Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Modem+router+antena do Orange Freenet?

mcmłody 23 Jun 2015 09:51 1650 11
e-mierniki
    mcmłody
    Level 8  
    Część. Posiadam net mobilny w Orange, z tabletem. Chcę dokupić teraz modem, router i antenę żeby maksymalnie zwiększyć siłę sygnału i prędkość przesyłu.
    Mieszkam w miejscowosi Kierszek pod Lasem Kabackim (pod Warszawą). Do najbliższego BTS mam 2.2km
    Modem+router+antena do Orange Freenet?

Obecnie w budynku DL to ok 13Mbs, a UL 10Mbs (prędkość sprawdzałem z kartą SIM włożoną do tabletu).

Dzięki za pomoc
  • e-mierniki
    matek451
    Level 43  
    Zainstaluj na tablecie Network Signal Info i sprawdź poziom sygnału LTE w Orange. Skąd wiesz , że korzystasz akurat z tego BTS-a i czy on działa? W okolicy jest kilka pozwoleń na LTE1800 Orange i T-Mobile i trudno potwierdzić te działające. Zasięg oczywiście jest, czemu akurat modem+router? Chcesz używać mobilnie modemu czy internet ma być na stałe w domu? Dużo lepsze rozwiązanie to router z wbudowanym modemem LTE jesli internet ma być w domu a tablet możesz używać mobilnie. Antena to kierunkowa Dual LTE na 1800MHz.
    mcmłody
    Level 8  
    Pokazuje w granicach -100dBm. Internet ma służyć jako stacjonarny (brak światłowodu itp.)
    Może być dwa w jednym, chyba nawet lepiej gdyby router i modem stanowiły jedno urządzenie. Szukam dobrego rozwiązania. Wiem że taki router to wydatek rzędu 600zł.
    A jak sprawdzić z którego BTS korzysta? Na stronie wyświetla się kilka nadajników w podobnych odległościach.
  • e-mierniki
    matek451
    Level 43  
    Poziom sygnału niski ale to poprawisz zew. antena kierunkową. Co do sprawdzenia BTS-ów trudno powiedzieć, z którego korzystasz o ile działa. Te okoliczne to pozwolenia i są niezweryfikowane. Po zakupie anteny warto kierować ją po kolei na te BTS-y i sprawdzać poziom sygnału i prędkości. wybierzesz najlepszy. To zaleta anteny kierunkowej. Teraz router, polecam B315s-22. Na Allegro kupisz te z Plusa lub Play za około 400-450 zł. Router ma gigabitowe porty LAN, port WAN, USB do pamięci masowej( w FAT32) oraz VoIP. Złącza anten zew. to solidne SMA. Router działa bez problemów, ma dobrze działające WiFi. Do niego antena http://www.cybertech.com.pl/p140,antena-dualna-lte-4g-15dbi-mimo-do-huawei-b315.html , kabel max. 10m
    mcmłody
    Level 8  
    Jak myślisz, o ile procent jestem w stanie w ten sposób poprawić parametry (dokładnie down load)?
    Rozumiem, że do tego routera możliwe jest podpięcie drukarki, tak żeby działała po WiFi?

Dzięki za pomoc
    matek451
    Level 43  
    Router po USB nie działa z drukarkami (brak print serwera). Jeśli chcesz taka funkcję to pozostaje zakup modemu LTE E3372 w wersji Hilink do tego router np. TP-Link WDR-3600 i wgranie alternatywnego FW Gargoyle. Oczywiście wymaga to odpowiedniej konfiguracji połączenia modemu LTE i print serwera. Nie wszystkie drukarki działają bezproblemowo. Co do anteny to trudno powiedzieć jakie będą parametry internetu. W mobilnym brak gwarancji prędkości, ta zależy od wielu czynników. Antena pozwoli ci wybrać połączenie z konkretnym BTS-em gdy leżą one na różnych kierunkach. Często te dalsze dają lepsze prędkości( są mniej obciążone). Antena stabilizuje sygnał i połączenie z konkretnym( modem nie skacze pomiędzy BTS-ami).
    mcmłody
    Level 8  
    Dzięki za pomoc. Będę pisał jak pojawią się jeszcze jakieś pytania.
    mcmłody
    Level 8  
    Hej. Zamotowałem antenę i router pokazuje mi takie parametry:

RSRQ: -9dB
    RSRP: -69dBm
    RSSI: >=-51dBm
    SINR 2dB

O 23:30 ping 40 DL 11, UL 18

Z tego co wyczytałem, to oprócz SINR reszta jest OK. Transfer raczej słaby.
    Jak poprawić SINR? Spróbuję jeszcze pokręcić anteną bo teraz tak na szybko ją zamontowałem nakierowałem na nadajnik.
    Czy tak samo jak satelitę można ustawić antenę LTE, za pomocą urządzeń do pomiaru siły sygnału?
    Kiedyś próbowałem sam ustawić satelitę żeby odbierały kanały HD, no i nie udało się. Natomiast monter zrobił to w 5min przy pomocy takich przyrządów.
    matek451
    Level 43  
    Niestety ale na przeciążenie BTS-a , z którego korzystasz niewiele poradzisz. Orange korzysta z sieci LTE1800T-Mobile i tak bywa w wielu lokalizacjach, szczególnie teraz w wakacje. Parametry sygnału niezłe. Możesz precyzyjnie ustawić antenę na ten BTS , popróbuj też z BTS-ami na innych kierunkach, może są mniej obciążone. Miernikiem poziomu sygnału są parametry w routerze.
    mcmłody
    Level 8  
    Ok. Dzięki.

PS. Teraz SINR wynosi 12dB, RSRQ: -5dB a anteną nie kręciłem. Czy wskaźnik SINR określa obciążenie sieci?
    mcmłody
    Level 8  
    Dzięki.
    Pozdrawiam