Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wydajność baterii w laptopie - tryb oszczędzanie baterii

piotr.solek 22 Cze 2015 20:54 1701 16
  • #1 22 Cze 2015 20:54
    piotr.solek
    Poziom 20  

Na pewno część z was spotkała się z dziwnymi odczytami baterii w swoich laptopach. U mnie jest to odczyt z nowej baterii w idealnym stanie stąd nawet nie fatyguje się zamieszczać screen'ów programem do baterii bo raz ,że dell ma swój dwa ,że już sprawdzałem. Piszę raczej by się pochwalić wydajnością laptopa na baterii. A czy wam udało się osiągnąć podobne wyniki (nawet jeśli to tylko na chwile). Nie mam tu na myśli wyniku po podłączaniu 2-3baterii tylko jednej 3-6komorowej.

Parametry sprzętu: bateria 6-komorowa/Core i5-4200U/4GB/180GB ssd/grafika zintegrowana/wifi,bluetooth wł/ekran na 50% jasność/rozdzielczość 1366x768/win 8.1/tryb ładowania - adaptacyjny/włączona przeglądarka z kilkoma stronami.

Oczywiście zdaje sobie sprawę ,że to tylko chwilowy odczyt bo przeciętnie na naładowanej baterii jest około 9-10 godzin w trybie przeglądania internetu (w tym wypadku nawet więcej). W sumie do tego jest mi potrzebny ale do tej pory sprzęt na którym miałem przyjemność "pracować" pokazywał ledwo 2-4h.

A może bateria po prostu nie jest jeszcze "dobrze uformowana"??

0 16
  • #2 22 Cze 2015 21:20
    tzok
    Moderator Samochody

Baterie się formuje, a nie formatuje to raz. Dwa - elektronika baterii musi się nauczyć progów naładowania i rozładowania akumulatorów, do tego czasu wskazania są nic nieznaczące. Po prostu w pewnym momencie bateria "spadnie" np. 40% do 0% i komputer się uśpi.

2
  • #3 22 Cze 2015 21:44
    piotr.solek
    Poziom 20  

tzok napisał:
    Baterie się formuje, a nie formatuje to raz. Dwa - elektronika baterii musi się nauczyć progów naładowania i rozładowania akumulatorów, do tego czasu wskazania są nic nieznaczące..

Dobra już poprawiłem:P . Dwa , bateria "już się nauczyła". "Wskazania są nic nie znaczące"? To znaczy kiedy będą, jak bateria straci 50%procent swojej oryginalnej pojemności? Laptop jest w użyciu od 5 miesięcy.

0
  • #4 22 Cze 2015 23:12
    tzok
    Moderator Samochody

piotr.solek napisał:
    To znaczy kiedy będą
    Jak bateria odbędzie 3-4 pełne cykle ładowania-rozładowania. Kiedyś formowanie baterii robiłem tak, że ładowałem do pełna na wyłączonym, potem włączałem, wchodziłem do BIOS-Setupu i zostawiałem aż się wyłączy i tak 2-3 razy. Windows nie pozwoli się rozładować baterii całkowicie, bo przy niskim poziomie baterii przełączy komputer w stan hibernacji, z kolei wyłączenie tej opcji stwarza ryzyko uszkodzenia danych na dysku (zwłaszcza SSD).

1
  • #5 22 Cze 2015 23:28
    piotr.solek
    Poziom 20  

Wyrwałeś cytat z kontekstu. Jak już pisałem bateria już jest po 'uformowaniu'. 'Dell manager' oferuje kilka trybów ładowania. Od szybkiego , standardowego a nawet adaptacyjny. Fajnie , że można tym w łatwy sposób zarządzać. Dzięki dopasowaniu stylu ładowania do okoliczności (przynajmniej w teorii) można utrzymać baterię w dobrym stanie przez 'wiele lat'.

-1
  • #6 22 Cze 2015 23:33
    tzok
    Moderator Samochody

Skoro tak pokazuje to się nie nauczyła... chyba, że naładowałeś, uśpiłeś, po godzinie wybudziłeś, zaczekałaś aż zejdzie 1% i zrobiłeś zdjęcie. Ten cały menedżer ładowania często nie ładuje do 100%... Najważniejsze pytanie - jak wyłączysz oszczędzanie energii (wygaszanie, usypianie, hibernację) to ile wytrzyma na "nic nie robieniu".

0
  • #7 22 Cze 2015 23:46
    piotr.solek
    Poziom 20  

tzok napisał:
    Skoro tak pokazuje to się nie nauczyła... chyba, że naładowałeś, uśpiłeś, po godzinie wybudziłeś, zaczekałaś aż zejdzie 1% i zrobiłeś zdjęcie. Ten cały menedżer ładowania często nie ładuje do 100%... Najważniejsze pytanie - jak wyłączysz oszczędzanie energii (wygaszanie, usypianie, hibernację) to ile wytrzyma na "nic nie robieniu".

Jak będę chciał ustawić laptop na max wydajność to na pewno nie na baterii. W założonym poście chodzi mi o maksymalnie długie wykorzystanie laptopa do zadań , o których pisałem. Bateria była naładowana co widać i korzystałem w tym czasie z przeglądarki a w zasobniku widać co było jeszcze uruchomione.
    Nie bez powodu producenci cały czas idą w tym kierunku by obniżyć, zoptymalizować pobór energii. Laptop ma oszczędzać energię podczas 'nic nie robienia' z tym się chyba zgodzimy?

0
  • #8 23 Cze 2015 10:31
    Kaczor_84
    Poziom 31  

@tzok dobrze mówi.
    Wykonaj pełne testy, a nie sugeruj się chwilowymi bzdurami wyświetlanymi przez program Della. Pełne testy - czyli sprawdź, ile wytrzymuje z włączoną funkcją oszczędzania nie robiąc nic (wyłącz automatyczne usypianie), przy średnim obciążeniu, itd. Takie testy może długo trwają, ale tylko wtedy są miarodajne. W innym przypadku wchodzisz w strefę ezoteryki, a wątek zmierza w kierunku HydeParku :)

Śmiem wątpić, że popracujesz >20h z przeglądarką.

0
  • #9 23 Cze 2015 11:23
    piotr.solek
    Poziom 20  

A czyta ktoś całość ze zrozumieniem czy tylko wyrywacie z kontekstu? Pewnie, że nie wytrzyma 20h.

0
  • #10 23 Cze 2015 11:33
    Kaczor_84
    Poziom 31  

Czytamy ze zrozumieniem. Podobne wskazania występują w samochodach, gdzie spalanie chwilowe może pokazać zarówno 1,5l jak i 40l/100km. Po prostu algorytm wyliczający, na podstawie danych zużycia chwilowego pokazuje oczekiwany czas pracy jeśli to zużycie utrzyma się na obecnym poziomie. I tak długo, jak dany algorytm nie będzie wyliczał średniej z konkretnego okresu, tak długo będzie pokazywał takie kwiatki.

1
  • #11 23 Cze 2015 14:29
    piotr.solek
    Poziom 20  

http://www.notebookcheck.pl/Recenzja-Dell-Latitude-E5440.121201.0.html

Testy potwierdzają jednak dobre zarządzenie poborem energii. "W teście symulującym czytanie dokumentu tekstowego działał.. (12,5 h), a w teście symulującym korzystanie z internetu przez Wi-Fi - (8 h)." To dla tych co nawołują do przetestowania. W moim wypadku jest to ładowanie laptopa co półtora dnia bez potrzeby całkowitego wyłączenia.

0
  • #12 23 Cze 2015 16:42
    tzok
    Moderator Samochody

Zadałeś pytanie co masz zrobić, żeby zaczął pokazywać realny czas - odpowiedziałem, a Ty zrób jak uważasz.

0
  • #13 23 Cze 2015 19:39
    piotr.solek
    Poziom 20  

tzok napisał:
    Zadałeś pytanie co masz zrobić, żeby zaczął pokazywać realny czas - odpowiedziałem, a Ty zrób jak uważasz.

Być może źle sformułowałem temat ale w opisie nie ma nic o realnym czasie. To znaczy wspomniałem o 10h ale nie o 20. Zdjęcie to raczej ciekawostka bo przy sprawnych bateriach to raczej rzadkość zobaczyć taki wynik nawet na chwilę. Choć trzeba wziąć pod uwagę na co nikt nie zwrócił uwagę, że w laptopie jest procesor czwartej już generacji z serii U.

"Projektując procesory Intel Core 4. generacji, inżynierowie położyli nacisk na optymalne zarządzanie energią. Priorytetem stało się ograniczenie jej poboru przede wszystkim w stanie spoczynku (idle) i niewielkiego obciążenia (tzw. active idle). W związku z tym w procesorach Intel Haswell poczyniono wiele zmian. Wprowadzono np. większą liczbę oddzielnych stref zasilania i zintegrowano regulator napięć." (fragment z artykułu o Intel Haswell)

Jak się to czyta bez możliwości porównania (nie tylko empirycznego), przetestowania samemu, to brzmi jak kolejny chwyt marketingowy. Faktycznie, coś jednak musieli poprawić skoro już nie trzeba ładować baterii 2-3 razy dziennie.

Tak jak w telefonach, tabletach oczekujemy, że przynajmniej te dwa dni bateria wytrzyma. Praktyka nie zawsze to potwierdza ale wracając do baterii w laptopie można zauważyć bardzo duży postęp. Mam jeszcze starego core 2 duo p9700 w E6400. Tam bateria też sporo czasu trzyma ale to ciężki 9-komorowy klocek.

0
  • #14 23 Cze 2015 23:52
    Kaczor_84
    Poziom 31  

piotr.solek napisał:
    "Projektując procesory Intel Core 4. generacji, inżynierowie położyli nacisk na optymalne zarządzanie energią. Priorytetem stało się ograniczenie jej poboru przede wszystkim w stanie spoczynku (idle) i niewielkiego obciążenia (tzw. active idle). W związku z tym w procesorach Intel Haswell poczyniono wiele zmian. Wprowadzono np. większą liczbę oddzielnych stref zasilania i zintegrowano regulator napięć." (fragment z artykułu o Intel Haswell)

piotr.solek napisał:
    Mam jeszcze starego core 2 duo p9700 w E6400. Tam bateria też sporo czasu trzyma ale to ciężki 9-komorowy klocek.

Zmiany w procesie produkcyjnym, optymalizacja lub znaczna bądź wręcz całkowita rearanżacja architektury, dodatkowe schematy zachowania procesora. To dotyczy znacznej większości (jeśli nie wszystkich) obecnie produkowanych układów scalonych. Dość wspomnieć, że od stosunkowo niedawna, układy graficzne również "nauczyły się" efektywniej korzystać z energii. Wiadomo, że nie ma co porównywać konfiguracji różniących się o kilka generacji, bo rozwój następuje nie tylko w układach scalonych, ale też w konstrukcji ogniw akumulatorów.

1
  • #15 24 Cze 2015 08:59
    Atreyu Makiavel
    Poziom 34  

Od kiedy to niby oczekuje się od laptopa pracy na baterii przez dwa dni? Spytaj kogo chcesz to na pewno nie potwierdzi takich oczekiwań. Każdy powie o czasie kilku godzin maks. Może "za rok, może dwa..."

0
  • #16 24 Cze 2015 09:13
    Kaczor_84
    Poziom 31  

Atreyu Makiavel napisał:
    Od kiedy to niby oczekuje się od laptopa pracy na baterii przez dwa dni?

Od zawsze :D Od zawsze oczekiwało się długiego czasu pracy urządzeń na zasilaniu bateryjnym. To samo tyczy się laptopów, jak i telefonów komórkowych i całej reszty. To, że przyzwyczailiśmy się do ~2h pracy laptopa i ~2 dni w smartfonach nie oznacza, że nie oczekujemy więcej :D. Choć jak pokazują ostatnie zdarzenia, niektórych cieszy zegarek działający parę godzin (Apple Watch). Ma to znaczenie szczególnie dla ludzi dużo podróżujących, którzy nie mają czasu na koczowanie przy gniazdku.

0
  • #17 24 Cze 2015 10:43
    piotr.solek
    Poziom 20  

Atreyu Makiavel napisał:
    Od kiedy to niby oczekuje się od laptopa pracy na baterii przez dwa dni? Spytaj kogo chcesz to na pewno nie potwierdzi takich oczekiwań. Każdy powie o czasie kilku godzin maks. Może "za rok, może dwa..."

A gdzie tak napisałem? Znowu nie doczytane, co.
    Dwa dni przy 'lekkim używaniu' jest realne, jeśli nie trolli się na necie, po 12 i więcej godzin na dobę . Baterię z pierwszego postu-zdjęcia dopiero dziś będe ładować. Oczywiście mówimy tu o domowym użytkowniku. Profesjonaliści mają inne narzędzia.

Po kolejnym ładowaniu na monitorze zewnętrznym.

0