Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LTSpice - Symulacje wzmacniacza słuchawkowego - wzbudzenie

23 Cze 2015 19:06 672 5
  • Poziom 43  
    Ten schemat sam opracowałeś?
    Czemu zdecydowałeś się na wewnętrzną pętlę sprzężenia zwrotnego z dodatkowym wzmacniaczem?
    Większe przesunięcie fazy w pętli sprzężenia zwrotnego - wiadomo że będzie trudniej uzyskać stabilność.
    Oprócz modelu SPICEa brakuje mi jeszcze symbolu.
  • Poziom 19  
    Tak próbuje coś sam zrobić. Układ z dodatkowymi wzmacniaczami operacyjnymi zastosowałem do ustalenia i stabilizacji prądu pary tranzystorów. Zastanawiam się czy jeszcze nie dać filtrów aktywnych na wejściu i na pętli. Model wrzuciłem do biblioteki ze wzmacniaczami operacyjnymi sam się zrobił symbol.
  • Poziom 43  
    Cytat:
    Tak próbuje coś sam zrobić. Układ z dodatkowymi wzmacniaczami operacyjnymi zastosowałem do ustalenia i stabilizacji prądu pary tranzystorów.

A dlaczego nie mnożnik Ube?

Cytat:
    Model wrzuciłem do biblioteki ze wzmacniaczami operacyjnymi sam się zrobił symbol.
    U mnie to tak nie działa, po narysowaniu własnego symbolu jeszcze nie usunąłem wszystkich błędów, zresztą modeli FETów też nie mam, nie chce mi się na to czasu tracić, napieszę ci co powinieneś zrobić.

Cytat:
    Zastanawiam się czy jeszcze nie dać filtrów aktywnych na wejściu i na pętli.

Przerwij pętlę sprżężenia zwrotnego i zrób analizę AC sprawdź co ci przesuwa fazę tak bardzo że osiąga 180° gdy wzmocnienie jest >1.
    Dodanie filtrów aktywnych nic nie zmieni chyba że uda ci sie przypadkiem zrobić kompensację z dominującym biegunem.
  • Poziom 19  
    Nie chcę robić mnożnika Ube, przede wszystkim dlatego, że w stopniu końcowym są mosfety. Np w holtonie przez taki mechanizm prąd spoczynkowy waha się nawet o 200%. Dużo lepszym rozwiązaniem jest wstawienie zamiast bipolara mosfeta, ale ten układ ze wzmacniaczami operacyjnymi, wydawał mi się bardzo dobry. Szybkość odpowiedzi na zmianę prądu, brak zależności od temperatury stopnia końcowego.

Ale jednak projekt odłożę, ponieważ wymaga on przebudowy. Jest na granicy stabilności, pojedyncze pF sprawiają, że pasmo i faza wyglądają zupełnie inaczej. To są pojemności porównywalne z pojemnością ścieżek. Podejrzewam, że po wykonaniu układu mógłbym nie poradzić sobie z jego wzbudzeniem. Zapasu modułu też nie ma bo wzmocnienie lepiej, żeby było mniejsze od 1. Dzięki za wskazówki projekt, do przebudowy.
  • Poziom 43  
    Cytat:
    Nie chcę robić mnożnika Ube, przede wszystkim dlatego, że w stopniu końcowym są mosfety. Np w holtonie przez taki mechanizm prąd spoczynkowy waha się nawet o 200%.
    We wzmacniaczu słuchawkowym wydzielają się znacznie mniejsze moce łatwo zapewnić lepsze chłodzenie.

Cytat:
    Szybkość odpowiedzi na zmianę prądu, brak zależności od temperatury stopnia końcowego.
    Wcale nie musi być szybki, wysokie częstotliwości mógł by przenosić pasywnie bez opóźnienia, widziałem w jakimś artykule podobny układ ale dyskretny jak znajdę wrzucę.

Cytat:
    Ale jednak projekt odłożę, ponieważ wymaga on przebudowy. Jest na granicy stabilności, pojedyncze pF sprawiają, że pasmo i faza wyglądają zupełnie inaczej.
    Wrzuć kompletny z modelami i symbolami tego czego brak w standardowych bibliotekach to też sprawdzę.

Cytat:
    To są pojemności porównywalne z pojemnością ścieżek. Podejrzewam, że po wykonaniu układu mógłbym nie poradzić sobie z jego wzbudzeniem.

Dobierasz mniejsze rezystancje i pojemności wyjdą większe, wbrew pozorom pojemność pomiędzy ścieżkami (nie przylegajacymi do siebie bezpośrednio) żadko przekracza 1pF, w specjalnych układach m.cz. zdarzało mi się używać pojemności <0,5pF do kompensacji i dało się zrobić pewnie działający układ.