Obecnie muszę używać Wificalling, aby gdzieś się dodzwonić, bo schowana antenka w smartfonie robi swoje.
    Ibuprom
    Level 26  
    aaanteka wrote:
    Obecnie za grosze można kupić telefon stacjonarny GSM kiedyś oferowany przez ERA- GSM i antenę wyprowadzić na zewnątrz. Zwykle przyjmuje się 8-10krotnie silniejszy sygnał na zewnątrz budynku.

Super, tylko już nie ma ofery "Tandem" znanej z Ery. Nie da się wyrobić 2 kart na jeden numer. Rozważam przekierowanie wszystkich rozmów na numer w plusie gdzie zasięg w domu mam niemal pełny w 3G. Zabawne, nadajniki na tej samej wieży, a orange/t-mobile 3G tylko przy oknie, 2G czasem da się porozmawiać siedząc w fotelu w głębi domu a w plusie mam 3G nawet w piwnicy. Muszę się jeszcze pół roku pomęczyć do końca kontraktu....
    E8600
    Level 39  
    "Orangutan" zrobił kolejny "prezent" na święta - pakiet 1000 minut w sieci został własnie zablokowany "Oferta niedostępna w sprzedaży".

Sprawdzał ktoś jak jest z jakością rozmów na starych nokiach biznesowych np. 6310i ? Realnie miały one tak dobre anteny? Pytam bo te telefony nie mają 3G, które uważam za minimum gdyż pozwala na HD Voice.

U mnie są cyrki z zasięgiem takie telefon leży odblokowuje jest zero kresek a za chwilę jest full zasięg w 3G.

Ibuprom wrote:
    Teraz gdy T-mobile i Orange połączyły swoje siły i używają wspólnych nadajników to zasięg tychże sieci spadł dramatycznie

Niestety muszą to potwierdzić. Próbował ktoś z was interwencji w BOK? Ja gdzieś czytałem, że jakiś gość po dłuższej batalii z BOK dostał usługę "podwyższonego priorytetu połączeń" za darmo choć teoretycznie ta usługa nie jest dostępna dla zwykłego użytkownika na kartę.
    Ibuprom
    Level 26  
    E8600 wrote:
    Ibuprom napisał:
    Teraz gdy T-mobile i Orange połączyły swoje siły i używają wspólnych nadajników to zasięg tychże sieci spadł dramatycznie

Niestety muszą to potwierdzić. Próbował ktoś z was interwencji w BOK? Ja gdzieś czytałem, że jakiś gość po dłuższej batalii z BOK dostał usługę "podwyższonego priorytetu połączeń" za darmo choć teoretycznie ta usługa nie jest dostępna dla zwykłego użytkownika na kartę.

Priorytet priorytetem, u mnie wygląda na to że mają problem z nadajnikiem - sprzętowo. Mimo niemal pełnego zasięgu w 2G i tak przerywa rozmowę dopóki nie stanę przy oknie w stronę nadajnika. Przełączy się na 3G nawet przy "szczątkowym" zasięgu - problem znika. Tyle że ten "zasięg" łapie dopiero przy oknie. Kilometr od wieży nadawczej. I tłumaczę to już kilkakrotnie w BOK i nadal jest jak było. Zmiany telefonu też były bez różnicy.

No nic, temat był o czym innym i zbyt daleko odpłynąłem od sedna.
    pawelbestia
    Level 11  
    U mnie rozwiązanie problemu z zasięgiem było banalnie proste. Wymieniłem żarówki LED na dobrej jakości, z przetwornicami o jak najmniejszych zakłóceniach. Tu szukajcie problemu. Smog elektromagnetyczny w mieszkaniach jest ogromny. Obecnie nie można posłuchać CB radia w bloku z magnesówką na parapecie. Urządzenia zainstalowane w domu potrafią zakłócić odbiór w sprzęcie RTV.