Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Siemens IQ300 - zwarcie po zalaniu wodą

ElektroPrzemek 22 Cze 2015 23:11 909 9
  • #1 22 Cze 2015 23:11
    ElektroPrzemek
    Poziom 9  

Witam,
    pralka Siemens varioExpert IQ300 (WM12E47APL/27).
    Podczas prania "wywaliło" bezpieczniki. Próba włączenia ponownego włączenia (również na dowolnym programie) - zwarcie...
    Spuściłem wodę - uruchamia się i działa odwirowanie.
    Dowolny program po napełnieniu wodą - znów zwarcie.
    Grzałka? :/

pozdrawiam
    EP

0 9
  • #3 23 Cze 2015 19:57
    ElektroPrzemek
    Poziom 9  

grzałka ma rezystancję ok 27 omów (czyli ok), natomiast między masą a końcówkami grzałki rezystancja pływa miedzy 50 a 500 kohmów. Czyli wygląda że dostała się do środka woda i wywala różnicówkę. Swoją drogą zakamieniona masakrycznie. Termistor też. Dziś zamawiam grzałkę i dam znać, czy gra.

0
  • #4 06 Paź 2015 20:15
    ElektroPrzemek
    Poziom 9  

podsumowując temat - tak, to była grzałka. Kupiłem zamiennik. Znów do wymiany. Przy wirowaniu (powyżej 800 obr.) bęben dotykał, a właściwie delikatnie uderzał w grzałkę. Zanim zdążyłem zareagować, musiało ją zdrowo "wytelepać" i znów zwarcie... Oryginał kosztuje prawie 300 zł. Podróba - 50 zł. Teraz albo delikatnie ugnę grzałkę do dołu, albo spróbuję kupić inną(?).

Tak czy inaczej, jeśli chodzi o rozwiązanie problemu z tematu: do wymiany grzałka.

0
  • #6 06 Paź 2015 20:51
    ElektroPrzemek
    Poziom 9  

grzałka ma konstrukcję prostą, symetryczną. Poza tym końcówki są skierowane w dół, więc nie ma możliwości obrócenia, czy pomylenia. Jedyne co mi przychodzi do głowy to delikatne odkształcenie grzałki ku dołowi.

0
  • #7 06 Paź 2015 21:08
    niewolno2
    Poziom 39  

Nie chodzi mi o obrócenie grzałki tylko próba pochylenia jej w dół, zresztą wewnątrz zbiornika jest prowadnica w którą powinna wejść swobodnie grzałka, jeżeli masz problem z włożeniem jej w tą prowadnice to prawdopodobnie jest ona zakamieniona.

0
  • #8 06 Paź 2015 21:24
    ElektroPrzemek
    Poziom 9  

prowadnicy nie ma, do komory grzejnej pod bębnem prowadzi owalny otwór o cienkiej ściance (1 mm), w który wchodzi gumowy kołnierz grzałki rozpierany śrubą. Nie wykluczam, że przy montażu kołnierz nie wszedł idealnie równo i grzałka pochyliła się ku górze. Teraz zwrócę na to uwagę.

0
  • Pomocny post
    #9 06 Paź 2015 21:54
    niewolno2
    Poziom 39  

Gwoli ścisłości, pochylić to można się w dół zaś do góry to można się unieść ;), sprawdź dokładnie co za licho siedzi w zbiorniku i powoduje że grzałka się unosi i obciera o bęben.

0
  • #10 09 Paź 2015 07:51
    ElektroPrzemek
    Poziom 9  

jednak prowadnica jest. Siedzi dość głęboko i łatwo o wsunięcie grzałki nad nią. Tak zapewne się stało, bo grzałka tak osadzona przy ręcznym obracaniu bębna nie ociera o niego. Dopiero przy wysokich obrotach siła odśrodkowa i drgania robiły swoje. Trzeba z wyczuciem wsuwać grzałkę, sprawdzając czy w końcowym etapie wchodzi w gniazdo/prowadnicę. Teraz wszystko działa jak powinno. :)

0