Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pralka Siemens IQ300 - zwarcie po zalaniu wodą

ElektroPrzemek 22 Jun 2015 23:11 1290 9
    ElektroPrzemek
    Level 10  
    Witam,
    pralka Siemens varioExpert IQ300 (WM12E47APL/27).
    Podczas prania "wywaliło" bezpieczniki. Próba włączenia ponownego włączenia (również na dowolnym programie) - zwarcie...
    Spuściłem wodę - uruchamia się i działa odwirowanie.
    Dowolny program po napełnieniu wodą - znów zwarcie.
    Grzałka? :/

pozdrawiam
    EP
    ElektroPrzemek
    Level 10  
    grzałka ma rezystancję ok 27 omów (czyli ok), natomiast między masą a końcówkami grzałki rezystancja pływa miedzy 50 a 500 kohmów. Czyli wygląda że dostała się do środka woda i wywala różnicówkę. Swoją drogą zakamieniona masakrycznie. Termistor też. Dziś zamawiam grzałkę i dam znać, czy gra.
    ElektroPrzemek
    Level 10  
    podsumowując temat - tak, to była grzałka. Kupiłem zamiennik. Znów do wymiany. Przy wirowaniu (powyżej 800 obr.) bęben dotykał, a właściwie delikatnie uderzał w grzałkę. Zanim zdążyłem zareagować, musiało ją zdrowo "wytelepać" i znów zwarcie... Oryginał kosztuje prawie 300 zł. Podróba - 50 zł. Teraz albo delikatnie ugnę grzałkę do dołu, albo spróbuję kupić inną(?).

Tak czy inaczej, jeśli chodzi o rozwiązanie problemu z tematu: do wymiany grzałka.
    ElektroPrzemek
    Level 10  
    grzałka ma konstrukcję prostą, symetryczną. Poza tym końcówki są skierowane w dół, więc nie ma możliwości obrócenia, czy pomylenia. Jedyne co mi przychodzi do głowy to delikatne odkształcenie grzałki ku dołowi.
    niewolno2
    Level 39  
    Nie chodzi mi o obrócenie grzałki tylko próba pochylenia jej w dół, zresztą wewnątrz zbiornika jest prowadnica w którą powinna wejść swobodnie grzałka, jeżeli masz problem z włożeniem jej w tą prowadnice to prawdopodobnie jest ona zakamieniona.
    ElektroPrzemek
    Level 10  
    prowadnicy nie ma, do komory grzejnej pod bębnem prowadzi owalny otwór o cienkiej ściance (1 mm), w który wchodzi gumowy kołnierz grzałki rozpierany śrubą. Nie wykluczam, że przy montażu kołnierz nie wszedł idealnie równo i grzałka pochyliła się ku górze. Teraz zwrócę na to uwagę.
  • Helpful post
    niewolno2
    Level 39  
    Gwoli ścisłości, pochylić to można się w dół zaś do góry to można się unieść ;), sprawdź dokładnie co za licho siedzi w zbiorniku i powoduje że grzałka się unosi i obciera o bęben.
    ElektroPrzemek
    Level 10  
    jednak prowadnica jest. Siedzi dość głęboko i łatwo o wsunięcie grzałki nad nią. Tak zapewne się stało, bo grzałka tak osadzona przy ręcznym obracaniu bębna nie ociera o niego. Dopiero przy wysokich obrotach siła odśrodkowa i drgania robiły swoje. Trzeba z wyczuciem wsuwać grzałkę, sprawdzając czy w końcowym etapie wchodzi w gniazdo/prowadnicę. Teraz wszystko działa jak powinno. :)