Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sieci GSM umrą w 2017 roku

Natsuki Kuga 22 Cze 2015 09:22 29514 75
 • Sieci GSM umrą w 2017 rokuOperatorzy komórkowi z całego świata wspólnie planują wyłączenie swoich pasm GSM w roku 2017. Jedynie trzech dostawców z Singapuru zadeklarowało, że wykorzysta swoje łącza GSM, by świadczyć inne usługi. Decyzja ta została poparta faktem, że znacznie zwolni to pasmo komunikacyjne, pozostawiając więcej miejsca na rozwój sieci 3G i 4G. Niestety nie jest to dobra wiadomość dla starszych urządzeń. Jak można było przeczytać w tamtym roku, stare telefony zaczęły powracać do łask użytkowników (http://www.treehugger.com/gadgets/why-old-school-cell-phones-are-making-comeback.html). Niestety, nie zbiegło się to z planami operatorów, ponieważ użytkownicy ci będą zmuszeni do wymiany swoich urządzeń na nowsze. Pierwszym z operatorów, który przetrze szlaki dezaktywacji GSM, będzie australijska Telstra. Następnymi, którzy podążą jej krokami, to AT&T w USA (1 styczeń 2017) oraz M1, Singtel i StarHub z Singapuru (1 kwiecień 2017). Trójka wymienionych azjatyckich dostawców ma być ostatnimi, którzy przestaną świadczyć usługi GSM. Wyłączenie tych sieci nie powinno spowodować większych problemów dla użytkowników telefonów, ponieważ w dzisiejszych czasach większość z nich korzysta z nowoczesnych smartphone'ów, które i tak nie używają GSM, a nowszych trybów. Jak twierdzą dostawcy z Singapuru - jedynie mały odsetek korzysta ze starych technologii. Kiedy w poprzednim roku Telstra poinformowała o swoich planach, użytkownicy pasma GSM stanowili jedynie niecały procent wykorzystania pasma sieci komórkowej.

  Zalety idące za wyłączeniem GSM są duże: zwolnione pasmo może być wykorzystane lepiej przez sieci 3G i 4G, które będą w stanie obsłużyć większą liczbę użytkowników i zwiększyć szybkość transferu oraz wygenerować większe dochody dla operatorów. Dla dostawców utrzymanie jednego pasma mniej powinno oznaczać zmniejszenie kosztów. O ile dla przeciętnych użytkowników telefonów komórkowych wyłączenie pasma GSM nie będzie robiło większej różnicy, zagraża to połączeniom M2M (machine-to-machine). Opierające się w dużej mierze na GSM (niskie koszty i dobry zasięg) połączenia te wykorzystywane są do łączenia ze sobą pojazdów, alarmów, automatów z przekąskami oraz innych urządzeń. Zgodnie z wynikami badań Machina, przeprowadzonych pod koniec poprzedniego roku, liczba aktywnych urządzeń korzystających z M2M wynosiła około 160 milionów.

  Jak twierdzi Matt Hatton, CEO badań Machina, nowe generacje układów scalonych są w stanie zapewnić podstawę dla takich aplikacji, działając jako modemy LTE. Według AT&T, większe prędkości oferowane przez 3G i 4G pozwolą na dostarczanie lepszych aplikacji machine-to-machine, przykładowo będzie można wprowadzić kamery wideo by streamować na żywo, lub kamery na deskach rozdzielczych dla kierowców ciężarówek. Jak jednak potoczy się dalsza historia M2M, nie wiadomo. Niektóre firmy mogą zrezygnować z usługi, ponieważ będzie się to wiązało z poniesieniem dodatkowych kosztów na modernizację sprzętu. Nie wszyscy operatorzy sieci komórkowych jednak okazują się tak agresywni w swoich zamiarach. Jeśli chodzi o operatorów w Europie, zamierzają być oni bardziej ostrożni. Przykładowo, francuski operator Orange nie zamierza przeprowadzać nagłego wyłączenia GSM. Jeszcze inne przedsięwzięcie ogłosił norweski Telenor: w 2020 roku planuje on wyłączyć swoją sieć 3G (!), a GSM dopiero w roku 2025. Opieszałość w podejmowaniu drastycznych kroków nie wynika jednak z chęci wspierania istniejących urządzeń korzystających z M2M. Europejscy operatorzy wciąż czerpią ogromne zyski z połączeń roamingowych. Wyłączenie sieci GSM w nadchodzących latach poskutkowałoby problemami ze strony organizacji nadzorujących.


  Źródło: http://www.pcworld.com/article/2935952/gsm-sw...or-phone-users-not-for-connected-devices.html

 • Relpol
 • #4 22 Cze 2015 15:45
  MasMas
  Poziom 16  

  xdiax napisał:
  Natsuki Kuga napisał:
  oraz wygenerować większe dochody dla operatorów.
  I to jest główny powód. Po prostu operatorzy są pazerni.


  Nie tyle "wygenerować" dochody co usunąć straty. Jeśli jakiś operator ma 1% klientów korzystających z GSM to nie opłaca mu się tego utrzymywać.

  Poza tym technologia idzie do przodu, w przypadku elektroniki bardzo szybko i nie można w nieskończoność utrzymywać przestarzałych rozwiązań.

 • Relpol
 • #5 22 Cze 2015 15:50
  Radzio M.
  Poziom 32  

  Czyli będę zmuszony do kupienia smartphona. Codzienne ładowanie baterii już czeka. :(

 • #6 22 Cze 2015 15:57
  TomekxD
  Poziom 29  

  Sa jeszcze telefony takie jak SE k810i, ktory trzyma tydzien i ma 3G :P

 • #7 22 Cze 2015 16:02
  miono
  Poziom 15  

  Radzio M. napisał:
  Czyli będę zmuszony do kupienia smartphona. Codzienne ładowanie baterii już czeka. :(

  Jesteś chyba niezbyt w temacie. Jeśli będziesz tego smartphona używał w taki sam sposób jak swój obecny telefon (zakładam po twojej wypowiedzi że masz telefon tylko do dzwonienia) to będziesz musiał go ładować raz na tydzień a jeśli kupisz sobie telefon z dużym aku (są np. niedrogie lenovo) to wtedy raz na 2 tygodnie albo i jeszcze rzadziej. Możesz także kupić sobie też starszą nokie z symbianem która ma już obsługę 3G i też bateria ci będzie długo trzymała.

 • #8 22 Cze 2015 16:21
  sanfran
  Poziom 36  

  Czy mówiąc o paśmie GSM mamy na myśli 900MHz?
  Bo 1800 MHz to jest UMTS.

  GSM można sobie wyciąć w takich miastach jak Singapur, gdzie w zasięgu jednego BTSa (8km) mogą się znajdować tysiące użytkowników; ale jakoś sobie nie wyobrażam tego na moim uroczym za***iu (pólnocnej Szkocji); gdzie nawet policyjne komunikatory są oparte o sieci komórkowe.

 • #9 22 Cze 2015 16:47
  kernelpanic
  Poziom 18  

  Czyli i tak starsze telefony ( np.Nokia N73, SE K800i) będą śmigać bo mają 3G (UMTS 2100)? Ale czy wtedy nie zmniejszy się drastycznie zasięg? GSM trzyma nawet w windach gdzie 3G/4G już nie daje rady...

 • #10 22 Cze 2015 19:31
  Radzio M.
  Poziom 32  

  miono napisał:
  Radzio M. napisał:
  Czyli będę zmuszony do kupienia smartphona. Codzienne ładowanie baterii już czeka. :(

  Jesteś chyba niezbyt w temacie. Jeśli będziesz tego smartphona używał w taki sam sposób jak swój obecny telefon (zakładam po twojej wypowiedzi że masz telefon tylko do dzwonienia) to będziesz musiał go ładować raz na tydzień a jeśli kupisz sobie telefon z dużym aku (są np. niedrogie lenovo) to wtedy raz na 2 tygodnie albo i jeszcze rzadziej. Możesz także kupić sobie też starszą nokie z symbianem która ma już obsługę 3G i też bateria ci będzie długo trzymała.


  Chyba jeśli będziesz przy stacji BTS. Normalnie w miejscowościach o bardzo słabym sygnale baterie padają jak muchy.

 • #11 22 Cze 2015 19:57
  PZ IX
  Poziom 32  

  miono napisał:
  Jesteś chyba niezbyt w temacie. Jeśli będziesz tego smartphona używał w taki sam sposób jak swój obecny telefon (zakładam po twojej wypowiedzi że masz telefon tylko do dzwonienia) to będziesz musiał go ładować raz na tydzień...


  No, a świstak siedzi i zawija... Nawet oryginalna powiększona bateria w moim Samsungu S II nie powoduje takich jak na dzisiejsze smartfony "rekordów". A zasięg mam w GSM bardzo dobry. Maksimum u mnie to 3-4 dni umiarkowanego używania jako telefon wraz z SMS.

 • #13 23 Cze 2015 08:25
  Sobolewski Krzysztof
  Poziom 9  

  Masakra po raz kolejny rozwojem technologicznym tłumaczy się wyciąganie pieniędzy od ludzi by zasilić konta firm producentów telefonów.To tak jak Amerykanie jak coś spierniczą to mówią że to dla bezpieczeństwa narodowego ,a młodzi bez urazy łykają to jak ciepłe bułeczki bo będą nowe zabawki.

 • #14 23 Cze 2015 08:52
  Natsuki Kuga
  Poziom 12  

  Ja sama sobie osobiście nie wyobrażam wyłączenia GSM, bo u mnie już chyba w ogóle by się dzwonić nie dało. Co z tego, że czwórka największych operatorów w mieście jest i chwali się 4G, skoro jak już trzeba porozmawiać, to i tak tylko przez 2G da się złapać zasięg? Mój blok ma już około pół wieku, w centrum miasta, a przez ściany jakoś sygnał za bardzo nie chce przechodzić. Jeszcze jak pomyślę o babci i dziadku, którzy z leciwych Nokii mieli by się przerzucić na smartfony, których na pewno nie będą umieli obsłużyć, to mi się już tylko na smutny śmiech zbiera.. :roll:

 • #15 23 Cze 2015 11:34
  elele
  Poziom 17  

  Czyli jak zwykle, jak to już ktoś wyżej napisał. " Kasa, misiu, kasa " i tylko to się liczy. Wypadnie przeprosić się z tepsą i zainstalować stacjonarny.

 • #16 23 Cze 2015 12:04
  lespaul972
  Użytkownik obserwowany

  tak niech zostanie samo lte lub nawet wraz z 3g..
  i mamy 20 powerbanków w kieszeni smartfony za 2tysiące i milion osób starszych nie radzących sobie ze smartfonami bo klawiaturowcom lte nie dają..
  Słowem wszyscy zarobieni tylko nie konsument :(

 • #17 23 Cze 2015 14:21
  internick
  Poziom 33  

  LTE w tym przypadku do niczego się nie nadaje. Na sztywnym 4G nie da się prowadzić rozmów i odbierać/wysyłać wiadomości.

 • #18 23 Cze 2015 14:34
  pc majster
  Poziom 14  

  Mam pomysł, zróbmy pikiety i petycję,
  Od tego lte będziemy świecić w ciemności :p
  Takie to wydajne że na światłowodzie co 200m montują :p
  Jest to kolejny krok do manipulacji społeczeństwem :p
  Już kit z 900mhz, podobno jak to pasmo się odblokuje to przynajmniej zrobi się na tym nową sieć radiowo internetową dla amatorów :)
  Kiedyś były takie urządzenia przed wifi i miały zasięg na kilka kilometrów :)

 • #19 23 Cze 2015 16:59
  subribe
  Poziom 9  

  Czyli mam też rozumieć że wszystkie centralki alarmowe na karty sim nie obsługujące 3g i 4g stracą łączność... Wszystkie stare modemy, wszystkie nasze układy oparte o stare telefony, jako moduły gsm. Wszystko przestanie działać. Zarobią na tym producenci, bo będziemy musieli wymienić sprzęt na nowy, pewnie i odpowiednio droższy. Co do nowych telefonów, dużo osób po prostu nie będzie stać na nowy ze sklepu, będą brali na abonament,doładowania, zyski wzrosną, a Polacy bardziej zbiednieją.

 • #20 23 Cze 2015 17:01
  oshii
  Poziom 19  

  Forum niby techniczne a tyle osób jest na "nie" w kwestii rozwoju technicznego? :| Przecież GSM jest fatalnie zabezpieczone a 3G w komórkach to standard przynajmniej od dobrych 10 lat, więc o jakich konkretnie kosztach dla odbiorcy mówimy?

 • #22 23 Cze 2015 17:13
  oshii
  Poziom 19  

  Bo jest na 900 MHz. Nadajniki na 1800 faktycznie mają zauważalnie lepszy zasięg ("mocniejszy" sygnał) od 3/4 G?
  Co nie spojrzę na swój telefon (żaden tam smart) to zalogowany jest do 3G.

 • #23 23 Cze 2015 17:49
  sanfran
  Poziom 36  

  oshii napisał:
  Forum niby techniczne a tyle osób jest na "nie" w kwestii rozwoju technicznego? :| Przecież GSM jest fatalnie zabezpieczone a 3G w komórkach to standard przynajmniej od dobrych 10 lat, więc o jakich konkretnie kosztach dla odbiorcy mówimy?


  Zapraszam za na wycieczkę za miasto. Jakoś nie wierzę w 3/4G w plenerze. A gdy wyświetlacze pokażą brak zasięgu to użytkownicy larum zagrają.

 • #24 23 Cze 2015 18:26
  freebsd
  Poziom 34  

  Ja mam na stałe włączony tryb "GSM", a "3G" włączam tylko jak potrzebuje. Dzięki temu znacząco dłużej wytrzymuje mi bateria.

 • #25 23 Cze 2015 19:31
  oshii
  Poziom 19  

  @pc majster, @sanfran, @freebsd ponowię pytanie - czy z pary GSM 900 i UMTS 900 (faktycznie, UMTS900 będzie już wymagał wymiany starszych telefonów), ten drugi w porównywalnych warunkach terenowych będzie miał znacząco słabszy sygnał? Bo, że z pary GSM900 a UMTS 1800/2100, ten pierwszy będzie dalej sięgał to już z samej fizyki wynika a nie technologii.
  GSM, jako dziurawy jak sito standard już dawno powinien odejść do lamusa. Zamiast wkurzać się, jak bardzo operatorzy są zacofani we wprowadzeniu nowych wersji technologii to narzekacie, że stare i dziurawe w końcu będą wycofywane.

 • #26 23 Cze 2015 21:14
  kris8888
  Poziom 27  

  freebsd napisał:
  Ja mam na stałe włączony tryb "GSM", a "3G" włączam tylko jak potrzebuje. Dzięki temu znacząco dłużej wytrzymuje mi bateria.

  To prawda, bo system GSM wymaga mniejszej mocy obliczeniowej a więc i zużycia energii w telefonie. Inna jest też gęstość widmowa sygnału. Szkoda gdyby miał zostać całkowicie wyłączony, bo do zwykłej rozmowy w zupełności wystarczy i nie uważam, żeby był gorzej zabezpieczony niż UMTS.
  Co do porównania granicy efektywnego zasięgu GSM900 i UMTS900 to dla zwykłej transmisji głosu jest lekka przewaga tego ostatniego z uwagi na mniejsze wymagania co do odstępu sygnału do szumu. Czyli tam gdzie już nie pogada się na GSM900 to jest szansa na skuteczne połączenie na UMTS900. Tyle że w paśmie 900MHz zbyt wielu sygnałów UMTS się nie upakuje w porównaniu do 2,1GHz bo to z natury system szerokopasmowy. Czyli UMTS900 ma pewne ograniczenia pojemności.

 • #27 23 Cze 2015 21:31
  Krzysztof L.
  Poziom 34  

  Jest dobrze.

  Nareszcie pozbędę się telefonu :)

  Nie dam się zmusić siłą rzeczy do przestawienia w kolejne śmieci elektroniczne którymi zostaną zasypane sklepy, a po połowie roku wylądują na wysypisku u nas w kraju. Już nie mogę (nie będę mógł) po prostu używać tradycyjnego połączenia telefonicznego poprzez swój byle jaki mały oldskoolowy telefonik? :)

  Już teraz widać jak na dłoni, jak wielce jest pomocny do tej pory rozwój (w postaci coraz to nowszych multimediów) - jeszcze więcej stacji tv, jeszcze więcej stacji radiowych, jeszcze więcej internetu, jeszcze więcej możliwości w aparacie telefonicznym...

  ...a treść płynąca poprzez te wszystkie media wspomniane; coraz płytsza i przesadzona do granic możliwości. Coraz większy poziom podniecania się formą. Treść zanika.

  Ludzie do 2017 roku całkiem zapomną, co to własne zdanie, zdrowa logika, szczera moralność itd.

 • #28 23 Cze 2015 21:39
  oshii
  Poziom 19  

  kris8888 napisał:
  Szkoda gdyby miał zostać całkowicie wyłączony, bo do zwykłej rozmowy w zupełności wystarczy i nie uważam, żeby był gorzej zabezpieczony niż UMTS.

  Wiedzę mam wyłącznie niebezpiecznikową/wikipediową, ale z tego co czytam to nawet amator może próbować podsłuchać zwykłe połączenie GSM. UMTS na ten moment podsłuchają (realnie) jedynie służby.
  kris8888 napisał:
  Co do porównania granicy efektywnego zasięgu GSM900 i UMTS900 to dla zwykłej transmisji głosu jest lekka przewaga tego ostatniego z uwagi na mniejsze wymagania co do odstępu sygnału do szumu. Czyli tam gdzie już nie pogada się na GSM900 to jest szansa na skuteczne połączenie na UMTS900. Tyle że w paśmie 900MHz zbyt wielu sygnałów UMTS się nie upakuje w porównaniu do 2,1GHz bo to z natury system szerokopasmowy. Czyli UMTS900 ma pewne ograniczenia pojemności.

  Ale do obsługi mniejszych miejscowości wystarczy.

 • #29 23 Cze 2015 21:40
  MAJSTER XXL
  Poziom 29  

  Pytanie co ze wszystkimi urządzeniami GSM w systemach alarmowych i innych zabezpieczeniach? Masowa wymiana?

 • #30 23 Cze 2015 21:47
  sanfran
  Poziom 36  

  @oshii, jesli pasmo 900 MHz zostanie wykorzystane to OK, ale nie wiem, czy istnieje techniczna specyfikacja takich transmisji.
  Tak więc jak to mówią: pożyjemy, zobaczymy.

  Szukaj w 5mln produktów