Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gniazdo zapalniczki - zakłócenia

sssink 22 Cze 2015 16:57 3732 10
  • #1 22 Cze 2015 16:57
    sssink
    Poziom 5  

Witam serdecznie.
    W moim samochodzie (Fiat Punto II FL) pojawił się następujący problem:
    kiedy poprzez gniazdo AUX do radia podłączony jest telefon, który jest jednocześnie ładowany, występują bardzo duże zakłócenia w głośnikach.
    Wiem, że podobne tematy buły poruszane na forum, ale nie udało mi się znaleźć jednoznacznej odpowiedzi, czym może być to spowodowane.
    Moje dodatkowe ustalenia:

1. Zakłócenia występują podczas odtwarzania muzyki z telefonu i jednoczesnego ładowania go z ładowarki podłączonej do gniazda zapalniczki.
    2. Kiedy telefon przestanę ładować i zostaje samo podłączenie AUX - zakłócenia NIE WYSTĘPUJĄ.
    3. Dla pewności zmieniłem kabel AUX, i wszystko dalej tak samo.
    4. Zmiana ładowarki samochodowej na inną nie przynosi żadnego rezultatu.
    5. Podczas ładowania telefonu z innego samochodu (również z gniazda zapalniczki) zakłócenia nie występują (ewidentnie winne jest coś co doprowadza napięcie do mojego gniazda zapalniczki)
    6. Podczas wyłączonego silnika zakłócenia cały czas występują (nie kwestia alternatora?)
    7. Filtr ferrytowy na kabel AUX nie pomógł.

Czy ktoś ma pomysł co to może być?

Czy podłączenie filtra przeciwzakłóceniowego (jak na zdjęciu poniżej) rozwiąże/zamaskuje problem?
    Co ewentualnie może być źródłem tych zakłóceń? Czy lepiej znaleźć źródło i tam próbować coś naprawiać czy filtr przeciwzakłóceniowy wystarczy?

1 10
  • Sklep HeluKabel
  • #2 22 Cze 2015 17:05
    maurycy123
    Warunkowo odblokowany

sssink napisał:
    1. Zakłócenia występują podczas odtwarzania muzyki z telefonu i jednoczesnego ładowania go z ładowarki podłączonej do gniazda zapalniczki.

Wina kiepskiej przetwornicy w ładowarce.

sssink napisał:
    2. Kiedy telefon przestanę ładować i zostaje samo podłączenie AUX - zakłócenia NIE WYSTĘPUJĄ.

Bo brak wtedy kiepskiej przetwornicy ładowarki.

sssink napisał:

sssink napisał:

Bo ta też ma kiepską przetwornicę.

sssink napisał:
    5. Podczas ładowania telefonu z innego samochodu (również z gniazda zapalniczki) zakłócenia nie występują (ewidentnie winne jest coś co doprowadza napięcie do mojego gniazda zapalniczki)

Zepnij razem masy samochodów.
    sssink napisał:

6. Podczas wyłączonego silnika zakłócenia cały czas występują (nie kwestia alternatora?)

sssink napisał:

j/w

sssink napisał:

Ja już swoje przedstawiłem. Ale mogę się mylić.
    Możesz na próbę podłączyć zasilacz na stabilizatorze liniowym. Na 100% problemy znikną.

1
  • #3 22 Cze 2015 17:10
    sssink
    Poziom 5  

Używałem około pięciu różnych ładowarek USB, jedną specjalnie kupiłem oryginalną od Samsunga, żeby sprawdzić czy to kwestia ładowarki. Problem cały czas występuje, tylko w moim gnieździe.
    Dodatkowo ta sama ładowarka w innym samochodze zakłóceń nie generuje.
    Niedawno kupiłem taki zestaw Bluetooth:
    Gniazdo zapalniczki - zakłócenia

I w nim dokładnie to samo. Podłączony do mojego gniazda zapaliczki generuje zakłócenia. Kiedy podłącze go do gniazda zapalniczki drugiego samochodu, który stoi obok, problemy nie występują. Więc jestem prawie pewny, że nie jest to kwestia kiepskiej ładowarki USB, a samego gniazda zapalniczki / instalacji elektrycznej.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #4 22 Cze 2015 17:36
    maurycy123
    Warunkowo odblokowany

sssink napisał:
    jestem prawie pewny, że nie jest to kwestia kiepskiej ładowarki USB, a samego gniazda zapalniczki / instalacji elektrycznej.

Instalacja elektryczna zapalniczki jest prosta jak budowa cepa. Dwa przewody. Jeden + (z bezpiecznikiem) a drugi masa. Czasami zasilanie pojawia się dopiero po przekręceniu kluczyka. Ale to niczego nie zmienia. Sama instalacja zapalniczki nie może powodować zakłóceń.

0
  • #5 22 Cze 2015 17:41
    sssink
    Poziom 5  

No ok, to w takim razie co to może być?

Kiedy kluczyk jest przekręcony (w gniazdku jest napięcie, ale silnik jest wyłączony ) zakłócenia dalej występują. Czy to więc wyklucza winę alternatora?

Co to w takim razie może być?
    I właśnie, czy jest w ogóle sens zastanawiać się nad przyczyną, czy filtr przeciwzakłóceniowy wpięty przed gniazdem rozwiąże problem?

0
  • #6 22 Cze 2015 17:50
    bearq
    Poziom 36  

Jeśli i są zakłócenia na zgaszonym silniku to zapewne jakieś innego urządzenie w samochodzie powoduje zakłócenia.

1
  • #7 22 Cze 2015 17:52
    sssink
    Poziom 5  

Żadne inne dodatkowe urządzenie nie jest podłączone w tym czasie. Tylko ta ładowarka.

A jeśli nawet coś fabrycznie zamontowanego w samochodzie. To czy filtr przeciwzakłóceniowy jest w stanie rozwiązać ten problem?

0
  • #8 22 Cze 2015 17:53
    maurycy123
    Warunkowo odblokowany

sssink napisał:
    Kiedy kluczyk jest przekręcony (w gniazdku jest napięcie, ale silnik jest wyłączony ) zakłócenia dalej występują. Czy to więc wyklucza winę alternatora?

A czy alternator wtedy pracuje? Pytanie retoryczne.

sssink napisał:
    czy filtr przeciwzakłóceniowy wpięty przed gniazdem rozwiąże problem

Przed na pewno nie. Załóż na przewód zasilający między ładowarką a telefonem.

0
  • #9 22 Maj 2016 16:21
    piochuxl
    Poziom 20  

maurycy123 napisał:
    sssink napisał:

sssink napisał:

Bo brak wtedy kiepskiej przetwornicy ładowarki.

sssink napisał:

sssink napisał:

Bo ta też ma kiepską przetwornicę.

sssink napisał:

Zepnij razem masy samochodów.
    sssink napisał:

sssink napisał:

j/w

sssink napisał:

Ja już swoje przedstawiłem. Ale mogę się mylić.
    Możesz na próbę podłączyć zasilacz na stabilizatorze liniowym. Na 100% problemy znikną.

Odgrzebałem temat bo też mnie to interesuje, ten sam mam problem. Obalam mit o kiepskiej ładowarce.... nokii ładowareczka też brzęczy i ileś innych a nawet
    Kabelek podłączony pod usb w radiu te same efekty. Jak to ugryźć? filtry niestety nie pomagają.

1
  • #10 29 Maj 2016 11:01
    Bart921
    Poziom 6  

U mnie występował podobny problem, jednak przesył nie przez AUX a transmiterem. Pomogła wymiana ładowarki samochodowej z jakiegoś turbo chinola 2.1A i dwoma portami na taniego chinola 1A z jednym portem za 5zł z alledrogo. Wina przetwornicy w ładowarce która ładuje w eter na wszystkich częstotliwościach? Na to wygląda :D

1
  • #11 29 Maj 2016 11:04
    piochuxl
    Poziom 20  

Bart921 napisał:
    U mnie występował podobny problem, jednak przesył nie przez AUX a transmiterem. Pomogła wymiana ładowarki samochodowej z jakiegoś turbo chinola 2.1A i dwoma portami na taniego chinola 1A z jednym portem za 5zł z alledrogo. Wina przetwornicy w ładowarce która ładuje w eter na wszystkich częstotliwościach? Na to wygląda :D

A masz jakiegoś linka do tej ładowarki?

0