Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy zmniejszając napięcie można zwiększyć natężenie?

22 Cze 2015 12:31 1935 8
 • Poziom 2  
  Witam serdecznie !
  Jestem początkującym elektronikiem, mam jakiekolwiek pojęcie o podstawach.
  Buduję swego rodzaju prądnice która wytwarza napięcie 300V 0.1 A co mi daje marne 30W. Chce tym zasilić silnik elektryczny który potrzebuje 3 A i 12V to, że napięcia można zmniejszać to wiem, ale czy jest jakiś sposób na zwiększenie natężenia tego prądu bo ta 1/10 ampera troche mi nie wystarcza. Zwojnica prądnica ma 10000 zwoi z drutu miedzianego 0.2 mm emaliowanego. Także chodzi mi o to żeby wyciągnąć z tego conajmniej 3A napięcie wystarczy mi 20V.
 • Pomocny post
  Poziom 39  
  Transformatory świetnie sobie z tym radzą tylko prąd musi być PRZEMIENNY. Jeśli jest stały przetwornica impulsowa taka jak od kolagenów w kuchni tylko z pominięciem mostka na wejściu.
 • Poziom 2  
  Dzięki za odpowiedź. Prąd jest przemienny. Mam jeszcze teraz problem z znalezieniem transformatora zmniejszającego napięcie a zwiększającego prąd. Przeczytałem już cały artykuł o transformatorach i z tego co znalazłem tylko transformator zmniejszający albo natężenie albo napięcie. Więc czy zwykły transformator zmniejszający napięcie zwiększa odrazu natężenie. A jeżeli nie byłbym wdzięczy o podanie rodzaju takiego transformatora. Z góry dziękuje za odpowiedź.
 • Poziom 36  
  Transformator tak ogólnie działa tak, że mniejsze napięcie na wyjściu umożliwia pobór większego pradu przy podobnej mocy podawanej na wejście trafa. Potrzebujesz transformator 300V/12V o mocy ok. 40W, jeśli prądnica daje 30W a silnik potrzebuje 3Ax12V=36W to cudów nie będzie bo całość za słaba. Problemów rzeczywistych będzie więcej: częstotliwość napięcia dawana przez prądnicę będzie jaka(?), jaka stałość tego napięcia 300V bo jak ono spadnie to spadnie też 12V na wyjściu trafa, to tak na początek.
 • Poziom 43  
  Cytat:
  300V 0.1 A

  Jak zmierzone? Czy 300V jest bez obciążenia?, a 0,1A na zwarciu? Jaka jest rezystancja wyjściowa generatora?

  Pytanie jaka jest częstotliwość, to bardzo ważne, co do transformatorów to łatwo i w dużym wyborze dostaniesz transformatory sieciowe na 50Hz 230V po stronie pierwotnej, transformator zachowuje moc więc (nie licząc niewielkich strat) jeśli obniżysz napiecie N krotnie, prąd zwiększy się również w takim samym stosunku.

  Transformatora na 300V już tak łatwo nie dostaniesz choć można użyć dwóch na 230V (poniżej 460V na pewno się zmieścisz), albo zamówić wykonanie ściśle według twoich wymagań.
 • Poziom 2  
  Rezystancja wyjsciowa to 1866 Omow. 0,1 wychodzi na zwarciu 300V wychodzi bez obciazenia.. A czestotliwosci moim sprzetem nie okresle. To co juz sie dowiedzialem dzieki wam mi wystarczy.
  Bardzo dziekuje za pomoc. :D
 • Pomocny post
  Poziom 42  
  jarek_lnx napisał:
  transformator zachowuje moc więc (nie licząc niewielkich strat) jeśli obniżysz napiecie N krotnie, prąd zwiększy się również w takim samym stosunku.

  To nie jest takie oczywiste. Prąd zwiększy się tylko w pewnym zakresie. Przecież trzeba wziąść pod uwagę, jakim drutem nawinięte zostało uzwojenie.
  Średnica tego drutu ogranicza maksymalne obciążenie prądowe transformatora.
 • Poziom 43  
  Cytat:
  Rezystancja wyjsciowa to 1866 Omow. 0,1 wychodzi na zwarciu 300V wychodzi bez obciazenia.. A czestotliwosci moim sprzetem nie okresle. To co juz sie dowiedzialem dzieki wam mi wystarczy.
  Częstotliwość mozna by wyliczyć z pomiarów prądu w obwodzie z kondensatorem.
  Ale jeśli 0,1A jest na zwarciu a 300V w stanie rozwarcia to nie masz 30W, punkt maksymalnej mocy będzie mniej więcej w połowie, nie jest to dokładne oszacowanie ale 0,05A*150V=7,5W.
  1866Ω to rozumiem dla prądu stałego, bo skoro robiąc zwarcie przy 300V osiągasz 0,1A to dla prądu zmiennego masz impedancję 3kΩ.


  Cytat:
  To nie jest takie oczywiste. Prąd zwiększy się tylko w pewnym zakresie.
  Czym innym jest zasada działania transformatora a czym innym poprawność jego wykonania.

  Nawet gdy w transformatorze śmierdzi izolacja prawa fizyki są spełnione jeśli mamy przekładnię 25 (300V/12V), to 2,5A na stronie wtórnej przeniesie się na dokładnie 0,1A po stronie pierwotnej, jedynym ograniczeniem jest to że po stronie pierwotnej oprócz przetransformowanego prądu wtórnego płynie również prąd magnesowania, nie są to straty, nie przenosi się na wyjście, ale jednak płynie, im większy transformator tym mniejszy jest prąd magnesowania, w stosunku do maksymalnego prądu pobieranego ze źródła. Moc bierną wynikającą z prądu magnesowania można skompensować kondensatorem.

  Cytat:
  Przecież trzeba wziąść pod uwagę, jakim drutem nawinięte zostało uzwojenie.
  To sie robi na etapie projektowania transformatora, jeśli transformator ma wiecej niz dwa uzwojenia zdarza sie że niektóre mają mniejszą obciążalnoć niż wynikało by z mocy transformatora, w dwuuzwojeniowym taka konstrukcja nie miała by sensu.
 • Poziom 2  
  Drut wytrzyma bez problemu to co chce uzyskać. A więcej watów uzyskam przez zwiększenie prędkości obrotowej, więc z tym nie ma specjalnie problemu. Problem jest rozwiązany. Jeśli podczas konstruowania całego ustrojstwa napotkam problem będę pisał. W tym temacie taka pomoc mi wystarczy.