Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

dobór głośników

majes 28 Maj 2005 23:25 1581 12
  • #1 28 Maj 2005 23:25
    majes
    Poziom 14  

Witam

Chce wykonać dla siebie zestaw głośników, które będą służyły mi zarówno do filmów jak i do muzyki. Ponieważ zestaw ten chciałbym aby grał dla mnie przez jakiś dłuższy czas chce żeby był dobry za rozsądne pieniądze.

Przeglądając Wasze opinie pod rozważania wziąłem głośniki TVM (Tonsil niestety za drogi). Co myślicie o takim zestawieniu dla pary przednich kolumn:
    226-07 lub 226-08 (czym się różnią i który wybrać?)
    150-00
    104-03 lub 104-04 lub 104-63 lub 104-64 (czym się różnią i co polecacie?)

Ponieważ wysoko i średniotonowe mają efektywność 91dB a niskotonowe 88 to chyba trzeba dać dwa niskotonowe? Zgadza się?

Co myślicie o takim rozwiązaniu?

0 12
  • #2 29 Maj 2005 01:59
    Tremolo
    Poziom 43  

Różnią się tym czym trzeba www.tvm-valmez.cz popatrz na skuteczność. 226 radziłbym Ci wstawić 2 takie głośniki do obudowy (tak jak uważasz) najlepiej te najdroższe spośród 226 ( www.empire.com.pl ) chyba siódemki ale nie jestem pewien.

Ale jak zauważyłeś konstrukcja jest już kilka razy wznawiana i nie wiem czy jest sens jeszcze raz dyskutować. Do obmyślenia jest tylko odpowiedni dobór cięcia zwrotnicy - najlepiej ściągnąć ją z JANBO... www.janbo.pl Dobra zwrotnica poprawia brzmienie. Aczkolwiek sam dobierz, Janbo często przecenia te średniotonówki ARP dając im zbyt niskie pasmo.

0
  • #3 29 Maj 2005 02:41
    raveland
    Poziom 28  

z 226 najlepsze sa 7
    jeden z forumowiczow(nie tego forum) testowal wszytkie (wstawial po kolei do tej samej skrzyni niestety nieznam wymiarow skzryni)i wyszlo ze w b-r najlepiej brzmi 226-07 chociaz symulator pokazuje co innego tez mialem robic teraz kolumny na tycg=h przetwornikach ale nie poszlo mize szkola i trzeba bylo wydac na szkole a nie na kolumny :(

0
  • #4 29 Maj 2005 02:50
    Tremolo
    Poziom 43  

Symulator niestety pokazuje jajo... Bo nie bierze on pod uwage taką sytuacje jakby pasmo przenoszenia było płaskie, aż do Fs... a na wykresie od tesli wcale tak nie jest... Głośnik tłumi basy grubo powyżej 50 Hz. Głośnik ma jakby dwa poziomy skutecznosci pierwszy to 30-70Hz na poziomie 82dB a drugi powyżej przy rezonansie około 100Hz mneij więcej uśredniający się do średniej skutecznosci. Trzeba dobrze trafić w strojenie. tak żeby uzyskać jak najbardziej liniowe pasmo z uwzględnieniem redukcji podbić w WINISD przez dziury w paśmie przenoszenia.

0
  • #5 29 Maj 2005 22:10
    majes
    Poziom 14  

Czyli ogólnie TVM to dobry wybór i system trójdrożny.
    A co powiecie o wysokotonowych?

I jeszcze jedno. Czy między dwa 226 dac przegrode?
    A i z tym strojeniem obudowy to też będę potrzebował pomocy.

0
  • #6 30 Maj 2005 00:22
    Tremolo
    Poziom 43  

Nie miedzy dwa 226 nie dajesz przegrody. Strojenie obudowy najlepiej podpatrzeć z programem... nawet nie trzeba wpisywać parametrów obudowy. Jak robisz w jednej budzie dwa takie same głośniki to liczysz dla każdego jakby pół komory, dostaniez strojenie w Hz i objętośc w litrach, teraz wystarczy zrobić sklejenie wyników z obu pomiarów czyli objętość dwa razy większa jak dla jednego i strojenie dużej budy jak dla małej (w dużej budzie BR na daną częstotliwość w Hz się skraca), to takie uproszczenie.

0
  • #7 30 Maj 2005 17:25
    Pyroaniah
    Poziom 28  

Albo w winisd na początku zaznaczasz że projektujesz budę pod 2 głośniki (number of drivers => 2 )

0
  • #8 31 Maj 2005 12:04
    majes
    Poziom 14  

o kurcze w WinISD wychodzi mi obudowa 514l. Co robie nie tak? Jakiej pojemności powinna byc i jakich wymiarów BR? I dla jakiej częstotliwości najlepiej zestroić?

0
  • #9 31 Maj 2005 13:06
    Tremolo
    Poziom 43  

To Ty masz wybrać obudowe nie Win ISD mozęsz kręcić strojeniem i jej wielkością dla BR i tylko objętosicą bez BR.

A Win ISD zakłąda liniową charakterystyke nie patrząc na rzeczywistą i nie patrzy na wytrzymałość mocową.

Duże obudowy mają to do siebie że grają dość płasko... Jesli założyć tą liniową charakterystyke, ale charakterystyka głośnika jest postrzępiona (na skutek rezonansów poprzecznych, podłużnych niedoskonałości mechanicznych). Jeśli charakterystyka byłaby liniowa aż do Fs od strony górnej od 100Hz powiedzmy do 30 Hz linia prosta to opłacało by się robić tak wielkie obudowy... ale w rzeczywistości w 30 hz możemy mieć i 10 dB mneij niż dla 100Hz przez to buduje się mneijsze obudowy, które będa miały podbicie 4-6 dB w zakresie 40-50Hz na przykłąd po to aby zniwelowac naturalny spadek skutecznosci głosnika. Inną metodą jest stosowanie wyższego strojenia niż w przypadku wyidealizowanej symulacji...

0
  • #10 31 Maj 2005 15:36
    majes
    Poziom 14  

W takim razie czy obudowa 70 litrów i strojona na 30Hz będzie dobrze? średnica otworu BR wyszła 10,2 a długość 30,2.
    Tremolo - gdzieś napisałeś że koniec BR musi być w odległości pięści od ścianki naprzeciwległej. Czyli kolumna musi w moim przypadku mieć okolo 35 cm głębokości?

I jeszcze jedno pytanie. Czy dla ARP też trzeba liczyc obudowe czy jest to już nie konieczne?

W tej chwili po przeczytaniu postów z szukaj o 226 to juz sam nie wiem. Czy zamknięta czy BR? Jaka pojemność? Jak strojona? Zgłupiałem!

0
  • #12 01 Cze 2005 14:33
    majes
    Poziom 14  

bardzo pouczający artykuł.
    Po zrobieniu symulacji dla obudowy zamknietej i z BR wychodzi mi że głośniki zagraja lepiej w BR. Choć zapewne jeszcze nie potrafię interpretować tych wykresów do końca we właściwy sposób. Ale chyba zdecyduje się na BR. Tylko dlaczego użytkownicy piszą że ten głośnik nie nadaje się do BR?

0
  • #13 03 Cze 2005 13:04
    majes
    Poziom 14  

jednak będzie zamknieta 60 litrów.
    Dzięki wielkie wszystkim za pomoc!!
    Pozdrawiam

0