Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Egzamin zawodowy teoretyczny, technik elektryk 2015, błąd w kluczu odpowiedzi.

supchem 23 Cze 2015 20:15 1809 22
  • #1 23 Cze 2015 20:15
    supchem
    Poziom 21  

Egzamin zawodowy teoretyczny, technik elektryk 2015, błąd w kluczu odpowiedzi. Witam
    Pisałem wczoraj egzamin teoretyczny kwalifikacji E.08 (montaż i konserwacja instalacji elektrycznych). Wydaje mi się że w zadaniu nr. 38 (zdjęcie poniżej) powinna być odpowiedź "c", natomiast według klucza odpowiedzi ze strony CKE powinna być odpowiedź "b" (klucz odpowiedzi w 2 zdjęciu). Egzamin zawodowy teoretyczny, technik elektryk 2015, błąd w kluczu odpowiedzi.
    Odpowiedź "b" wydaje mi się że jest błędna ponieważ jakie znaczenie ma czy wyłącznik główny jest otwarty czy nie jak za nim jest przerwa na bezpiecznikach, oba też nie mogą być zamknięte bo jak mierzyć opór izolacji pod napięciem? Odpowiedź "c" jest poprawna ponieważ jeśli silnik nie zostanie odłączony to zamiast oporu izolacji zmierzymy opór przewodów i uzwojeń w silniku, czyli wynik pomiaru wskaże na uszkodzenie instalacji, o ile megaomomierz w ogóle coś pokaże bo najprawdopodobniej wskaże po prostu 0.
    Jak myślicie czy przy faktycznych wynikach wszyscy stracą punkt bo jakiś idiota w CKE się nie zna, czy zostanie to poprawione?

0 22
  • #2 23 Cze 2015 20:32
    Maciek051996
    Poziom 27  

Według mnie także odpowiedź C jest prawidłowa.

Poprawiono

0
  • #3 23 Cze 2015 20:40
    supchem
    Poziom 21  

Maciek051996 napisał:
    Według mnie także odpowiedź B jest prawidłowa.

Wyjaśnij dlaczego B jest prawidłowa i C nieprawidłowa.
    Faktycznie zauważyłem że pomiar wykonywany jest miedzy PE i N, L1, L2, L3, ale wciąż myślę że zamknięcie głównego wyłącznika nie ma wpływu na pomiar, natomiast mamy zmierzyć instalację, nie silnik.

0
  • #4 23 Cze 2015 20:53
    Maciek051996
    Poziom 27  

Sory literówka, pisałem z telefonu.
    Oczywiście odpowiedź C jest prawidłowa.

1
  • #5 24 Cze 2015 14:13
    dawiduk4
    Poziom 6  

Czy oprócz tego reszta ODP jest na pewno dobrze bo po odjęciu tego 1 pkt mam 21 wiec trochę się mattwie

Dodano po 14 [sekundy]:

Martwie*

0
  • #6 24 Cze 2015 19:36
    bodzio507
    Poziom 29  

Według mnie też odpowiedź C.

Zamknięte zabezpieczenie silnika powoduje że nie mierzymy tylko rezystancji izolacji instalacji lecz rezystancję izolacji instalacji i silnika. Co jest niezgodne z treścią zadania czyli jest błędem.

0
  • #7 25 Cze 2015 00:12
    darstu64
    Poziom 9  

C . tak to powinno wyglądać, ale może autor co innego miał na myśli. Zresztą kto teraz poważy komisję ;) chyba ,że ktoś da radę ...................

0
  • #8 25 Cze 2015 23:11
    supchem
    Poziom 21  

Jeśli rozpatrzylibyśmy przypadek z podpunktu B to wtedy mierzymy rezystancję izolacji silnika, w kawałku instalacji rezystancję między L1, L2, L3, N, a PE oraz rezystancję izolacji pomiędzy PE i N w całej instalacji. Wpuszczenie napięcia 500 V pomiędzy PE i N w cała instalację np. hali produkcyjnej, podczas gdy inne urządzenia pracują, są włącczone jakieś urządzenia pomiarowe itd. wydaje się niebezpieczne i niezgodne z zasadami. Czyli odpowiedź C. Pozdrawiam Panów idiotów i nieuków którzy układali pytania, jeśli to czytacie to dziękuję za stracony punkt.

0
  • #9 25 Cze 2015 23:21
    darstu64
    Poziom 9  

Daj spokój :) nie wszyscy wszystko wiedzą ;) uczymy się przez całe życie, i tak umrzesz głupim :)

0
  • #10 26 Cze 2015 00:49
    supchem
    Poziom 21  

darstu64 napisał:
    nie wszyscy wszystko wiedzą

To jak nie wiedzą tak podstawowych rzeczy to co robią na tych stanowiskach?
    U mnie to akurat jest sprawa czy będę miał 97,5 % czy 100 %, ale jak ktoś nie zda o właśnie to pytanie to chyba nieźle się wkurzy na tych kretynów.

0
  • #11 26 Cze 2015 07:31
    darstu64
    Poziom 9  

supchem napisał:
    darstu64 napisał:
    nie wszyscy wszystko wiedzą

To jak nie wiedzą tak podstawowych rzeczy to co robią na tych stanowiskach?
    U mnie to akurat jest sprawa czy będę miał 97,5 % czy 100 %, ale jak ktoś nie zda o właśnie to pytanie to chyba nieźle się wkurzy na tych kretynów.

Zauważyłem, że w E 07 pyt. 28 komisja odznaczyła wszystkie poprawne odpowiedzi, chociaż prawidłowa jest odp A. Czyżby zaliczyliby do odpowiedzi jeszcze punkt B ? Bo ja nie wiem o co chodzi

Dodano po 22 [minuty]:

Tu w tym punkcie 38 napisane jest tak że, chodzi im o całą instalacje na schemacie a nie o konkretny odcinek.
    Jeżeli tak to punkt B

0
  • #14 26 Cze 2015 11:16
    sinnus
    Poziom 8  

Gdzieś takie błędy można zgłaszać? Ciekawi mnie co oznacza wyłącznik główny i zabezpieczenie główne dla CKE. 1 punkt może komuś uratować egzamin.

0
  • #15 26 Cze 2015 13:17
    supchem
    Poziom 21  

darstu64 napisał:
    Tu w tym punkcie 38 napisane jest tak że, chodzi im o całą instalacje na schemacie a nie o konkretny odcinek.

W całej instalacji mierzymy rezystancję tylko pomiędzy PE i N. Pomiaru rezystancji izolacji pomiędzy N, a PE nie można uznać za pomiar całej instalacji.

0
  • #17 26 Cze 2015 13:54
    dawiduk4
    Poziom 6  

Witam juz zmienili na c pobierzcie odp i jest c w 38 ale mam pytanie czy to jedyny blad czy sa jeszcze jakies bo mam 20 pkt po odjeciu tego

0
  • #18 26 Cze 2015 19:06
    supchem
    Poziom 21  

Ja się więcej błędów nie doszukałem.
    Jedyne co jeszcze mnie trochę zdenerwowało to zadanie 32, był w nim rysunek główki wkręta i pytanie jakiego wkrętaka użyć:
    a) Torx.
    b Płaski.
    c) Philips.
    d) Pozidiriv.
    Zawód technik elektryk nie ma żadnego przedmiotu dotyczącego narzędzi, w programie też tego nie ma więc skąd to pytanie? Mało kto zna dokładne nawy każdego rodzaju śrubokręta krzyżakowego. Na szczęście udało się strzelić. :D

0
  • #19 26 Cze 2015 19:40
    bodzio507
    Poziom 29  

supchem napisał:
    ...
    Zawód technik elektryk nie ma żadnego przedmiotu dotyczącego narzędzi, w programie też tego nie ma więc skąd to pytanie? Mało kto zna dokładne nawy każdego rodzaju śrubokręta krzyżakowego. Na szczęście udało się strzelić. :D

Więc słabo znasz zawód Technika elektryka.
    Obecnie realizuje się podstawę programową, na podstawie której opracowuje się program nauczania.

W podstawie czytamy:

E.8. Montaż i konserwacja instalacji elektrycznych;

1. Montaż instalacji elektrycznych
    Uczeń:
    ...
    8) dobiera narzędzia do wykonywania różnych rodzajów instalacji elektrycznych;

Więc pytanie jak najbardziej jest zasadne.

0
  • #20 26 Cze 2015 20:23
    supchem
    Poziom 21  

bodzio507 napisał:
    dobiera narzędzia do wykonywania różnych rodzajów instalacji elektrycznych

Tak, tak, pisać to sobie może że technik elektryk dobiera narzędzia do wykonywania różnych rodzajów instalacji elektrycznych itd..., tylko że nie ma ani przedmiotu dotyczącego narzędzi, ani nie ma nic o narzędziach na przedmiotach zawodowych. Po prostu nie są na to przewidziane lekcje.
    Pamiętam też że na kwalifikacji E. 07 czyli "montaż i konserwacja maszyn i urządzeń elektrycznych" było pytanie o kabel, a o kablach w 1 i 2 klasie nie było mowy bo to wchodzi w zakres kwalifikacji E. 08. Być może jest przewidziane coś o narzędziach na klasę 4, ale to już będzie pytanie na egzamin za rok.

0
  • #21 26 Cze 2015 21:23
    bodzio507
    Poziom 29  

Twoi nauczyciele jak widzę nie bardzo mają pojęcie o tym czego mają uczyć i dalej tkwią w starej podstawie programowej, gdzie wyrocznią był program nauczania.

Obecnie po reformie najważniejsza jest podstawa programowa kształcenia w zawodzie i według niej pisane są egzaminy z kwalifikacji i powinny być tworzone programy nauczania.

Niestety nauczyciele idą na łatwiznę i korzystają z programu ze strony KOWEZiU, który jest strasznie źle napisany.

Poza tym wy jesteście pierwszym rocznikiem i możliwe że później zrobili zmiany w tym co kształcą.

Jeżeli mówisz o wchodzeniu pewnych rzeczy z E.7 do E.8 to tu w ogóle jakiś idiota to robił bo na logikę biorąc najpierw wykonujemy instalację do której podłączamy później maszyny i urządzenia elektryczne. Poza tym wydaje mi się że E.8 jest łatwiejsza od E.7 i powinna być pierwsza w kolejności. Tutaj nie tylko przewody się powtarzają, ale również cale zabezpieczenia i oświetlenie, które wrzucili do urządzeń elektrycznych.

0
  • #22 26 Cze 2015 23:08
    supchem
    Poziom 21  

Z tym się zgodzę, w 1 kolejności trzeba omówić przewody, zabezpieczenia i inne podstawowe elementy (ogólnie doprowadzenie energii), a dopiero później silniki itp (odbiory).

0
  • #23 27 Cze 2015 07:52
    bodzio507
    Poziom 29  

U mnie w szkol nauczyciele sami napisali program nauczania i są 3 przedmioty w ramach E.7
    Montaż maszyn elektrycznych
    Konserwacja maszyn i urządzeń elektrycznych
    Montaż układów sterownia maszyn elektrycznych

I wszystko w miarę jest ogarnięte.

0